Aktorzy kina akcji - najlepsze role, popularni aktorzy

Aktorzy kina akcji - najlepsze role, popularni aktorzy
Autor Michał Kopytko
Michał Kopytko17.06.2024 | 5 min.

Aktorzy akcji to grupa aktorów, którzy specjalizują się w wymagających fizycznie rolach w filmach akcji. Często wykonują niebezpieczne sceny kaskaderskie i kojarzeni są z twardym, męskim wizerunkiem. W Hollywood istnieje wąska elita aktorów akcji, którzy zdobyli status gwiazd dzięki kultowym rolą w filmach akcji.

Kluczowe wnioski:

 • Aktorzy akcji muszą być w świetnej kondycji fizycznej i odważni.
 • Największą sławę zdobyli m.in. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis czy Jason Statham.
 • Nowe pokolenie aktorów akcji to m.in. Dwayne Johnson, Chris Hemsworth czy Henry Cavill.
 • Kobiety również odnoszą sukcesy w filmach akcji, jak np. Angelina Jolie, Charlize Theron czy Gal Gadot.
 • W Polsce popularnymi aktorami akcji są m.in. Cezary Pazura, Bogusław Linda, Marcin Dorociński.

Aktorzy akcji w Hollywood

Aktorzy akcji to elitarna grupa aktorów w Hollywood, którzy specjalizują się w grach w filmach akcji. Cechuje ich atletyczna budowa ciała, umiejętności kaskaderskie oraz odwaga w wykonywaniu niebezpiecznych scen. Do grona najsłynniejszych aktorów akcji należą m.in. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis, Jason Statham czy Dwayne Johnson.

Aby odnieść sukces jako aktor akcji, trzeba być w świetnej kondycji fizycznej i regularnie ćwiczyć na siłowni. Aktorzy ci ciężko pracują nad rozwojem muskulatury i wytrzymałością, by sprostać wymaganiom fizycznym swoich ról. Przechodzą też specjalistyczne szkolenia z kaskaderki, sztuk walki i obsługi broni.

Początki kina akcji

Pierwsze filmy akcji, które wyznaczyły nowy, dynamiczny styl kina sensorycznego, pojawiły się w latach 80. Ich bohaterami byli twardzi, milczący mężczyźni o umięśnionych ciałach - wzorcem stał się wówczas Arnold Schwarzenegger w filmie „Terminator”. Kolejne dekady przyniosły dalszy rozwój gatunku i wykreowanie nowych gwiazd akcji.

Specyfika aktorstwa w filmach akcji znacznie różni się od typowej gry aktorskiej. Tutaj kluczowe są cechy fizyczne, kondycja, sprawność w akrobacjach i walce. Dialogi schodzą na dalszy plan, a aktorzy komunikują się głównie poprzez ruch, walkę i spektakularne sceny kaskaderskie.

Role kultowych aktorów akcji

Do kanonu filmów akcji przeszły role takich gwiazdów jak Sylvester Stallone w serii „Rocky” i „Rambo”, Arnold Schwarzenegger w „Terminatorze”, „Commando” i „Predatorze” czy Bruce Willis w serii „Szklana pułapka”. Te kultowe filmy akcji przyniosły im światową sławę i ugruntowały pozycję jako największych twardzieli w Hollywood.

Wszyscy ci aktorzy dzięki charakterystycznej aparycji, charyzmie i odwadze w wykonywaniu widowiskowych scen akcji na stałe wpisali się do panteonu gwiazd kina akcji. Ich filmy do dziś gromadzą rzesze oddanych fanów na całym świecie.

Nowe pokolenie

W ostatnich latach pojawiło się nowe pokolenie aktorów akcji, którzy przejęli pałeczkę po weteranach. Należą do nich m.in. Dwayne Johnson, Jason Statham, Vin Diesel, Bradley Cooper, Chris Pratt, Chris Hemsworth czy Henry Cavill. Często występują razem w hitowych filmach akcji, jak seria „Szybcy i wściekli”, „Avengers” czy „Strażnicy Galaktyki”.

