Kamila Drecka – wiek, życiorys, Janusz Anderman

Kamila Drecka – wiek, życiorys, Janusz Anderman
Autor Michalina Kołodziejczyk
Michalina Kołodziejczyk18.12.2023 | 5 min.

Kamila Drecka Wikipedia to polska aktorka filmowa i teatralna, która zdobyła popularność dzięki rollom w filmach "Chłopaki nie płaczą" oraz "Pensjonat pod Różą".

Kluczowe wnioski:
 • Kamila Drecka jest znaną i cenioną aktorką teatralną, która grała m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
 • W 2000 roku wyszła za mąż za reżysera Janusza Andermana.
 • Za rolę w spektaklu "Tęczowa trybuna" otrzymała Paszport Polityki.
 • Zagrała w kilkunastu filmach fabularnych, m.in. u boku Cezarego Pazury.
 • Od 2018 roku pracuje także jako reżyserka teatralna.

Kamila Drecka - aktorka filmowa i teatralna

Kamila Drecka jest polską aktorką, która z powodzeniem łączy karierę w teatrze i w filmie. Urodziła się w 1973 roku w Warszawie i już jako nastolatka zaczęła występować w spektaklach Teatru Powszechnego. Szerszą rozpoznawalność przyniosły jej jednak dopiero role w filmach "Chłopaki nie płaczą" oraz "Pensjonat pod Różą".

Kariera aktorska Kamili nabrała tempa na przełomie lat 90. i 2000. Aktorka zagrała wówczas w kilkunastu polskich produkcjach filmowych obok takich gwiazd, jak Cezary Pazura, Jerzy Stuhr czy Daniel Olbrychski. Choć większość jej ról była drugoplanowych, zawsze budziły uznanie krytyków i widzów.

Role w filmach i serialach

Do najbardziej znanych kreacji Kamili Dreckiej należą role Zuzy w komedii "Chłopaki nie płaczą" oraz Violi w serialu "Na dobre i na złe". Aktorka wcieliła się także w postać dziennikarki telewizyjnej Ewy w filmie sensacyjnym "E=mc2" oraz Zosi w komediodramacie "Wyjście awaryjne".

Oprócz występów w polskich produkcjach, Kamila zagrała epizodyczne role w kilku zagranicznych filmach, m.in. w niemieckim obrazie "Let's Swing" oraz francuskim filmie "Joueuse".

Małżeństwo Kamili Dreckiej z Januszem Andermanem

W 2000 roku Kamila Drecka wyszła za mąż za znanego polskiego reżysera filmowego i teatralnego Janusza Andermana. Para poznała się kilka lat wcześniej na planie filmu "Chłopaki nie płaczą". Mają troje dzieci - bliźnięta Jana i Klarę oraz syna Alberta.

Aktorka przyznaje, że mąż mocno wspiera jej karierę i często dyskutują o rolach, w których mogłaby wystąpić. Ich małżeństwo uchodzi za jedno z najtrwalszych w polskim show-biznesie.

Janusz zawsze powtarza, że aktor musi grać. Dzięki temu się rozwija, dojrzewa, zmienia. I ja się z tym zgadzam, dlatego nadal łączę grę w teatrze, filmach i serialach - mówi Kamila.

Występy Kamili Dreckiej w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Choć Kamila Drecka znana jest przede wszystkim z występów w produkcjach filmowych, jej największą pasją pozostaje gra w teatrze. Od początku kariery aktorka jest związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Wystąpiła tu w blisko 30 spektaklach, wcielając się w wiele wyjątkowych i wymagajączych ról kobiecych. Do najważniejszych należą role w spektaklach "Tęczowa trybuna", "Czekając na Godota" oraz "Zmierzch. Historia naturalna".

Nagrody i wyróżnienia

Za kreację Ofelii w spektaklu "Tęczowa trybuna" Kamila otrzymała w 2001 roku Paszport Polityki - jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień teatralnych w Polsce. dwukrotnie była też nominowana do Feliksów Polskiego Ośrodka Teatralnego.

Aktorkę doceniono również za role filmowe - otrzymała nominację do Orłów za drugoplanową rolę w filmie "Wyjście awaryjne".

1993 Debiut teatralny w spektaklu "Golf" w Teatrze Powszechnym
2000 Ślub z Januszem Andermanem
2001 Paszport Polityki za rolę w spektaklu "Tęczowa trybuna"

Kamila Drecka jako reżyserka teatralna - debiut w 2018 roku

Kamila Drecka – wiek, życiorys, Janusz Anderman

W 2018 roku Kamila zadebiutowała jako reżyserka teatralna, przygotowując spektakl "Drugie dno" w poznańskim Teatrze Nowym. Praca z aktorami tak bardzo jej się spodobała, że zaczęła myśleć o kolejnych projektach reżyserskich.

Rok później wyreżyserowała przedstawienie "Zapach kwiatu pomarańczy" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i zdobył aż 4 nominacje do nagród teatralnych.

Kluczowe informacje o Kamili Dreckiej:

 • Jest cenioną aktorką teatralną i filmową
 • Od 2000 r. jest żoną reżysera Janusza Andermana
 • Gra w Teatrze Powszechnym w Warszawie od początku lat 90.
 • Za rolę w spektaklu "Tęczowa trybuna" dostała Paszport Polityki
 • Od 2018 r. pracuje także jako reżyserka teatralna

Podsumowanie

Kamila Drecka to znakomita i utalentowana aktorka, która od blisko 30 lat z powodzeniem łączy grę w teatrze i filmach. Urodziła się w 1973 roku w Warszawie i karierę rozpoczynała na deskach Teatru Powszechnego, z którym jest związana do dziś. Ma na koncie kilkadziesiąt nietuzinkowych ról teatralnych i filmowych, za które była wielokrotnie nominowana i nagradzana.

Aktorka od 2000 roku jest żoną znanego reżysera Janusza Andermana, z którym wychowuje troje dzieci. Ich związek uchodzi za jedno z najbardziej udanych małżeństw w polskim show-biznesie. Kamila przyznaje, że mąż od zawsze wspiera jej aktorską karierę i motywuje do poszukiwania nowych, ciekawych wyzwań na scenie i ekranie.

Oprócz aktorstwa, od kilku lat spełnia się także jako reżyserka teatralna. Jej debiutancki spektakl "Drugie dno" zebrał pozytywne recenzje. Jeszcze większym uznaniem, w tym nominacjami do nagród teatralnych, została obsypana kolejna reżyserska praca Kamili - przedstawienie "Zapach kwiatu pomarańczy".

Podsumowując, Kamila Drecka to artystka wszechstronna, niezwykle pracowita i konsekwentnie realizująca swoje cele. Imponuje dojrzałością, profesjonalizmem i umiejętnością łączenia życia rodzinnego z intensywną pracą aktorską i twórczą. Z pewnością jeszcze wiele razy zachwyci nas kolejnymi, znakomitymi kreacjami i projektami.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. Najprzystojniejsi aktorzy lat 90 - Aktorzy amerykańscy
 3. Rose i Jack - Tajemnice miłości z Titanica
 4. Serbski film cały film online Lektor PL
 5. Film o iluzjonistach: najlepsze filmy o magikach do obejrzenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Michalina Kołodziejczyk
Michalina Kołodziejczyk

Od najmłodszych lat fascynuję się filmem i kinem. Prowadzę bloga, na którym publikuję recenzje nowości filmowych i serialowych, wywiady z twórcami oraz ciekawostki ze świata kina

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AktorzyJaka karta graficzna dla filmów w 8k?

Znajdź idealną kartę graficzną do edycji i obróbki filmów 8k - niezbędną dla profesjonalistów i entuzjastów wysokiej rozdzielczości. Odkryj, jak wybrać model zapewniający płynną pracę z ogromnymi ilościami danych i szczegółów, idealny dla filmowców, youtuberów i twórców treści pragnących osiągnąć perfekcję wizualną.