"Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" to polska komedia filmowa z 1978 roku, wyreżyserowana przez Stanisława Bareję. Głównym bohaterem jest Tadeusz Krzakoski, dyrektor przedsiębiorstwa "Pol-Pim", którego życie komplikuje się po romansie z Danusią. Film przedstawia jego desperackie próby rozwodu z żoną Anną. W rolach głównych wystąpili Krzysztof Kowalewski, Ewa Wiśniewska i Ewa Ziętek.
Kluczowe informacje:- Film należy do gatunku komedii obyczajowej
- Akcja rozgrywa się w realiach PRL-u lat 70.
- Główny wątek dotyczy próby udowodnienia zdrady małżeńskiej
- W filmie występuje plejada znanych polskich aktorów
- Produkcja słynie z krytyki i satyry na absurdy życia w PRL-u
- Jest uznawany za klasyk polskiego kina komediowego
Obsada pierwszoplanowa filmu - kluczowe role i aktorzy
Obsada filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" to prawdziwa plejada gwiazd polskiego kina lat 70. Krzysztof Kowalewski wcielił się w postać Tadeusza Krzakoskiego, dyrektora przedsiębiorstwa "Pol-Pim". W pozostałych głównych rolach wystąpili Ewa Wiśniewska jako żona Anna oraz Ewa Ziętek jako Danusia.
Film "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" z 1978 roku przyciągnął widzów doskonałą grą aktorską. Reżyser Stanisław Bareja postawił na sprawdzony zespół. Każdy z aktorów perfekcyjnie oddał absurdy PRL-owskiej rzeczywistości.
Aktor | Rola | Opis postaci |
---|---|---|
Krzysztof Kowalewski | Tadeusz Krzakoski | Dyrektor Pol-Pim, uwikłany w romans |
Ewa Wiśniewska | Anna Krzakowska | Żona Tadeusza, obiekt intryg męża |
Ewa Ziętek | Danusia | Córka polityka, kochanka Krzakoskiego |
Bronisław Pawlik | Roman Ferde | Fotograf zaangażowany w intrygę |
Stanisław Tym | Tadeusz Dudała | Zastępca dyrektora Krzakoskiego |
Tadeusz Pluciński | Inżynier Kwaśniewski | Pracownik Pol-Pim |
Reżyser i jego wizja doboru obsady
Stanisław Bareja, reżyser "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", słynął z doskonałego wyczucia przy doborze aktorów. Potrafił bezbłędnie obsadzić role, kierując się nie tylko talentem, ale i naturalnością aktora.
Reżyser cenił sobie współpracę ze sprawdzonymi artystami. Wielu z nich regularnie pojawiało się w jego produkcjach.
Bareja i aktorzy tworzyli zgrany zespół, rozumiejący się bez słów. Każdy z nich wiedział, jak przekazać absurdy PRL-owskiej rzeczywistości w komediowy sposób.
Czytaj więcej: Kto gra Piotrusia w Kogel Mogel - Maciej Koterski, Michał Koterski zdjęcia
Kim jest główny bohater Tadeusz Krzakoski?
Tadeusz Krzakoski to dyrektor przedsiębiorstwa "Pol-Pim", który wpada w tarapaty po romansie z Danusią. Jego życie komplikuje się, gdy dowiaduje się o ciąży kochanki. Desperacko próbuje znaleźć sposób na rozwód z żoną.
Bohater reprezentuje typowego dyrektora czasów PRL. Jest kombinatorem i cwaniakiem. Jednocześnie pada ofiarą własnych intryg.
Krzysztof Kowalewski idealnie odnalazł się w roli Krzakoskiego. Aktor nadał postaci charakterystyczny rys komediowy.
Kobiece role w filmie
W obsadzie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" kluczowe role kobiece zagrały Ewa Wiśniewska i Ewa Ziętek. Anna Krzakowska w wykonaniu Wiśniewskiej to dystyngowana żona dyrektora. Jej postać reprezentuje stabilność i klasę.
Danusia, grana przez Ewę Ziętek, to młoda córka wpływowego polityka. Jej romans z Krzakoskim napędza całą fabułę. Postać wprowadza do filmu element młodzieńczej naiwności.
Role drugoplanowe i epizodyczne
Obsada drugoplanowa filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" to prawdziwa skarbnica talentów. Każda, nawet najmniejsza rola została starannie dobrana. Aktorzy drugiego planu stworzyli niezapomniane kreacje.
- Bronisław Pawlik jako Roman Ferde - przebiegły fotograf
- Stanisław Tym jako Tadeusz Dudała - lojalny zastępca dyrektora
- Tadeusz Pluciński jako inżynier Kwaśniewski - pracownik Pol-Pim
- Marian Łącz - członek komisji
- Józef Nalberczak - urzędnik
- Izabella Olejnik - sekretarka
- Wiesław Gołas - pracownik przedsiębiorstwa
- Wojciech Pokora - członek zarządu
Jak obsada wpłynęła na sukces filmu?
Znakomity dobór aktorów w filmie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" przyczynił się do jego kultowego statusu. Naturalna gra i świetna chemia między postaciami sprawiły, że widzowie pokochali film.
Każdy z członków obsady wniósł do produkcji własny, charakterystyczny styl. Umiejętność improwizacji i doskonałe wyczucie komediowe całego zespołu stworzyły niezapomniany klimat.
Aktorzy filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" stworzyli wzorcowy przykład zespołowej gry. Ich kreacje do dziś są cytowane i naśladowane.
Charakteryzacja i kostiumy aktorów
Charakteryzacja w filmie idealnie oddawała realia lat 70. Garnitury Krzakoskiego, eleganckie stroje Anny czy młodzieżowe ubrania Danusi tworzyły spójną całość.
Każdy z bohaterów miał swój charakterystyczny styl. Kostiumy i makijaż podkreślały status społeczny i charakter postaci. Szczególną uwagę zwracano na detale oddające ducha epoki.
Relacje między postaciami
Centrum fabuły stanowi trójkąt Krzakoski-Anna-Danusia. Relacje między nimi napędzają rozwój wydarzeń.
Istotną rolę odgrywają także zawodowe powiązania bohaterów. Związki służbowe przeplatają się z prywatnymi.
Komizm sytuacji wynika głównie z interakcji między postaciami. Absurdalne spotkania i dialogi tworzą niezapomnianą atmosferę filmu.
Aktorskie wydanie w filmie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" - fenomen obsady i znaczenie dla polskiej kinematografii
Obsada filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" to mistrzowskie połączenie doświadczonych aktorów i świeżych talentów lat 70. Na czele z Krzysztofem Kowalewskim jako Tadeuszem Krzakoskim, film zgromadził prawdziwą plejadę gwiazd polskiego kina. Każda rola, od głównych po epizodyczne, została starannie dobrana przez Stanisława Bareję.
Sukces produkcji opierał się nie tylko na świetnym scenariuszu, ale przede wszystkim na chemistry między aktorami. Duet Ewy Wiśniewskiej i Ewy Ziętek w rolach kobiecych oraz wsparcie znakomitych aktorów drugoplanowych stworzyły niezapomniany klimat PRL-owskiej rzeczywistości.
Film pozostaje do dziś wzorem tego, jak dobór obsady może wpłynąć na sukces produkcji. Każdy z aktorów wniósł do swojej roli coś wyjątkowego, tworząc ponadczasowe kreacje, które na stałe wpisały się w historię polskiej kinematografii.