Czytaj również: Paznokcie sweterkowe – wzory i stylizacje

Czytaj więcej: Znane polskie aktorki - Polska aktorka, Aktorki polskie

Najlepsi aktorzy akcji wszech czasów

Oto subiektywne zestawienie 10 największych i najbardziej wpływowych aktorów filmów akcji w historii:

 1. Arnold Schwarzenegger
 2. Sylvester Stallone
 3. Bruce Willis
 4. Jason Statham
 5. Jean-Claude Van Damme
 6. Steven Seagal
 7. Dwayne Johnson
 8. Chuck Norris
 9. Mel Gibson
 10. Harrison Ford

Trudno jednoznacznie wytypować najlepszego aktora akcji, gdyż każdy z nich wnika niepowtarzalny styl i charyzmę. Jednak bez wątpienia wymienieni wyżej aktorzy akcji na zawsze zapisali się w historii kina swoimi kultowymi rolami i imponującymi umiejętnościami.

Nowe gwiazdy aktorskie filmów akcji

Aktorzy kina akcji - najlepsze role, popularni aktorzy

Obecnie w filmach akcji coraz częściej pojawiają się nowe twarze, które mają potencjał, by zostać gwiazdami kina akcji następnej generacji. Do grona obiecujących nowych aktorów akcji należą:

 • Chris Hemsworth - znany z roli Thora w filmach Marvela, gwiazda „Tyler Rake: Ocalenie”
 • Henry Cavill - Superman w filmach DC, hitowy serial „Wiedźmin” dla Netfliksa
 • John Cena - wrestler który z powodzeniem zaczął grać w filmach takich jak „Legion samobójców”
 • Dave Bautista - były wrestler występujący m.in. w serii „Strażnicy Galaktyki”

Młodzi aktorzy ci łączą znakomitą budowę ciała, atletyzm i umiejętności kaskaderskie z coraz lepszą grą aktorską. Mają zatem wszelkie predyspozycje, by zostać ikonami kina akcji nadchodzącej dekady.

Polscy aktorzy grający w filmach akcji

W polskim kinie akcji również nie brakuje czołowych aktorów, którzy odważnie realizują sceny kaskaderskie. Do najpopularniejszych rodzimych aktorów akcji należą:

Cezary Pazura Bogusław Linda
Marcin Dorociński Borys Szyc

Aktorzy ci zagrali główne role m.in. w filmach „Pitbull” i „Botoks”, thrillerze „Kamienie na szaniec” czy „Wołyniu”. Udowodnili, że polscy aktorzy również świetnie radzą sobie w wymagających scenach akcji i kaskaderki.

Nasi rodzimi aktorzy akcji niczym nie ustępują hollywoodzkim gwiazdom, jeśli chodzi o kondycję, sprawność fizyczną i odwagę.

Role kobiet w kinie akcyjnym

W aktorstwie filmów akcji zdecydowanie dominują mężczyźni. Jednak także kobiety mają na koncie spektakularne role akcji, które przeszły do historii kina. Przełamując stereotypy, udowodniły, że aktorki też potrafią być twardzielkami.

Do największych gwiazd kobiecego kina akcji należą:

 • Angelina Jolie - m.in. w filmach „Pan i Pani Smith”, „Lara Croft: Tomb Rider”
 • Michelle Rodriguez - znana z roli w serii „Szybcy i wściekli”
 • Milla Jovovich - seria filmów „Rezydent”
 • Charlize Theron - „Atomic Blonde”, „Mad Max: Na drodze gniewu”
 • Gal Gadot - m.in. „Szybcy i wściekli”, „Wonder Woman”

Aktorki te udowodniły, że kobiety także świetnie odnajdują się w rolach wymagających sprawności fizycznej, walki i jazdy samochodami. Stały się wzorem dla następnych pokoleń aktorek, które marzą grać w filmach akcji.

