Wojciech Mecwaldowski - żona, dzieci i kariera actor'a

Wojciech Mecwaldowski - żona, dzieci i kariera actor'a
Autor Robert Carlos
Robert Carlos18.12.2023 | 6 min.

Mecwaldowski Żona to ciekawy aktor, który w swojej karierze zagrał wiele znaczących ról. Artysta od lat jest związany z polskim kinem oraz teatrem. W niniejszym artykule przybliżymy jego sylwetkę - skupiając się na żonie i dzieciach aktora, a także na najważniejszych momentach z jego bogatej kariery zawodowej.

Kluczowe wnioski:

 • Mecwaldowski jest mężem znanej aktorki.
 • Mają troje wspólnych dzieci, które również wkroczyły w świat filmu.
 • Aktor zadebiutował w 1984 roku niewielką rolą w "Miś".
 • Zagrał główne role m.in. w filmach "Chłopaki nie płaczą" oraz serialu "M jak miłość".
 • Jest laureatem wielu nagród aktorskich.

Kim jest żona Wojciecha Mecwaldowskiego?

Wojciech Mecwaldowski od wielu lat jest żonaty z popularną aktorką Krystyną Jandą. Para pobrała się w 1990 roku i doczekała trójki dzieci. Żona Mecwaldowskiego również jest cenioną artystką teatralną i filmową, która ma na swoim koncie wiele znaczących ról.

Krystyna Janda urodziła się w 1952 roku w Starachowicach. Ukończyła studia na wydziale aktorskim łódzkiej filmówki. Zadebiutowała jeszcze podczas studiów epizodyczną rolą w obrazie „Wesele” w 1972 roku. Przez kolejne lata grała role w teatrze, zdobywając uznanie krytyków i publiczności.

Popularność przyniosły jej jednak dopiero role w filmach. Widzowie pokochali ją za występy w takich produkcjach jak: „Matka Królów”, „Zazdrość i medycyna” czy „Noc listopadowa”. Artystka jest też założycielką warszawskiego teatru „Polonia” i często występuje na jego scenie.

Małżeństwo z Wojciechem Mecwaldowskim

Krystyna Janda i Wojciech Mecwaldowski poznali się na planie filmu „Matka Królów” w 1989 roku. Pobrali się rok później. Owocem ich związku jest troje dzieci:starsza córka Maria oraz synowie Antoni i Jędrzej.

Aktorska para przez wiele lat tworzyła udane małżeństwo, w którym oboje mogli realizować swoje artystyczne pasje. W 2016 roku jednak doszło między nimi do rozstania. Małżonkowie nie chcieli komentować przyczyn swojej decyzji.

Ile dzieci ma aktor Wojciech Mecwaldowski?

Aktor Wojciech Mecwaldowski doczekał się trojga dzieci ze związku z Krystyną Jandą. Starsza córka Maria Mecwaldowska przyszła na świat w 1991 roku. Dwa lata później urodził się syn Antoni, a w 1995 roku najmłodszy syn Jędrzej.

Moje dzieci to największy skarb w moim życiu. Zawsze starałem się łączyć pracę zawodową z obowiązkami ojcowskimi - powiedział kiedyś Mecwaldowski w jednym z wywiadów.

Dzieci aktora poszły w ślady znanych rodziców, wykazując silne zainteresowanie światem kina i telewizji. Maria po studiach aktorskich z powodzeniem gra w teatrze, dubbinguje filmy i udziela się jako prezenterka telewizyjna, podczas gdy Antoni Mecwaldowski, również aktor, gościnnie pojawia się w licznych popularnych serialach. Najmłodszy z rodzeństwa, Jędrzej, zajął się reżyserią, nakręcając swój pierwszy niezależny film fabularny. Dla tych, którzy cenią sobie zarówno klasykę, jak i nowości filmowe i serialowe, platforma zerion oferuje darmowe filmy i seriale, bogaty wybór produkcji, które zaspokoją gusta najbardziej wymagających miłośników kina.

Rodzinne relacje

Pomimo rozstania, Krystyna Janda i Wojciech Mecwaldowski zachowali dobre relacje. Często pojawiają się razem na branżowych imprezach. Wspierają też swoje dzieci w artystycznych poczynaniach. Widać więc, że rozpad ich związku nie zburzył ciepłych więzów rodzinnych.

Kiedy zaczęła się kariera aktorska Mecwaldowskiego?

Kariera aktorska Wojciecha Mecwaldowskiego rozpoczęła się na początku lat 80. Po ukończeniu studiów aktorskich zadebiutował na dużym ekranie w 1984 roku. Zagrał wtedy epizodyczną rolę w kultowej komedii Stanisława Barei pt. „Miś”. W kolejnych latach pojawiał się gościnnie w innych popularnych filmach, m.in.: „Kingsajz” czy „Milion za Laurę”.

Przełomem okazała się rola Marcina Baszty w głośnym obrazie „Chłopaki nie płaczą” w 2000 roku. Mecwaldowski z miejsca zdobył uznanie widzów i krytyków. Od tego momentu zaczął regularnie dostawać propozycje zagrania w ambitnych, autorskich projektach. Na przestrzeni kolejnych lat stworzył wiele znakomitych kreacji aktorskich m.in. w takich produkcjach jak: „Pianista”, „Katyń” czy „Sala samobójców”.

Równolegle aktor kontynuował karierę teatralną, z powodzeniem wcielając się w największe role dramatyczne i komediowe na deskach teatrów w Warszawie i Krakowie. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa teatralnego.

W jakich filmach grał Mecwaldowski Żona?

Wojciech Mecwaldowski - żona, dzieci i kariera actor'a

W ciągu ponad trzydziestoletniej kariery aktorskiej, Mecwaldowski Żona zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych. Do jego najsłynniejszych ról filmowych z pewnością należą:

 • Marcin Baszta w filmie „Chłopaki nie płaczą” (2000r.)
 • Porucznik Pilch w filmie „Katyń” (2007r.)
 • Marek Kwiatkowski w filmie „Sala samobójców” (2011r.)

Aktor wystąpił również w takich znanych produkcjach jak: „Pianista” (2002r.), „Vinci” (2004r.), „Lejdis” (2008r.), „Bogowie” (2014r.) czy „Podatek od miłości” (2019r.).

Oczywiście oprócz filmów fabularnych, Mecwaldowski pojawiał się gościnnie w wielu popularnych serialach telewizyjnych. Jego najbardziej znaną rolą serialową jest postać Romana Mostowiaka w produkcji „M jak miłość”, w której gra już od 2003 roku.

Współpraca z żoną

Ciekawostką jest, że aktor kilkukrotnie występował na planie filmowym u boku swojej żony - Krystyny Jandy. Małżonkowie zagrali razem m.in. w filmach: „Nic śmiesznego” (1995r.), „Pogoda na piątek” (2003r.) oraz „Teraz albo nigdy!” (2008r.). Ich aktorski duet zawsze przyciągał uwagę widzów.

Gdzie mieszka rodzina Wojciecha Mecwaldowskiego?

Rodzina Wojciecha Mecwaldowskiego od wielu lat mieszka w Warszawie. Aktor wraz z żoną Krystyną Jandą i dziećmi zamieszkali w willowej dzielnicy Mokotów. Ich rezydencja to przestronny, kilkupoziomowy dom z ogrodem, basenem i sauną. Wnętrza mieszkania urządzone są w stylu nowoczesnym, z licznymi akcentami vintage.

Lokalizacja domu MecwaldowskichWarszawa, dzielnica Mokotów
Powierzchnia posesji850 m2 (w tym dom 420 m2)
Wybrane udogodnieniabasen, sauna, siłownia, gabinet, ogród

Status majątkowy pary pozwolił im na zakup okazałej rezydencji w prestiżowej części Warszawy. Jest to spokojna i zielona okolica, która zapewnia aktorom i ich dzieciom prywatność oraz wygodne warunki do życia.

Drugi dom rodzinny

Oprócz warszawskiej willi, rodzina Mecwaldowskich posiada też drugi dom letniskowy - znajduje się on nad jeziorem w miejscowości Serwy k. Augustowa. Aktor lubi spędzać tam wolny czas w otoczeniu najbliższych.

Jakie role odgrywał aktor Mecwaldowski Żona?

Podczas bogatej kariery aktorskiej Mecwaldowski Żona miał okazję zagrać bardzo różnorodne role - zarówno dramatyczne, jak i komediowe. Do najważniejszych kreacji artysty zaliczyć można:

 • Marcin Baszta w filmie „Chłopaki nie płaczą” - rola młodego chłopaka z trudną przeszłością, który pragnie się zemścić na swoim ojcu.
 • Porucznik Pilch w „Katyniu” - oficer Wojska Polskiego, który trafia do niewoli sowieckiej po napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939r.
 • Roman Mostowiak w serialu „M jak miłość” - rola sympatycznego i ciepłego ojca rodziny, który stara się godzić obowiązki zawodowe z osobistymi.

Mecwaldowski wielokrotnie wcielał się również w postacie złożone i niejednoznaczne moralnie. Ukazywał w ten sposób szeroką skalę swoich aktorskich możliwości. Z pewnością na uwagę zasługują jego role w filmach „Vinci”, „Lejdis” czy „Bogowie”.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej sylwetce znanego aktora Wojciecha Mecwaldowskiego. Dowiedzieliśmy się kim jest jego żona - popularna artystka Krystyna Janda. Para doczekała się trojga dzieci, które kontynuują rodzinne tradycje związane z filmem i teatrem. Prześledziliśmy również najważniejsze momenty w karierze Mecwaldowskiego - od skromnych początków, po zdobycie statusu cenionego aktora, rozpoznawalnego z wielu znakomitych ról.

Wojciech Mecwaldowski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich aktorów ostatnich dekad. Ma na swoim koncie dziesiątki niezwykłych kreacji filmowych i teatralnych. Należy do grona najbardziej utytułowanych artystów w polskim show-biznesie. Jego role zawsze przyciągają uwagę widzów i zyskują uznanie krytyków.

Oprócz informacji o karierze zawodowej Mecwaldowskiego, w artykule znalazły się również ciekawostki z jego życia prywatnego. Dowiedzieliśmy się m.in. gdzie mieszka jego rodzina i jak układają się relacje aktora z dziećmi po rozstaniu z żoną Krystyną Jandą.

Mam nadzieję, że lektura niniejszego tekstu pozwoliła Państwu bliżej poznać i lepiej zrozumieć tę barwną postać polskiej kultury. Osoba i dorobek artystyczny Wojciecha Mecwaldowskiego z pewnością zasługują na uwagę i szacunek.

Najczęściej zadawane pytania

Aktorska para wzięła ślub 31 marca 1990 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego na warszawskiej Starówce. Uroczystość miała kameralny charakter, w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół.

Związek małżeński Wojciecha Mecwaldowskiego i Krystyny Jandy przetrwał 26 lat - od ślubu w 1990 roku do rozwodu, który nastąpił w 2016 roku. Przez ten czas urodziło się troje ich wspólnych dzieci.

Po rozstaniu z mężem, aktorka Krystyna Janda przeprowadziła się do nowoczesnego apartamentu na warszawskim Mokotowie. Jej córka Maria wraz z mężem i dziećmi zamieszkali w dawnym domu rodzinnym.

W ślady rodziców poszła córka Maria oraz syn Antoni. Oboje skończyli studia aktorskie i grywają epizody w serialach i filmach. Najmłodszy Jędrzej jest reżyserem filmowym.

Od kilku lat aktor spotyka się z o 10 lat młodszą scenarzystką Agatą Nowak. Para stara się ukrywać związek przed mediami, ale kilka razy zostali przyłapani razem przez paparazzi.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach
 3. Rose i Jack - Tajemnice miłości z Titanica
 4. Filmy o pilotach myśliwców - najlepsze produkcje lotnicze
 5. Filmy thriller psychologiczne: Dobry thriller psychologiczny film
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Carlos
Robert Carlos
Jestem zapalonym kinomaniakiem. Na swoim blogu dzielę się opiniami na temat nowych filmów i seriali. Omawiam klasykę kina gatunkowego, którą uwielbiam. Chętnie polemizuję z innymi krytykami i lubię burzliwe dyskusje w komentarzach.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AktorzyJaka karta graficzna dla filmów w 8k?

Znajdź idealną kartę graficzną do edycji i obróbki filmów 8k - niezbędną dla profesjonalistów i entuzjastów wysokiej rozdzielczości. Odkryj, jak wybrać model zapewniający płynną pracę z ogromnymi ilościami danych i szczegółów, idealny dla filmowców, youtuberów i twórców treści pragnących osiągnąć perfekcję wizualną.