Filmy apokaliptyczne cieszą się niesłabnącą popularnością od lat, przedstawiając wizje świata po globalnej katastrofie. Ten gatunek filmowy porusza wyobraźnię widzów, pokazując losy garstki ocalonych, próbujących przetrwać w postapokaliptycznej rzeczywistości. W niniejszym artykule przybliżamy najciekawsze produkcje gatunku postapo, które koniecznie musicie znać. Zapraszamy do lektury!
Kluczowe wnioski:
- Postapokaliptyczne kino ma wierne grono fanów, lubiących mroczny klimat produkcji.
- Wśród hitów gatunku znajdziemy zarówno starsze tytuły, jak i nowości.
- "Mad Max: Na drodze gniewu" to obowiązkowa pozycja dla miłośników postapo.
- Warto zwrócić uwagę na serial "The Walking Dead" osadzony w realiach apokalipsy zombie.
- "Księga ocalenia" to niskobudżetowy, lecz chwalony film postapokaliptyczny.
Filmy postapokaliptyczne najchętniej oglądane
Wśród najpopularniejszych filmów gatunku postapokaliptycznego zdecydowanie wyróżnia się seria „Mad Max”. Produkcje z Melem Gibsonem w roli głównej zdobyły status kultowych, a ostatnia odsłona z 2015 roku pt. „Mad Max: Na drodze gniewu” zebrała entuzjastyczne recenzje i nagrody. To opowieść o tytułowym bohaterze próbującym przetrwać w brutalnym, bezprawnym świecie po globalnej zagładzie. Dynamiczna akcja, efektowne pościgi samochodowe i niepowtarzalny, postapokaliptyczny klimat – to główne atuty produkcji.
Ogromną popularnością od wielu lat cieszy się również serial „The Walking Dead” osadzony w realiach apokalipsy zombie. Losy grupy ocalałych starających się przetrwać w świecie opanowanym przez żywe trupy wciągają widzów, którzy chętnie śledzą kolejne sezony produkcji. Serial utrzymuje wysoki poziom napięcia i niespodzianek fabularnych.
Do widzów trafiają także nowe tytuły podejmujące tematykę postapokaliptyczną. W ostatnich latach duże zainteresowanie zdobył brytyjski serial „Years and Years” z Emmą Thompson, ukazujący wizję nie tak odległej przyszłości, w której świat pogrąża się w chaosie na skutek kryzysów politycznych, imigracyjnych i klimatycznych całość możesz obejrzeć na http://bajeczki-org.pl.
Mroczny klimat produkcji postapokaliptycznych
Filmy i seriale postapokaliptyczne od zawsze przyciągały widzów, którzy lubią klimatyczne produkcje utrzymane w mrocznym nastroju. Zmagania garstki ocalałych o przetrwanie w surowym, nieprzyjaznym świecie po globalnej zagładzie pobudzają wyobraźnię i skłaniają do refleksji nad ludzką kondycją w ekstremalnych warunkach.
Tego typu fabuły filmowe pozwalają także zastanowić się nad obecnym kierunkiem rozwoju cywilizacyjnego i możliwymi zagrożeniami czyhającymi na ludzkość. Dlatego produkcje osadzone w postapokaliptycznych realiach na stałe wpisały się w kanon kina, znajdując sobie liczne grono oddanych miłośników.
Klasyka kina postapokaliptycznego warta obejrzenia
Postapokaliptyczne filmy mają długą historię i kilka iconicznych tytułów, które na zawsze zapisały się w historii kina gatunkowego. Do klasyków zalicza się zdecydowanie trylogię „Mad Max” w reżyserii George’a Millera z lat 1979-1985. Produkcje opowiadające losy Maxa Rockatansky’ego wędrującego przez australijskie pustkowia stały się pierwowzorem dla wielu późniejszych obrazów sci-fi.
Z kolei rok 1971 przyniósł światu ekranizację głośnej powieści Harry’ego Harrisona pt. „Make Room! Make Room!” zatytułowaną „THX 1138”. W swoim reżyserskim debiucie młody wówczas George Lucas sportretował ponurą wizję przyszłości, w której ludzkość żyje w totalitarnym reżimie policyjnym. Film zebrał bardzo dobre recenzje i zapowiedział obiecującą karierę przyszłego twórcy „Gwiezdnych wojen”.
Z kolei rok 1973 zaowocował premierą kultowego już dziś obrazu „Picnic at Hanging Rock” w reżyserii Petera Weira. Film przedstawia tajemnicze wydarzenia, kiedy grupa uczennic znika bez wieści podczas wycieczki do tytułowego parku narodowego. Obraz utrzymany w konwencji psychologicznego thrillera zebrał świetne recenzje i do dziś uznawany jest za jedno z najważniejszych dokonań kina australijskiego.
Klasyczne filmy postapokaliptyczne z lat 70. i 80. wyznaczyły standardy dla współczesnych produkcji gatunku.
Najlepsze nowości w gatunku postapo godne uwagi
Oprócz starszych tytułów, postapokaliptyczne kino w ostatnich latach wzbogaciło się o kilka interesujących nowości, które koniecznie warto nadrobić. Jedną z najgłośniejszych i najlepiej ocenianych produkcji dekady jest na pewno wspomniana już „Mad Max: Na drodze gniewu” (2015). Choć stanowi kontynuację klasycznej serii z Mel Gibson, film jest na tyle samodzielny fabularnie, że można go oglądać bez znajomości poprzednich części.
Rok 2018 przyniósł premierę osadzonego w postapokaliptycznej scenerii sensacyjnego thrillera „Io” w reżyserii Jonathana Helpert. Obraz opowiada o ostatniej kobiecie na Ziemi, która wyrusza w podróż, by odnaleźć innych ocalałych. Film zebrał entuzjastyczne recenzje za intrygującą fabułę utrzymaną w klimacie tajemnicy.
Z kolei 2020 rok zaowocował niskobudżetową, lecz bardzo dobrze przyjętą produkcją „Księga ocalałych” w reżyserii Jeana-Stéphane’a Sauvaire. Film opowiada historię mężczyzny, który budzi się po globalnej katastrofie jako jeden z niewielu ocalałych. Podążając tropem tajemniczych przekazów radiowych próbuje odnaleźć innych ludzi. Obraz zebrał entuzjastyczne opinie krytyków i widzów za klimatyczną oprawę wizualną i sugestywną Fabułę.
Film | Reżyser | Rok produkcji |
Mad Max: Na drodze gniewu | George Miller | 2015 |
Io | Jonathan Helpert | 2018 |
Księga ocalałych | Jean-Stéphane Sauvaire | 2020 |
Postapokaliptyczne hity z najwyższymi ocenami widzów
Filmy postapokaliptyczne mają swoich zagorzałych fanów, którzy wystawiają produkcjom wysokie oceny, jeśli te spełnią ich oczekiwania. Do tytułów najwyżej ocenianych przez widzów należą z pewnością wcześniej już wymienione „Mad Max: Na drodze gniewu” oraz serial „The Walking Dead”. Pierwszy z nich osiągnął imponującą notę 8,1/10 na portalu Filmweb, natomiast popularny serial o zombie może pochwalić się jeszcze wyższą średnią 8,6/10, co jest naprawdę dobrym wynikiem.
Bardzo wysokie oceny od widzów zebrał także niskobudżetowy, lecz zrealizowany z rozmachem film „Snowpiercer” z 2013 roku w reżyserii Joon Ho Bonga. Obraz sportretował postapokaliptyczną Ziemię pogrążoną w nowej epoce lodowcowej, na której garstka ocalałych egzystuje w pędzącym przez zamarznięte pustkowia pociągu. Film może pochwalić się oceną 7,9/10 na Filmweb.
- „Mad Max: Na drodze gniewu” – ocena 8,1/10 (Filmweb)
- Serial „The Walking Dead” – ocena 8,6/10 (Filmweb)
- „Snowpiercer” – ocena 7,9/10 (Filmweb)
Ekscytujące produkcje osadzone po końcu świata
Postapokaliptyczny klimat intryguje twórców filmowych, którzy chętnie sięgają po motywy globalnych katastrof, by snuć opowieści o garstce ocalałych próbujących odnaleźć się w surowym, wyniszczonym świecie. Takie realia pozwalają zarówno budować napięcie, jak i skupić się na egzystencjalnych rozterkach bohaterów. Dlatego postapokaliptyczna tematyka tak dobrze sprawdza się w filmach akcji oraz psychologicznych dramatach obyczajowych.
Jedną z najciekawszych premier ostatnich lat łączącą elementy akcji i dramatu jest produkcja „I Am a Mother” (2018) w reżyserii węgierskiego twórcy Laokoon Filmgroup. Fabuła skupia się na samotnej matce, która wraz z córką próbuje przetrwać w postapokaliptycznym świecie i rozpaczliwie poszukuje bezpiecznego schronienia. Film zebrał dobre recenzje za wciągającą intrygę i poruszające kreacje aktorskie.
Z kolei ciekawą propozycją dla fanów motywu zombie jest brytyjski obraz „The Girl With All The Gifts” z 2016 roku w reżyserii Colma McCarthy’ego. Fabuła koncentruje się na dziewczynce obdarzonej niezwykłymi zdolnościami, która może okazać się kluczem do opanowania apokalipsy zombie. Film zdobył uznanie za oryginalne podejście do konwencji opowieści o żywych trupach.
Intrygujące fabuły filmów rozgrywających się po apokalipsie
Kino postapokaliptyczne daje twórcom szerokie pole do popisu w kreowaniu intrygujących fabuł osadzonych w mrocznych realiach po globalnej zagładzie. Możliwość ukazania losów garstki ocalałych walczących o przeżycie pozwala zgłębić mroczne tony ludzkiej natury i postawić bohaterów w ekstremalnych sytuacjach.
Opowieści snute na kanwie apokaliptycznych scenariuszy mogą stanowić zarówno tło do popisów akcji i efektów specjalnych, jak i wyrazistszych, psychologicznych portretów postaci. Widzowie lubią, gdy fabuła wciąga ich zarówno dynamiczną akcją, jak i wnikliwą analizą postaci. Kino postapokaliptyczne idealnie łączy te dwa elementy.
Atutem filmów rozgrywających się po apokalipsie jest także uniwersalność tej tematyki. Niezależnie od lokalnych uwarunkowań kulturowych, widownia na całym świecie potrafi utożsamić się z losem bohaterów walczących w pustkowiach o przetrwanie, szukających bezpiecznego schronienia przed skażonym środowiskiem i starających się zachować człowieczeństwo w ekstremalnych warunkach.
Podsumowanie
Filmy postapokaliptyczne od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością, przedstawiając losy garstki ocalałych w świecie po globalnej katastrofie. Wśród produkcji tego podgatunku znajdziemy zarówno starsze tytuły, które na stałe wpisały się do kanonu kina, jak i interesujące nowości podejmujące motyw postapo. Fani doceniają w takich filmach mroczny klimat i refleksję nad kondycją ludzkości w obliczu zagłady.
Artykuł przybliża najchętniej oglądane tytuły z gatunku postapokaliptycznych, do których z pewnością należą „Mad Max: Na drodze gniewu” i „The Walking Dead”. Przedstawia również rekomendacje klasycznych produkcji postapo z lat 70. i 80., które ukształtowały konwencję, a także kilka ciekawych nowości godnych uwagi.
Ponadto w tekście zestawiono filmy postapokaliptyczne najwyżej oceniane przez widzów, spośród których wyróżniają się m.in „Mad Max: Na drodze gniewu” i „Snowpiercer”. Osobny fragment poświęcono analizie fabuł i motywów występujących w tego typu produkcjach osadzonych w mrocznym świecie po końcu cywilizacji.
Podsumowując, artykuł stanowi subiektywny, lecz gruntowny przegląd najciekawszych filmów poruszających tematykę postapokaliptyczną. Z pewnością zainteresuje miłośników kina gatunkowego poszukujących inspiracji do seansu w convention postapo.