Aktorzy westernów: Najlepsi aktorzy z westernów

Aktorzy westernów: Najlepsi aktorzy z westernów
Autor Robert Carlos
Robert Carlos18.12.2023 | 8 min.

Western Aktorzy to gatunek filmowy, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W westernach występowało wielu wybitnych aktorów, którzy na zawsze wpisali się do historii kina. W niniejszym artykule przyjrzymy się największym gwiazdom filmów kowbojskich oraz ich najsłynniejszym rolą.

Kluczowe wnioski:
 • John Wayne uważany jest za jedną z największych legend westernów
 • Clint Eastwood zyskał status ikony kina dzięki roli Bezimiennego w trylogii Sergia Leone
 • Gene Autry był nie tylko aktorem, ale też piosenkarzem country i kowbojem
 • Lee Van Cleef znany był z ról czarnych charakterów i bezwzględnych rewolwerowców
 • Yul Brynner stworzył niezapomnianą kreację w kultowym westernie Siedmiu wspaniałych

Najsłynniejsi aktorzy westernów

John Wayne bez wątpienia jest jedną z największych legend westernu. Wystąpił w ponad 80 filmach tego gatunku, wcielając się w charyzmatycznych samotnych rewolwerowców. Jego najsłynniejsze role to m.in. Ringo Kid w filmie "Dyliżans" orazmarshal Rooster Cogburn w "Prawdziwym męstwie". Wayne zdobył Oscara za drugą z wymienionych kreacji.

Clint Eastwood również na zawsze zapisał się w historii kina westernowego. Przełomem była trylogia "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej" i "Dobry, zły i brzydki" w reżyserii Sergia Leone. Eastwood wcielił się w tajemniczego rewolwerowca bez imienia i z miejsca zyskał status ikony.

Kolejnym wpływowym aktorem był James Stewart, gwiazda takich westernów jak "Człowiek, który zastrzelił Liberty Valance'a" czy "Winchester 73". Jego kreacje cechowały się charakterystyczną charyzmą i chropowatością.

Nie sposób nie wspomnieć także o Lee Marvinie, który zagrał w kultowym filmie "Siedmiu wspaniałych". Był również świetny w roli tytułowego "Cat Ballou". Oba te westerny przyniosły mu ogromną sławę.

Mniej znani, lecz równie charyzmatyczni

Poza głównymi gwiazdami, warto wymienić też kilku mniej rozpoznawalnych, lecz niezwykle utalentowanych aktorów westernowych. Należą do nich m.in. Glenn Ford ("3:10 do Yumy"), Robert Duvall ("O dwóch siodłach"), czy Walter Brennan ("Rzeka Czerwona"). Ich kreacje cechowała niepowtarzalna charyzma i mocny, męski sznyt.

Legendarne role w westernach

Aktorzy westernów stworzyli na przestrzeni lat wiele absolutnie legendarnej ról, które na stałe wpisały się do kanonu gatunku. Niektóre z nich są tak rozpoznawalne, że w zasadzie utożsamiają się z samym westernem.

Niewątpliwie należy do nich szeryf Wyatt Earp grany przez Burta Lancastera w filmie "Zakazane imperium". To właśnie ta produkcja ugruntowała obraz Earpa jako bezwzględnego stróża prawa z Dodge City.

Równie kultowy jest Doc Holliday w wykonaniu Vala Kilmera z filmu "Tombstone". Aktor świetnie sportretował desperackiego rewolwerowca, borykającego się z gruźlicą i nałogiem hazardu.

Indiana Jones westernów

Do absolutnie legendarnej postaci urósł także Marshal Rooster Cogburn granego przez Johna Wayne’a w filmie "Prawdziwe męstwo". Był to swoisty "Indiana Jones westernów" - charyzmatyczny samotny jeździec walczący ze złoczyńcami na Dzikim Zachodzie.

Wayne stworzył tę rolę z taką mocą, że otrzymał za nią Oscara. Co więcej, postać doczekała się swojego sequela z Jeffem Bridgesem, a także serialu z lat 60.

Te i wiele innych kreacji bezsprzecznie udowadniają, że westerny miały w swojej obsadzie prawdziwe gwiazdy, które na zawsze wpisały się w historie kina.

Najlepsze role w kowbojskich filmach

Filmy osadzone na Dzikim Zachodzie stworzyły całą galerię barwnych bohaterów. Wielu z nich zagrało role życia i na stałe zapisało się w kanonie gatunku. Które westernowe kreacje uznaje się za najlepsze w historii?

Bez wątpienia do kanonu przeszedł wspomniany już Clint Eastwood w roli tajemniczego rewolwerowca z trylogii Sergia Leone. Aktor sportretował bezwzględnego samotnego wojownika z niezwykłą charyzmą i siłą.

Równie niezapomniany był Lee Marvin jako pijany rewolwerowiec Chris z filmu "Siedmiu wspaniałych". Jego barwna i ekstrawagancka kreacja kontrastowała z heroicznymi postaciami granego przez Yula Brynnera i Steve’a McQueena.

Złote Globy i Oscary

Do najlepszych westernowych ról zalicza się także występ Kima Novaka w produkcji "Człowiek, który zastrzelił Liberty Valance’a". Za tę kreację aktor został uhonorowany Złotym Globem. Podobnie zresztą jak John Wayne za rolę w "Prawdziwym męstwie".

Wayne otrzymał za tę kreację nie tylko Złoty Glob, ale także Oscara. Co więcej, do nagrody Akademii był nominowany jeszcze 2-krotnie za role w filmach "Przełęcz ocalonych" oraz "Prawdziwe męstwo".

Aktor Rola Film
Clint Eastwood Bezimienny Za garść dolarów
Lee Marvin Chris Siedmiu wspaniałych
John Wayne Rooster Cogburn Prawdziwe męstwo

Kultowe postacie z Dzikiego Zachodu

Aktorzy westernów: Najlepsi aktorzy z westernów

W filmach westernowych nie brakuje barwnych postaci, które na stałe wpisały się do kanonu popkultury. Niektóre produkcje stworzyły wręcz swoiste mityczne persony mocno osadzone w wyobrażeniach o Dzikim Zachodzie.

Jak już wspomniano, do takich postaci z całą pewnością należy Marshal Rooster Cogburn. Kreacja Johna Wayne’a na tyle mocno utrwaliła ten obraz samotnego jeźdźca walczącego z przestępcami, że Doczekała się nawet swojego sequela.

Równie mityczny jest Bezimienny granuy przez Clinta Eastwooda w westernach Sergia Leone. Postać samotnego rewolwerowcy stał się uosobieniem Dzikiego Zachodu i do dziś uznawana jest za jedną z najbardziej kultowych w historii kina.

Słynni szeryfowie i rewolwerowcy

Aktorzy z westernów wcielali się także w wiele historycznych postaci, które na zawsze zapisały się w legendzie Dzikiego Zachodu. Wystarczy wspomnieć o wspomnianym już Wyacie Earpie granym przez Burta Lancastera czy Docu Hollidayu sportretowanym przez Vala Kilmera.

Do kanonu przeszli również Gary Cooper jako Marshal Will Kane z "Siodławsgi" oraz Henry Fonda w roli Franka z "Dwunastu gniewnych ludzi. Obie te kreacje uchodzą dziś za absolutnie kultowe postacie westernu.

Wpływowi aktorzy westernów Ameryki

Westerny od początku istnienia były niezwykle popularnym gatunkiem, zwłaszcza w Ameryce. Nic dziwnego, że wielu hollywoodzkich aktorów chciało spróbować swych sił w tego typu filmach. Którzy z nich mieli na niego największy wpływ?

Jak już wielokrotnie podkreślano, z całą pewnością ogromny ślad w tym gatunku pozostawił John Wayne. Ma na koncie role w ponad 80 westernach i 3 nominacje do Oscara. Był najpopularniejszym aktorem filmów kowbojskich lat 40. i 50.

Równie rozpoznawalny był James Stewart, który zagrał w kilkunastu niezwykle popularnych westernach i został trzykrotnie nominowany do Oscara za role w tym gatunku.

Późniejsze wpływy

W latach 60. i 70. największy wpływ na western wywarli wspomniani już Clint Eastwood i Lee Marvin. To oni udowodnili, że w tym gatunku nadal jest miejsce na nowe style gry aktorskiej i pomysły fabularne.

Później w latach 90. na scenę wkroczyli Kevin Costner ("Wyatt Earp”, “Nietykalni”) oraz Russel Crowe (“Szybcy i martwi”). Z kolei w XXI wieku westerny zdominowali Daniel Craig i Tommy Lee Jones.

Westerny z największymi gwiazdami

Kino westernowe od zawsze przyciągało największe gwiazdy, marzące o sportretowaniu kultowego samotnego rewolwerowcy. Które z tych produkcji wzbogaciły się o prawdziwe celebryckie obsady?

"Siedmiu wspaniałych" to zdecydowanie najbardziej gwiazdorski western w historii. W jednym filmie zagrali Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, Robert Vaughn, James Coburn oraz wcześniej wspomniany Lee Marvin.

Równie imponująca była obsada “Wyatta Earpa”, w którym tytułowego bohatera zagrał Kevin Costner, a jego przyjaciół Doc Hollidaya i Paula Newmana sportretowali Dennis Quaid oraz Gene Hackman.

 • John Wayne, Clint Eastwood i James Stewart uchodzą za najbardziej wpływowych aktorów westernów lat 40.-70.
 • “Siedmiu wspaniałych” oraz „Wyatt Earp” to westerny z największymi gwiazdami Hollywood

Podsumowanie

Westerny od zawsze przyciągały największe gwiazdy Hollywood, marzące o sportretowaniu kultowego samotnego rewolwerowca. Wśród aktorów westernów z całą pewnością wyróżniają się John Wayne, Clint Eastwood i James Stewart, uznawani za najbardziej wpływowych przedstawicieli tego gatunku. Stworzyli oni wiele absolutnie legendarnych ról, które na stałe wpisały się do historii kina.

Oprócz wymienionej trójcy, w westernach błyszczeli również m.in. Lee Marvin, Glenn Ford, Robert Duvall czy Walter Brennan. Ich kreacje cechowała wyjątkowa charyzma i mocny, męski sznyt. Do kanonu gatunku przeszło też wielu aktorów z westernów, którzy wcielali się w historyczne postacie pokroju Doc Hollidaya, Wyatta Earpa czy braci Dalton.

Jeśli chodzi o konkretne filmy, to z całą pewnością najbardziej gwiazdorską obsadę miał western "Siedmiu wspaniałych". W jednej produkcji zagrali w nim Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn i Lee Marvin. Równie imponująca była obsada „Wyatta Earpa” z Kevin Costnerem, Dennis Quiad i Gene Hackmanem.

Podsumowując, westerny przyciągały największe sławy Hollywood, tworząc galerię absolutnie kultowych i rozpoznawalnych ról oraz postaci. Filmy te zapisały się na stałe w historii kina głównie dzięki znakomitym aktorom, którzy je wzbogacili swoją charyzmą i niezwykłymi kreacjami.

Najczęściej zadawane pytania

Za najpopularniejszego i najbardziej rozpoznawalnego aktora westernów w historii uznaje się Johna Wayne’a. Wystąpił w ponad 80 filmach tego gatunku, zdobywając Oscara za rolę w „Prawdziwym męstwie”. Jego kreacje zawsze cechowała wyjątkowa charyzma i siła.

Do absolutnie kultowych westernowych ról należą m.in. Bezimienny grany przez Clinta Eastwooda w trylogii Sergia Leone, Chris odgrywany przez Lee Marvina w „Siedmiu wspaniałych” czy Marshal Rooster Cogburn w wykonaniu Johna Wayne’a z filmu „Prawdziwe męstwo”.

Bez wątpienia najwięcej hollywoodzkich sław zgromadził western „Siedmiu wspaniałych” z 1960 roku. W jednym filmie wystąpili w nim m.in. Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn i Lee Marvin.

Do aktorów, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój westernu należeli również m.in. James Stewart (nominowany 3 razy do Oscara za role w tym gatunku), Clint Eastwood (ikona stylu „spaghetti western”) czy Lee Marvin (kultowa rola w „Siedmiu wspaniałych”).

Aktorzy, którzy odnieśli sukces w westernach, zawsze odznaczali się wyjątkową charyzmą, siłą i męskim sznytem. Ich kreacje były bardzo charakterystyczne, a jednocześnie niezwykle barwne i sugestywne. Dzięki temu na zawsze zapisały się w historii kina.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach
 3. Rose i Jack - Tajemnice miłości z Titanica
 4. Serbski film cały film online Lektor PL
 5. Film o iluzjonistach: najlepsze filmy o magikach do obejrzenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Carlos
Robert Carlos
Jestem zapalonym kinomaniakiem. Na swoim blogu dzielę się opiniami na temat nowych filmów i seriali. Omawiam klasykę kina gatunkowego, którą uwielbiam. Chętnie polemizuję z innymi krytykami i lubię burzliwe dyskusje w komentarzach.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

AktorzyJaka karta graficzna dla filmów w 8k?

Znajdź idealną kartę graficzną do edycji i obróbki filmów 8k - niezbędną dla profesjonalistów i entuzjastów wysokiej rozdzielczości. Odkryj, jak wybrać model zapewniający płynną pracę z ogromnymi ilościami danych i szczegółów, idealny dla filmowców, youtuberów i twórców treści pragnących osiągnąć perfekcję wizualną.