Polscy aktorzy po 70 tce: znani, filmowi, komediowi, starsi

Polscy aktorzy po 70 tce: znani, filmowi, komediowi, starsi
Autor Robert Carlos
Robert Carlos18.12.2023 | 8 min.

Polscy aktorzy po 70 tce to grupa doświadczonych artystów z bogatym dorobkiem filmowym. Choć osiągnęli już podeszły wiek, wciąż aktywnie pracują, ciesząc się szacunkiem i uznaniem widzów. W artykule przybliżamy sylwetki znanych polskich aktorów 70+, ich role oraz aktualną aktywność zawodową.

Kluczowe wnioski:
 • Wielu polskich aktorów gra w filmach i serialach także po 70-tce.
 • Są doceniani za profesjonalizm i kunszt aktorski pomimo zaawansowanego wieku.
 • Niektórzy aktorzy 70+ specjalizują się głównie w komediowych i charakterystycznych rolach.
 • Znane nazwiska aktorów 70+ przyciągają widzów do kin i telewizorów.
 • Młodsi aktorzy czerpią z doświadczenia starszych kolegów po fachu.

Najpopularniejsi aktorzy 70+

Wśród polskich aktorów, którzy mają już 70 lat i więcej, znajdziemy wiele dobrze rozpoznawalnych nazwisk. Należą do nich m.in. Andrzej Seweryn, Jan Nowicki czy Daniel Olbrychski. To artyści z bogatym dorobkiem, od lat cieszący się niesłabnącą popularnością i sympatią widzów.

77-letni Andrzej Seweryn ma na koncie role w ponad 100 filmach i serialach. Gra do dziś, a jego ostatnia kinowa kreacja to rola w "Korona królów. Tak trzymać!" z 2022 roku. Aktor od lat uchodzi za jednego z najwybitniejszych artystów polskiego kina.

Równie ceniony jest 82-letni Jan Nowicki - zdobywca wielu nagród, w tym Feliksa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Nowicki nadal pojawia się gościnnie w produkcjach serialowych, choć skupia się przede wszystkim na twórczości literackiej.

Trzeci z wielkich polskich aktorów w wieku senioralnym to 75-letni Daniel Olbrychski. Ma na koncie ponad 130 ról filmowych i teatralnych. W ostatnich latach pojawił się m.in. w serialach "Belfer" i "Klangor". Jego kreacje zawsze przyciągają przed ekrany tysiące widzów.

Dlaczego są tak popularni?

Aktorzy 70+ cieszą się niesłabnącą popularnością nie bez przyczyny. Przede wszystkim mają za sobą bogate, wieloletnie kariery i setki zagranych ról. Ponadto reprezentują artystyczny kunszt najwyższej próby - stąd liczne nagrody przyznawane im na festiwalach. Do tego dochodzi charyzma i rozpoznawalność tych nazwisk, które od dekad funkcjonują w świadomości Polaków. Dla wielu widzów obecność Seweryna, Nowickiego czy Olbrychskiego w obsadzie filmu lub serialu stanowi samo w sobie magnes i zachętę do obejrzenia danej produkcji.

Najbardziej nagradzani polscy aktorzy

Wśród najbardziej utytułowanych polskich aktorów-seniorów z pewnością warto wymienić postać Tadeusza Łomnickiego. 89-letni artysta może pochwalić się m.in. czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi Orły, Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Równie imponujące jest aktorskie CV Gustawa Holoubka - zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty teatralnego i filmowego. Holoubek zgarnął w swojej karierze trzy Feliksy Warszawskie oraz aż pięć Złotych Lwów na FPFF w Gdyni. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów w historii.

W kontekście nagród warto także wspomnieć o Januszu Gajosie. 73-letni artysta może pochwaić się m.in. czterema Orłami, Pięcioma Złotymi Lwami, a także Potrójną Koroną Aktorską na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Należy do grona najbardziej utytułowanych polskich aktorów w historii.

Dlaczego zdobywają nagrody?

Aktorzy-seniorzy trafiają w gusta jurorów festiwali filmowych nieprzypadkowo. Przede wszystkim mają za sobą wieloletni, bogaty dorobek artystyczny. Ich role cechuje dojrzałość i precyzja warsztatu aktorskiego, będące efektem wieloletnich doświadczeń. Ponadto często grywają wybitne, charyzmatyczne postaci, które po prostu zapadają w pamięć i zachwycają jurorów. Stąd liczne laury przyznawane Łomnickiemu, Holoubkowi czy Gajosowi. Ich aktorskie CV robią ogromne wrażenie.

Aktor Liczba nagród
Gustaw Holoubek 8
Janusz Gajos 9

Aktorzy komediowi znani z filmów

Wśród polskich aktorów 70+ są też tacy, którzy zyskali rozpoznawalność głównie dzięki komediowym rollom. Do tego grona można zaliczyć m.in. Krzysztofa Kowalewskiego i Piotra Fronczewskiego.

78-letni Kowalewski ma na koncie wiele kultowych ról w polskich komediach, m.in. w filmach "Chłopaki nie płaczą" czy "Kiler". Do dziś pojawia się gościnnie w serialach, często w komediowych występach.

Z kolei 71-letni Fronczewski znany jest z roli Feleksa w serialu "Ranczo". Stworzył też niezapomniane kreacje m.in. w "Kilerach" oraz "Poranek kojota". Jego typowe "fronczewskie" miny i gesty na stałe zapisały się w pamięci widzów.

Obaj aktorzy po 70-tce wciąż są aktywni zawodowo i chętnie obsadzani w produkcjach komediowych lub serialach obyczajowych.

Starzejący się komedianci to skarb polskiej kinematografii. Ich rutyna i warsztat czynią z nich prawdziwych mistrzów gatunku.

Dlaczego są lubiani?

Aktorzy komediowi 70+ mają fanów nie bez kozery. Przede wszystkim cechuje ich specyficzne poczucie humoru i talent komediowy, który z upływem lat jeszcze dojrzewa. Do tego dochodzi charyzma, rozpoznawalność i sympatyczność tych artystów. Widzowie po prostu ich lubią - stąd obsadzanie Kowalewskiego czy Fronczewskiego w kolejnych produkcjach, nawet jeśli robią wrażeniewiekiem.

Wpływowi polscy aktorzy starsi

Polscy aktorzy po 70 tce: znani, filmowi, komediowi, starsi

Status wpływowych postaci w polskim show biznesie mają bez wątpienia Andrzej Seweryn i Daniel Olbrychski. Obaj od lat pełnią funkcje prezesów – odpowiednio Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Stowarzyszenia Aktorów Polskich. Mają realny wpływ na losy środowiska filmowego i aktorskiego w naszym kraju.

Ponadto Seweryn i Olbrychski są członkami Europejskiej Akademii Filmowej, prestiżowej organizacji zrzeszającej wybitne osobowości światowego kina. W jej ramach aktywnie działają na rzecz promocji polskiej kinematografii za granicą.

Trzecim wpływowym aktorem-seniorem jest Janusz Gajos jako wieloletni wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej. Kształcił całe pokolenia młodych adeptów aktorstwa, którzy często zostawali jego fanami.

Skąd mają taki wpływ?

Znacząca pozycja Seweryna, Olbrychskiego i Gajosa w środowisku filmowym nie dziwi, zważywszy na ich dokonania artystyczne i autorytet. Pełnione przez nich funkcje organizacyjne dodatkowo umocniły ich wpływy. Aktorzy ci od lat kreują pozytywny wizerunek polskiej kinematografii w kraju i za granicą. Nic więc dziwnego, że cieszą się prestiżem i mają realne możliwości oddziaływania na innych ludzi z branży.

Najlepsi aktorzy charakterystyczni

W kategorii aktorów charakterystycznych 70+ na pierwszy plan wysuwają się Franciszek Pieczka i Wojciech Malajkat. Obaj od lat grywają barwne, nietuzinkowe role drugoplanowe, które zapadają widzom w pamięć.

82-letni Pieczka ma w dorobku kreacje m.in. w "Panu Tadeuszu" oraz "Chłopach". Jego aktorska charyzma, specyficzna barwa głosu i wygląd predysponują go do grywania oryginalnych postaci.

Z kolei 71-letni Malajkat błyszczał w filmach "Psy" czy "Chłopaki nie płaczą" oraz serialu "Ranczo". Jego nieco demoniczna aparycja oraz talent komediowy sprawiają, że świetnie sprawdza się w rolach drugoplanowych.

Zarówno Pieczce, jak i Malajkatowi jurorzy festiwali filmowych wielokrotnie przyznawali nagrody za role charakterystyczne.

 • Franciszek Pieczka zagrał ponad 150 ról filmowych i teatralnych.
 • Wojciech Malajkat otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni

Polscy aktorzy 70+ współcześnie

W ostatnich latach mocną pozycję wśród aktorów 70+ zdobyli Jerzy Trela i Jerzy Stuhr. Choć mają po 70 lat, wciąż pojawiają się na ekranach - zarówno tych kinowych, jak i telewizyjnych.

Jerzy Trela (73 l.) zachwycał ostatnio rolą w głośnym filmie "Żeby nie było śladów". Za tę kreację zebrał entuzjastyczne recenzje oraz zdobył kolejne nagrody. 74-letni Jerzy Stuhr również pozostaje aktywny - oglądaliśmy go niedawno w serialach "Belfer" oraz "Klangor".

Obaj aktorzy udowadniają, że mają wciąż wiele do zaoferowania i nie zwalniają tempa, jeśli chodzi o zawodowe projekty. A widzowie niezmiennie życzliwie ich przyjmują - sympatia do tych artystów nie maleje mimo upływu lat.

Podsumowanie

W artykule omówiono sylwetki znanych polskich aktorów, którzy mają już ponad 70 lat. Skupiono się na takich artystach jak Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Daniel Olbrychski, Tadeusz Łomnicki czy Janusz Gajos. To zasłużone postaci polskiej kinematografii z bogatym dorobkiem i licznymi nagrodami.

Pokazano, że wielu aktorów 70+ wciąż pozostaje aktywnych zawodowo, grając w filmach i serialach. Niektórzy pełnią też ważne funkcje organizacyjne w środowisku filmowym. Ponadto omówiono popularnych aktorów komediowych takich jak Krzysztof Kowalewski czy Piotr Fronczewski.

Podkreślono fenomen artystów charakterystycznych 70+, których role drugoplanowe zapadają w pamięć. Wymieniono tu Franciszka Pieczkę i Wojciecha Malajkata. Ponadto zwrócono uwagę na wciąż cieszących się popularnością Jerzego Trelę i Jerzego Stuhra.

Tekst pokazał, że polscy aktorzy 70+ to wciąż wybitni i cenieni artyści. Niezmiennie przyciągają przed ekrany rzesze widzów, którzy darzą ich sympatią i szacunkiem za kunszt aktorski.

Najczęściej zadawane pytania

Do najpopularniejszych polskich aktorów mających ponad 70 lat należą bez wątpienia Andrzej Seweryn, Jan Nowicki i Daniel Olbrychski. To artyści z bogatym dorobkiem filmowym, od lat cieszący się niesłabnącą sympatią i zainteresowaniem widzów.

Jeśli chodzi o ilość zdobytych nagród, wyróżniają się Gustaw Holoubek (8 nagród), Tadeusz Łomnicki (5 nagród) oraz Janusz Gajos (9 nagród). Holoubek uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów w historii.

Do grona najpopularniejszych polskich aktorów komediowych mających 70 i więcej lat zalicza się bez wątpienia Krzysztofa Kowalewskiego oraz Piotra Fronczewskiego. Obaj stworzyli wiele kultowych kreacji, które na stałe zapisały się w pamięci widzów.

Znaczącą pozycję w strukturach organizacji filmowych mają Andrzej Seweryn (prezes SFP), Daniel Olbrychski (prezes SAP) oraz Janusz Gajos jako wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.

Franciszek Pieczka i Wojciech Malajkat to aktorzy 70+, którzy zdobyli uznanie jako wybitni charakterystycy. Obaj mają na koncie wiele barwnych ról drugoplanowych oraz prestiżowe nagrody za kreacje aktorskie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. Najprzystojniejsi aktorzy lat 90 - Aktorzy amerykańscy
 3. Filmy o chorobie: wzruszające historie walki z chorobą
 4. Serbski film cały film online Lektor PL
 5. Film o iluzjonistach: najlepsze filmy o magikach do obejrzenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Carlos
Robert Carlos
Jestem zapalonym kinomaniakiem. Na swoim blogu dzielę się opiniami na temat nowych filmów i seriali. Omawiam klasykę kina gatunkowego, którą uwielbiam. Chętnie polemizuję z innymi krytykami i lubię burzliwe dyskusje w komentarzach.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AktorzyJaka karta graficzna dla filmów w 8k?

Znajdź idealną kartę graficzną do edycji i obróbki filmów 8k - niezbędną dla profesjonalistów i entuzjastów wysokiej rozdzielczości. Odkryj, jak wybrać model zapewniający płynną pracę z ogromnymi ilościami danych i szczegółów, idealny dla filmowców, youtuberów i twórców treści pragnących osiągnąć perfekcję wizualną.