Podsumowanie

Aktorzy kina akcji to wąska, elitarna grupa wybitnych aktorów w Hollywood, specjalizujących się w wymagających rolach w filmach akcji. Osoby takie jak Aktorzy filmów akcji Schwarzenegger, Stallone czy Willis na zawsze zapisali się w historii kina dzięki swoim kultowym kreacjom i nieustraszoności. Doczekali się oni wielu naśladowców i kontynuatorów.

Obecnie scenę filmów akcji zdominowało nowe pokolenie aktorów - Dwayne Johnson, Jason Statham, Chris Hemsworth czy Henry Cavill. Łączą oni znakomitą budowę ciała, umiejętności kaskaderskie i coraz lepsze aktorstwo. Są idolami milionów fanów na całym świecie.

W Polsce również nie brakuje świetnych aktorów akcji, którzy udowodnili swój talent i odwagę w takich produkcjach jak „Pitbull”, „Kamienie na szaniec” czy „Wołyń”. Niektórzy rodzimi aktorzy niczym nie ustępują hollywoodzkim gwiazdom pod względem kondycji i sprawności fizycznej.

Na uznanie zasługują także aktorki, które świetnie odnalazły się rolach wymagających walki, jazdy samochodami i kaskaderki - Angelina Jolie, Charlize Theron, Gal Gadot i inne. Stały się inspiracją dla następnych pokoleń kobiet marzących o aktorstwie w filmach akcji.

Najczęstsze pytania

Aktor akcji powinien mieć atletyczną budowę ciała, dobrą kondycję fizyczną, siłę i wytrzymałość. Przydają się też zdolności kaskaderskie, biegłość w sztukach walki oraz umiejętność posługiwania się bronią. Ważna jest odwaga i gotowość do wykonywania niebezpiecznych scen.

Aktorzy akcji ciężko pracują nad rozwojem muskulatury i kondycji. Muszą też regularnie ćwiczyć walkę, akrobacje i jazdę. Dodatkowo poświęcają czas na treningi z bronią. Zdjęcia do filmów akcji bywają wyczerpujące i wymagają nieraz kręcenia trudnych scen przez wiele godzin.

Do gwiazd kobiecego kina akcji należą m.in. Angelina Jolie, Charlize Theron, Michelle Rodriguez, Milla Jovovich, Gal Gadot. Aktorki te z powodzeniem wcielają się w role wymagające walki, jazdy samochodami i kaskaderki. Obalają stereotyp, że kino akcji jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.

Aby zostać aktorem akcji, trzeba mieć predyspozycje fizyczne oraz zamiłowanie do sportu i kaskaderki. Wskazane są też lekcje sztuk walki, taniec i gimnastyka. Dobrze jest zdobywać doświadczenie w teatrze lub statystując. Przydatne są również znajomości w branży filmowej.

Największe gwiazdy filmów akcji inkasują ogromne gaże. Np. Dwayne Johnson za rolę w filmie otrzymuje zwykle 15-20 mln dolarów. Arnold Schwarzenegger w szczytowym okresie kariery dostawał nawet 25-30 mln za jeden film. Z kolei Keanu Reeves za rolę w 4 części „Matrixa” zarobił ponad 250 mln dolarów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Amerykańskie bajki - klasyka animacji, którą warto przeżyć na nowo
 4. Filmy o śpiewaniu dla młodzieży - Najlepsze filmy muzyczne
 5. Nie przegap podczas podróży: Hiszpańskie seriale na Netflix
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Michał Kopytko
Michał Kopytko
Recenzje nowości filmowych i serialowych, relacje z festiwali, wywiady z twórcami - to główne tematy mojego bloga o kinie. Specjalizuję się w kino artystycznym i niezależnej twórczości. Jestem orędownikiem X Muzy.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły