Filmy z zombie – najlepsze zombi filmy warte obejrzenia

Filmy z zombie – najlepsze zombi filmy warte obejrzenia
Autor Robert Carlos
Robert Carlos18.12.2023 | 9 min.

Zombi filmy od dawna cieszą się sporą popularnością - walka o przetrwanie w apokaliptycznych realiach, gdy ulicami wałęsają się łaknące krwi stwory, po prostu fascynuje. Nie każdy zombie film to jednak udana produkcja. W tym artykule przyglądam się bliżej najlepszym tytułom z udziałem zombie wartym obejrzenia.

Kluczowe wnioski:
 • Świetne zombie filmy łączą grozę z czarnym humorem i socjologiczną analizą.
 • Klasyki gatunku to między innymi "Żywe trupy" Romero i koreańskie "Pociąg do Busan".
 • "Pojutrze" Danny'ego Boyle'a pokazuje, że tematyka zombie może poruszać ważkie problemy.
 • Mniej znane produkcje jak "Wywiad z wampirem" czy "Otchłań" również zasługują na uwagę.
 • W wielu tytułach motyw zombie służy satyrycznemu komentarzowi do rzeczywistości.

Najlepsze komedie z zombi

Filmy zombie kojarzą się przede wszystkim z horrorami, jednak w tym nurcie znajdziemy również produkcje komediowe, które parodiują motywy znane z klasycznych opowieści o żywych trupach. Jak się okazuje, zombie sprawdzają się znakomicie jako bohaterowie czarnych komedii - oto kilka tytułów wartych uwagi.

Kultowym przykładem jest brytyjski "Rozruch mózgu" z 2004 roku. Główny bohater, urzędnik państwowy ma dość swojej nudnej pracy i zombifikowanego trybu życia. Pewnego dnia budzi się w świecie opanowanym przez zombie. Okazuje się jednak, że dzięki brakowi emocji idealnie pasuje do tej rzeczywistości.

W komediowym tonie utrzymany jest również amerykański "Ciepły kraj zombie" z 2009 roku. Jego bohaterem jest chłopak, który wyrusza ze znajomymi do parku rozrywki, gdzie spotykają się amatorzy przebierania się za zombie. Sytuacja komplikuje się, gdy park zostaje zaatakowany przez prawdziwe żywe trupy.

Parodie gatunku

Ciekawą parodią konwencji jest "Zombie w programie" z 2007 roku. Jest to swego rodzaju zombie reality show - grupa młodych ludzi musi przetrwać w bunkrze w zombifikowanym świecie, a ich poczynania śledzi telewidz. Film parodiuje zarówno gatunek zombie, jak i popularne programy typu Big Brother.

Podobny charakter ma wydany rok później francuski obraz "Piraci zombie". Grupa filmowców niskobudżetowych produkcji jedzie na wyspę, gdzie kręcono niegdyś filmy o piratach. Okazuje się, że wyspa została zombifikowana po nieudanych eksperymentach wojskowych z gazem. Twórcy postanawiają nakręcić tam nowy film, tym razem o piratach-zombie.

Najlepsze filmy z zombi horrory

Zombie filmy kojarzą się przede wszystkim z kinem grozy i to właśnie horrory z udziałem żywych trupów zapewniły temu podgatunkowi popularność. Poniżej kilka najciekawszych produkcji łączących motyw zombie z konwencją horroru.

"Martwe zło" z 2013 roku to niskobudżetowy, lecz niezwykle dynamiczny i brutalny obraz o grupie skazańców osadzonych w więzieniu w momencie wybuchu apokalipsy zombie. Walczą o przetrwanie zarówno z nieumarłymi, jak i z innymi ocalonymi, często bardziej niebezpiecznymi od samych potworów.

Z kolei w hiszpańskim filmie "[Rec]" z 2007 roku akcja rozgrywa się głównie w jednej kamienicy. Dziennikarka telewizyjna wraz z operatorem przybywa tam, by nagrać materiał o strażakach. Wkrótce okazuje się jednak, że w budynku panuje epidemia zombie o nieznanym pochodzeniu.

Zombie w kinie azjatyckim

Na uwagę zasługuje również azjatycki nurt filmów o zombie, szczególnie produkcje z Hongkongu oraz Korei Południowej. Te ostatnie charakteryzują się niezwykle dynamiczną akcją i makabrą na niespotykaną dotąd skalę.

Dobrym tego przykładem jest południowokoreański obraz "Epidemia" z 2013 roku. Grupa pasażerów pociągu walczy w nim o życie, gdy w wagonach rozprzestrzenia się wirus przemieniający ludzi w krwiożercze monstra. Film stał się swego rodzaju kamieniem milowym w historii kina zombie.

Najlepsze koreańskie horrory z zombie to prawdziwa jazda bez trzymanki, jeśli chodzi o poziom grozy i brutalności.

Klasyki kina z zombi w roli głównej

Mówiąc o filmach o żywych trupach, nie sposób nie wspomnieć o dziełach uznawanych za kamienie milowe tego gatunku. Poniżej najważniejsze klasyczne obrazy z udziałem nieumarłych.

Bez wątpienia ojcem współczesnych filmów zombie jest George A. Romero, twórca przełomowych hitów "Noc żywych trupów" (1968) i "Świt żywych trupów" (1978). To właśnie jego wizja powolnych, łaknących ludzkiego mięsa nieumarłych na zawsze zdefiniowała wygląd i zachowanie zombie.

"Wywiad z wampirem" Neila Jordana z 1994 roku również zawiera istotny motyw zombie, choć tym razem chodzi o ożywione przez wampira trupy niewolników. Jest to jednak niezwykle istotna pozycja dla miłośników tematyki nieumarłych.

Nietypowe ujęcia tematu

Ciekawym tyrtem jest też "Otchłań" z 2002 roku w reżyserii Neila Marshalla. Grupa oceanologów odkrywa na dnie oceanu radziecki okręt z czasów II wojny światowej i nieopatrznie budzi spoczywające tam zombie załogi. Walka o przetrwanie pod wodą!

Z kolei w głośnym dziele "Pojutrze" Danny'ego Boyle'a z 2003 roku motyw zombie nie jest wprawdzie kluczowy, ale poboczny wątek zainfekowanych małp doskonale odzwierciedla poruszaną problematykę globalnego ocieplenia i katastrofy ekologicznej.

Tytuł Reżyser Rok
Noc żywych trupów George A. Romero 1968
Wywiad z wampirem Neil Jordan 1994
Pojutrze Danny Boyle 2003

Nowe hity kinowe z zombi w obsadzie

Filmy z zombie – najlepsze zombi filmy warte obejrzenia

Nawet współcześnie filmy o tematyce zombie wciąż przyciągają do kin rzesze widzów. W ostatnich latach powstało kilka świeżych hitów wartych uwagi - oto one.

Jednym z większych przebojów okazał się południowokoreański obraz "Pociąg do Busan" z 2016 roku. Grupa ludzi próbuje uciec pociągiem z Seulu, gdzie wybuchła epidemia zombie. Dynamiczna akcja w ciasnych wagonach zapewnia mnóstwo emocji.

Rok wcześniej swą premierę miała kanadyjska produkcja "Wychowane przez wilki", opowiadająca o nastoletnich Siostrach zakonnych ukrywających się przed apokalipsą zombie w odciętym od świata klasztorze. Gdy jedna z sióstr zostaje ugryziona, pozostałe podejrzewają, że stała się wilkołakiem.

Nowe spojrzenie na temat

Ciekawą propozycją są również "Dumni i wściekli" z 2020 roku. Akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie Wielka Brytania od dekad pozostaje pod panowaniem zombie, które stały się niejako normalnym elementem krajobrazu.

Wreszcie warto wymienić netfliksowy serial "Reality Z" z 2020 o grupie celebrytów biorących udział w reality show, którzy muszą stawić czoło apokalipsie zombie podczas nagrań programu. Ciekawa satyra łącząca motywy żywej telewizji oraz nieumarłych.

 • "Pociąg do Busan" - południowokoreański hit pokazujący walkę z zombie w zamkniętej przestrzeni pociągu.
 • Serial "Reality Z" to oryginalne połączenie tematyki programów typu reality show z apokalipsą zombie.

Zombi atakują miasto w tych filmach

Filmy o zombie uwielbiają motyw hord nieumarłych atakujących i opanowujących całe miasta. Zapewnia to znakomity pretekst do ukazania chaosu, przerażenia i desperackich prób ucieczki ocalałych mieszkańców.

Klasycznym tego przykładem jest wspomniany już horror "Świt żywych trupów" George'a A. Romero z 1978 roku. Tam właśnie dochodzi do masowej epidemii w Pittsburghu, które zostaje zalane przez setki tysięcy głodnych zombie.

Podobny motyw pojawia się w wielu innych produkcjach, jak chociażby głośnym serialu "The Walking Dead", gdzie bohaterowie tułają się po opustoszałym miasteczku. Świetną ilustracją chaosu jest też wspomniany już film "[Rec]" osadzony w bloku w Barcelonie.

Inwazje zombie

Z kolei brytyjski "28 dni później" Danny'ego Boyle'a przedstawia wyobrażenie błyskawicznej inwazji zombie, które w przeciągu kilku tygodni opanowują Wielką Brytanię. To przerażająca wizja nagłego upadku ludzkiej cywilizacji pod naporem nadciągających z wszystkich stron hord nieumarłych.

Wreszcie warto wymienić też serial "Reality Z", gdzie śmiercionośna epidemia zombie wybucha niespodziewanie w trakcie realizacji programu rozrywkowego w Rio de Janeiro, natychmiast pogrążając miasto w krwawym chaosie.

Te zombi filmy są warte obejrzenia

Przedstawione powyżej tytuły to zaledwie część najciekawszych produkcji związanych z tematyką zombie. Filmy te są warte obejrzenia z wielu powodów.

Po pierwsze, najlepsze z nich to po prostu świetne kino rozrywkowe. Nie brakuje tu ani napięcia, ani energii, ani popisów efektów specjalnych. Po drugie, wiele obrazów o nieumarłych jest interesujących pod względem fabularnym i symbolicznym.

Ponadto, jak widać na przykładzie komedii i parodii, motyw zombie może też służyć celom satyrycznym i komentowaniu współczesnych realiów. Wreszcie, filmy te odwołują się do uniwersalnych lęków i fobii, tworząc tym samym kino nagradzające emocjonalnie.

Podsumowanie

Filmy o zombie od lat budzą zainteresowanie widzów, łącząc gatunek horroru z elementami sensacji, thrillera i czarnej komedii. Jak pokazuje omówienie, tego typu produkcje mogą przybierać różnorakie formy - od klasycznych opowieści grozy po parodie czy satyryczne komentarze do rzeczywistości.

Kluczowe dla gatunku pozostają oczywiście horrory, sięgające po motyw zombie, by budować nastrój grozy i napięcia. Nie brak jednak również lżejszych odsłon, jak chociażby komedie czy wręcz farsy wykorzystujące konwencję dla celów rozrywkowych lub parodystycznych.

Bez względu na odmianę, filmy zombie odwołują się do pewnych uniwersalnych lęków i fobii, tworząc tym samym angażujące emocjonalnie dzieła. Dodatkowo często też komentują problemy współczesności, posługując się kanwą opowieści o apokalipsie zombie jako swego rodzaju przenośnią.

Jak wynika z omówienia, wśród najciekawszych zombie filmów znaleźć można zarówno klasyki gatunku, jak i nowsze propozycje z Korei Południowej, Wielkiej Brytanii czy Brazylii. Garść tytułów przytoczonych powyżej to z pewnością dobry punkt wyjścia do eksploracji tej niezwykle popularnej tematyki.

Najczęstsze pytania

Do klasyków gatunku zaliczają się przede wszystkim obrazy George'a A. Romero z lat 60. i 70., takie jak "Noc żywych trupów" czy "Świt żywych trupów". Ogromną popularność zdobyły także współczesne produkcje, jak np. południowokoreański "Pociąg do Busan" czy serial "The Walking Dead".

Motyw zombie odwołuje się do powszechnych lęków i fobii, tworząc tym samym filmy angażujące emocjonalnie. Dodatkowo często komentuje problemy współczesności, stanowiąc swego rodzaju przenośnię czy alegorię.

Obok horrorów istnieje cały nurt komediowy i parodystyczny wykorzystujący motywy zombie, np. brytyjski "Rozruch mózgu", francuscy "Piraci zombie" czy serial "Reality Z" łączący konwencję zombie z programem typu reality show.

Obecnie pojawiają się ciekawe pomysły łączące zombie z innymi gatunkami, jak np. wampiry ("Wywiad z wampirem"), filmy katastroficzne ("Pojutrze"), czy thrillery osadzone w nietypowych realiach ("Otchłań", "Wychowane przez wilki").

To po prostu doskonałe kino rozrywkowe gwarantujące emocje, napięcie i dreszczyk grozy. Dodatkowo często filmy te niosą ze sobą głębsze przesłanie, komentując ludzkie lęki i problemy cywilizacyjne.

5 Podobnych Artykułów

 1. Repertuar teatru Kamienica - Aktualne spektakle i wydarzenia
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Amerykańskie bajki - klasyka animacji, którą warto przeżyć na nowo
 4. Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach
 5. Subtelne piękno skandynawskich dramatów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Carlos
Robert Carlos
Jestem zapalonym kinomaniakiem. Na swoim blogu dzielę się opiniami na temat nowych filmów i seriali. Omawiam klasykę kina gatunkowego, którą uwielbiam. Chętnie polemizuję z innymi krytykami i lubię burzliwe dyskusje w komentarzach.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły