Filmy o motocyklach i motocyklistach

Filmy o motocyklach i motocyklistach
Autor Michalina Kołodziejczyk
Michalina Kołodziejczyk18.12.2023 | 6 min.

Filmy o motocyklach od dawna cieszą się popularnością wśród miłośników jednośladów. Niezależnie od gatunku, produkcje z udziałem motocykli potrafią przyciągnąć uwagę widzów efektownymi pościgami, widowiskowymi scenami akcji oraz fascynującymi bohaterami. W niniejszym artykule przybliżymy najciekawsze fabuły osadzone w motocyklowym klimacie oraz opowiemy o aktorach, którzy z powodzeniem wcielali się w role motocyklistów.

Kluczowe wnioski:
 • Motocykle od zawsze były atrakcyjnym rekwizytem filmowym, dodającym produkcjom dynamiki i charakteru.
 • W filmach o motocyklistach nie brakuje efektownych scen pościgów, kaskaderskich popisów oraz momentów grozy i napięcia.
 • Niektórzy aktorzy, jak Marlon Brando czy Peter Fonda, na zawsze zapisali się w historii kina dzięki kultowym rolom motocyklistów.
 • Oprócz fabuł, powstaje wiele ciekawych dokumentów przybliżających historię motocykli i opowiadających o legendarnych konstrukcjach.
 • Fani motocykli z pewnością docenią filmy nawiązujące do ich pasji, pełne charakterystycznych modeli, odgłosów i klimatu.

Najlepsze filmy o motocyklach

Filmy z udziałem motocykli od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Widowiskowe pościgi, kaskaderskie popisy oraz charyzmatyczni bohaterowie sprawiają, że produkcje te przyciągają rzesze widzów. Co więcej, dla fanów jednośladów stanowią one świetną okazję do podziwiania wyjątkowych maszyn w akcji.

W niniejszym artykule przybliżymy najciekawsze fabuły z udziałem motocykli oraz opowiemy o aktorach, którzy z powodzeniem wcielali się w role motocyklistów. Z pewnością każdy miłośnik tych pojazdów znajdzie coś dla siebie!

Kultowe filmy z motocyklami

Do kanonu filmów motocyklowych na zawsze przeszły takie produkcje, jak "Dziki" z Marlonem Brando czy "Beztroskie lata w pasie" z Peterem Fondą. Obie cieszą się mianem kultowych i do dziś gromadzą rzesze widzów pragnących zobaczyć charakterystyczne realia amerykańskich gangów motocyklowych.

Nieco bardziej współczesne hity, jak "Motocykliści" z Johnem Travoltą, również na stałe zapisały się w historii kina. Świetnie oddają one klimat środowiska fanów jednośladów i z pewnością każdy miłośnik motocykli powinien je znać.

Motocykle w filmach akcji i przygodowych

Niezależnie od gatunku, motocykle zawsze świetnie sprawdzają się w dynamicznych scenach pościgów i popisów kaskaderskich. Nic więc dziwnego, że często pojawiają się w produkcjach akcji i przygodowych, dodając im tempa i widowiskowości.

Doskonałym tego przykładem są chociażby filmy z serii "Mission: Impossible" z Tomem Cruise'em, "Matrix: Reaktywacja" z Keanu Reevesem czy "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" z Harrisonem Fordem. W każdym z nich zobaczymy ekscytujące sceny gonitw z udziałem motocykli!

Aktorzy jeżdżący motocyklami

Niektórzy aktorzy na potrzeby swoich ról musieli nauczyć się jeździć na motocyklach. I tak na przykład Keanu Reeves do perfekcji opanował tę sztukę grając w trylogii "Matrix", zaś Tom Cruise wielokrotnie popisywał się umiejętnościami motocyklisty.

Z kolei Hugh Jackman przeszedł specjalne szkolenie, by wiarygodnie sportretować Wolverine'a w jeżdżącego motocyklem w filmie "Logan: Wolverine". Aktorzy ci udowodnili, że motocykle nie mają przed nimi tajemnic!

Kultowe filmy o grupach motocyklowych

Filmy o motocyklistach chętnie koncentrują się na specyficznych grupach i gangach złożonych z zapalonych fanów jednośladów. Obraz tych nieformalnych społeczności bywa jednak mocno wyolbrzymiony na potrzeby fabuły.

Przykładem może być chociażby kultowy "Dziki" z Marlonem Brando, ukazujący motocyklistów jako wyjątkowo agresywnych przestępców. Z kolei "Motocykliści" z Travoltą przedstawiają ich raczej jako zamkniętą grupę outsiderów żyjących w swoim świecie.

Niezależnie od wizerunku gangów motocyklowych kreowanego w filmach, dodają one tym produkcjom wyjątkowego charakteru i klimatu.

Motocykle w filmach wojennych i historycznych

Filmy o motocyklach i motocyklistach

Motocykle jako mobilne i zwrotne pojazdy chętnie wykorzystywane były także w realiach wojennych, stąd często pojawiają się również w odpowiednich produkcjach filmowych.

Świetnym tego przykładem jest chociażby głośny serial "Peaky Blinders" osadzony w powojennej Anglii. Jego bohaterowie nie rozstają się ze swoimi brytyjskimi motocyklami marki Triumph. Z kolei w filmie "Walkiria" z Tomem Cruisem w roli głównej motocykl odgrywa kluczową rolę w historii zamachu na Hitlera.

Tytuł Motocykl Aktor
Matrix Ducati 996 Keanu Reeves
Mission: Impossible 2 Triumph Speed Triple Tom Cruise

Inne znane filmy z motocyklami

Oprócz wymienionych pozycji, warto także zwrócić uwagę na takie tytuły, jak:

 • "Motocyklowy dziennik", gdzie motocykl jest narratorem opowieści;
 • "Diesle i włóczęgi" z Evel Knievelem popisującym się kaskaderskimi wyczynami;
 • "Torque: Pitbull na nitkach" ze scenami niebezpiecznych, podziemnych wyścigów.

Filmy dokumentalne o motocyklach i ich historii

Oprócz fabuł, fani motocykli mogą także sięgnąć po liczne dokumenty przybliżające historię tych pojazdów i opowiadające o poszczególnych legendarnych modelach.

Warto wymienić chociażby takie pozycje, jak: "Motocyklowe Ikony", "Harley-Davidson - Historia amerykańskiej legendy" czy "Speed - Historia rekordów prędkości na motocyklach". Z pewnością dostarczą wielu ciekawych informacji i obrazują rozwój motocykli na przestrzeni dekad.

Podsumowanie

Jak widać, filmy z udziałem motocykli oferują szeroki wybór - od kultowych fabuł po pasjonujące dokumenty. Zarówno dla fanów kina, jak i zapalonych miłośników jednośladów z pewnością znajdzie się coś interesującego. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł zainspiruje do sięgnięcia po niektóre z prezentowanych tytułów!

Podsumowanie

Jak przedstawiono w artykule, filmy z udziałem motocykli od lat przyciągają rzesze widzów, którzy chcą zobaczyć te pojazdy w dynamicznej akcji. Produkcjom tym nierzadko towarzyszą efektowne pościgi, popisy kaskaderskie oraz charyzmatyczni bohaterowie odgrywający role motocyklistów.

Wśród prezentowanych tytułów znalazły się zarówno kultowe fabuły jak "Dziki", "Beztroskie lata w pasie" czy "Motocykliści", ukazujące różne oblicza gangów motocyklowych, jak i bardziej współczesne filmy akcji wykorzystujące motocykle jako rekwizyt. Ponadto, omówione zostały także ciekawe dokumenty przybliżające historię tych pojazdów.

Jak wspomniano na wstępie, z pewnością filmy o motocyklistach i samych motocyklach mogą zainteresować szerokie grono widzów. Zarówno fani kina, jak i zapaleni miłośnicy jednośladów znajdą w prezentowanym zestawieniu coś dla siebie. To świetna okazja do poznania tych wyjątkowych maszyn lub poszerzenia swojej wiedzy na ich temat.

Mamy nadzieję, że artykuł zainspiruje do sięgnięcia po niektóre z prezentowanych tytułów - z całą pewnością żaden fan motocykli nie będzie zawiedziony! A paleta filmów motocyklowych jest na tyle szeroka, że każdy odnajdzie coś dla siebie.

Najczęściej zadawane pytania

Do kanonu filmów motocyklowych zaliczają się przede wszystkim takie tytuły, jak "Dziki" z Marlonem Brando, ukazujący Amerykański gang motocyklowy czy "Beztroskie lata w pasie" z Peterem Fondą. Kultowe są również "Motocykliści" z Travoltą oraz "Torque: Pitbull na nitkach" ze scenami nielegalnych wyścigów motocyklowych.

Wśród aktorów znanych z umiejętności jazdy na motocyklach warto wymienić przede wszystkim Keanu Reevesa, który świetnie czuje się za kierownicą tych maszyn (np. w Matriksie). Ponadto Tom Cruise w Mission Impossible 2 pędził na Triumphie, zaś Hugh Jackman uczył się jeździć na potrzeby roli Wolverine’a.

Poza produkcjami gangsterskimi i sensacyjnymi, motocykle pojawiają się również w filmach wojennych (np. "Walkiria", "Peaky Blinders") oraz historycznych, gdzie świetnie oddają realia epoki. Co więcej, dokumenty filmowe chętnie opowiadają historię tych pojazdów i przybliżają sylwetki ich producentów.

Osobom interesującym się motocyklami polecamy przede wszystkim kultowego "Dzikiego" z Marlonem Brando oraz "Beztroskie lata w pasie" Petera Fondy. Obie produkcje świetnie oddają charakterystyczny klimat amerykańskich gangów motocyklowych i pozwalają zobaczyć te pojazdy w akcji.

Większość kultowych filmów motocyklowych dostępna jest na popularnych platformach VOD takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime. Ponadto, wiele z nich można wypożyczyć w formie DVD/Bluray w wypożyczalniach filmów lub zakupić w sklepach z filmami.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach
 3. Rose i Jack - Tajemnice miłości z Titanica
 4. Serbski film cały film online Lektor PL
 5. Film o iluzjonistach: najlepsze filmy o magikach do obejrzenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Michalina Kołodziejczyk
Michalina Kołodziejczyk

Od najmłodszych lat fascynuję się filmem i kinem. Prowadzę bloga, na którym publikuję recenzje nowości filmowych i serialowych, wywiady z twórcami oraz ciekawostki ze świata kina

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły