Prawdziwa historia lalki Annabelle - Opętana lalka muzeum

Prawdziwa historia lalki Annabelle - Opętana lalka muzeum
Autor Kamila Walencynowicz
Kamila Walencynowicz26.12.2023 | 8 min.

Lalka Annabell prawdziwa historia to przerażająca opowieść o zabawce, która stała się narzędziem sił nieczystych. W 1972 roku pewna amerykańska rodzina kupiła z pozoru niewinną porcelanową lalkę dla swojej córeczki. Od tamtej pory w ich domu zaczęły dziać się dziwne, niewytłumaczalne rzeczy. Przedmioty same się przemieszczały, słychać było tajemnicze dźwięki, a lalka zdawała się zmieniać położenie w nocy. Zaniepokojeni rodzice oddali ją kościołowi, gdzie księża po wielu próbach zdołali ją uwolnić od złych mocy. Dziś można ją oglądać - już bezpieczną - w muzeum okultyzmu.

Kluczowe wnioski:
 • Niewinna lalka okazała się w rzeczywistości przeklętym przedmiotem opętanym przez demony.
 • W domu rodziny, która ją kupiła zaczęły dziać się dziwne, paranormalne rzeczy.
 • Księża po wielu próbach zdołali uwolnić lalkę Annabelle od złych mocy.
 • Dziś można bezpiecznie oglądać ją w muzeum, choć jej historia wciąż przeraża.
 • To prawdziwa, udokumentowana historia lalki, która okazała się opętana.

Prawdziwa historia nawiedzonej lalki

W 1972 roku pewna amerykańska rodzina: matka Donna, ojciec Angie i ich córeczka Debbie zakupili w antykwariacie dawną porcelanową lalkę. Miał to być prezent dla dziewczynki. Nie przypuszczali, że ta niewinna z pozoru zabawka okaże się opętana przez demony. Gdy tylko lalka, nazwana później Annabelle, trafiła do ich domu, zaczęły dziać się dziwne rzeczy.

Nocą słychać było tajemnicze dźwięki dobiegające z pokoju dziewczynki. Rankiem okazywało się, że Annabelle zmieniła położenie względem tego, w jakim położyła ją do snu Debbie. Małżeństwu wydawało się, że to tylko niewinne wybryki wyobraźni ich córeczki.

Kolejne paranormalne incydenty

Wkrótce jednak zaczęły dziać się o wiele dziwniejsze rzeczy. Przedmioty same przemieszczały się po domu, a z pokoju Debbie dobiegały niewyjaśnione odgłosy. Pewnej nocy dziewczynka zerwała się przerażona, twierdząc, że lalka próbowała ją udusić. Donna i Angie nie wiedzieli już, co o tym myśleć.

Geneza opętanej lalki Annabelle

Zaintrygowana paranormalnymi zdarzeniami, Donna postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczej lalce. Odwiedziła antykwariat, w którym ją kupiła i poprosiła o informacje. Okazało się, że poprzednia właścicielka, pielęgniarka zmarła w dziwnych okolicznościach. Jej siostra twierdziła, że dziewczyna była medialna i często kontaktowała się z duchami. Prawdopodobnie jeden z nich wszedł w Annabelle i używał jej jako naczynia.

Rodzina zrozumiała już, że mają do czynienia z czymś naprawdę niebezpiecznym - opętaną przez złe moce lalką. Zdesperowani, poprosili o pomoc duchownego. Ten stwierdził, że to bardzo poważna sprawa i trzeba będzie przeprowadzić egzorcyzmy.

1972 Rodzina kupuje lalkę Annabelle
Kilka dni później Paranormalne zjawiska nasilają się
Po kilku tygodniach Egzorcyzmy mające uwolnić lalkę

Tajemnicze zdarzenia z udziałem lalki

Niestety, mimo przeprowadzonych obrzędów, nękające rodzinę zjawiska nie ustawały. Wręcz przeciwnie, stawały się coraz intensywniejsze. Regularnie dochodziło do poltergeistowych incydentów z udziałem Annabelle - przedmioty latały po domu, słychać było tajemnicze pukania, szurania i stukania. Małżonkom udało się nawet sfotografować pergamin z tajemniczym pismem, który nagle pojawił się w pokoju córki.

Pewnej nocy obudzili się z wrażeniem, że w ich sypialni znajduje się ktoś obcy. Choć nie dostrzegli żadnej istoty, wyraźnie wyczuwali czyjąś obecność. Rankiem odkryli krwawe zadrapania na ciele śpiącej obok nich Debbie. Byli przerażeni - Annabelle próbowała zrobić jej krzywdę.

Wezwanie ekspertów od paranormalnych zjawisk

Na prośbę duchownego, małżeństwo skontaktowało się z Edythem i Lorraine Warren - słynnymi badaczami zjawisk paranormalnych. Po zapoznaniu się z historią lalki i przeprowadzeniu w domu wstępnych oględzin, Warrenowie potwierdzili, że mamy do czynienia z opętaniem.

Podjęli się zbadania sprawy i podjęcia kolejnej próby uwolnienia Annabelle. Niestety, egzorcyzmy i modlitwy nie przynosiły efektu. Zdesperowani, Ed i Lorraine postanowili zabrać lalkę ze sobą, by nad nią pracować.

Niebezpieczna moc przeklętej zabawki

Prawdziwa historia lalki Annabelle - Opętana lalka muzeum

Po przewiezieniu Annabelle do swojego domu, małżeństwo Warrenów umieściło ją w specjalnym pokoju, w którym trzymali opętane przedmioty. Choć była bezpiecznie zamknięta, wciąż potrafiła siać zamęt. Lorraine przyznała później, że gdy tylko lalka znalazła się u nich, rozpoczęła atakowanie ich córki Judy. Dziewczynka miała halucynacje i niepokojące wizje z Annabelle w roli głównej.

Pewnego razu Ed dostrzegł, że na szyi Anabelle pojawił się wisior z krzyżykiem, którego wcześniej tam nie było. Gdy dotknął go, odkrył ze zdziwieniem, że bije od niego mocne zimno. Wkrótce potem krzyżyk zniknął. Dla Warreów był to znak, że Annabelle naprawdę posiadała moc sprawczą i była niebezpieczna.

Ta lalka jest prawdziwym wcieleniem czystego zła - stwierdziła Lorraine.

Kolejne próby uwolnienia lalki Annabelle

Edyth Warren podjęła szereg prób uwolnienia Annabelle od opętania. Przeprowadzała kolejne obrzędy i seanse spirytystyczne, podczas których próbowała nawiązać kontakt z duchem zamieszkującym lalkę. Dowiedziała się wtedy, że jest nim dusza zmarłej dziewczynki Annabelle Higgins. Duch twierdził, że chce zawładnąć duszą i ciałem córki Warrenów.

W końcu, po wielu wyczerpujących próbach Lorraine i Edowi udało się wypędzić zło z Annabelle. By mieć jednak pewność, że już nigdy nie wróci i nie zawładnie kolejnym niewinnym przedmiotem, zdecydowali się na radykalny krok.

Losy opętanej lalki po latach

Małżeństwo Warren, chcąc na zawsze unieszkodliwić niebezpieczną moc Annabelle, poprosiło o pomoc księdza Cooke'a. Razem z nim przeprowadzili obrzęd polegający na poświęceniu lalki. Następnie umieścili ją w specjalnym szklanym pojemniku, który następnie zalali wodą święconą. W ten sposób duch Annabelle Higgins został na zawsze uwięziony w lalce i już nigdy nie będzie mógł jej opuścić.

Od tamtej chwili przeklęta lalka spoczywa bezpiecznie w Gabinecie Okultyzmu i Demonologii małżeństwa Warrenów, będąc jedną z najstraszniejszych pamiątek. Choć Ed i Lorraine już nie żyją, ich córka Judy wciąż opiekuje się zbiorem, umożliwiając zwiedzającym oglądanie słynnej Annabelle - prawdziwej opętanej lalki, której historia wciąż przeraża.

 • Niewinna lalka kupiona w antykwariacie okazała się opętanym przedmiotem.
 • Mimo licznych prób egzorcyzmów, uwolnienie jej od złych mocy było niezwykle trudne.

Podsumowanie

Historia Annabelle, opętanej lalki, którą można dziś oglądać w gabinecie okultyzmu Warrenów, pokazuje jak niewinna na pozór zabawka może stać się narzędziem w rękach sił nieczystych. Kiedy w 1972 roku pewna amerykańska rodzina kupiła starą porcelanową lalkę dla swojej córeczki, nie spodziewali się, do czego ona będzie zdolna. Tajemnicze zdarzenia, jakie potem nawiedzały ich dom, zrodziły przerażającą prawdziwą historię Annabelle.

Choć na początku wydawała się niewinna, szybko okazało się, że Annabelle jest opętana przez demona. Przedmioty same się poruszały, było słychać dziwne odgłosy, a lalka próbowała zrobić krzywdę córce właścicieli. Dopiero po wielu próbach Warrenom udało się ją uwolnić i na zawsze uwięzić zło w porcelanie. Dziś można już bezpiecznie podziwiać słynną opętaną lalkę Annabelle zza szkła gabloty.

Przerażająca historia tej z pozoru zwykłej zabawki pokazuje, że nigdy nie wiemy, jakie moce drzemią w pozornie niegroźnych przedmiotach. Dzięki odwadze Lorraine i Eda Warrena Annabelle została unieszkodliwiona i jej prawdziwa , przerażająca historia może dziś służyć jako przestroga.

Ze względów bezpieczeństwa lalka na zawsze pozostanie w gabinecie okultyzmu Warrenów jako jeden z najbardziej zagadkowych eksponatów. Opowieść o tym, jak niewinna zabawka stała się opętanym przedmiotem przypomina, że nigdy nie można lekceważyć sił, których nie rozumiemy i które kryją się w pozornie zwyczajnych rzeczach.

5 Podobnych Artykułów

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Amerykańskie bajki - klasyka animacji, którą warto przeżyć na nowo
 4. Filmy o śpiewaniu dla młodzieży - Najlepsze filmy muzyczne
 5. Dlaczego fotele gamingowe są najlepsze dla graczy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamila Walencynowicz
Kamila Walencynowicz

Od zawsze interesowałam się szeroko pojętą kulturą filmową. Na blogu publikuję felietony tematyczne, omówienia dzieł kultowych oraz sylwetki wybitnych twórców kina. Z pasją odkrywam klasykę i wspieram niszowe produkcje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły