Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach

Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach
Autor Robert Carlos
Robert Carlos18.12.2023 | 8 min.

Horrory o opętaniach to podgatunek filmów grozy, który przeraża i fascynuje widzów od dziesięcioleci. W tych mrocznych produkcjach śledzimy losy bohaterów opętanych przez demony lub inne nadprzyrodzone siły. Twórcy sięgają po różne motywy, aby przedstawić upiorne opowieści o zaprzedaniu duszy, egzorcyzmach i walkach ze złem. Filmy te pełne są napięcia, shockingu i przerażających obrazów. Choć fabuła często nie grzeszy oryginalnością, to dreszczyk emocji jest zagwarantowany. Poniższy artykuł zawiera SUBiektywny wybór najstraszniejszych horrorów o opętaniach, które na długo pozostaną w pamięci widzów.

Kluczowe wnioski:
 • Horrory o opętaniach stanowią osobny podgatunek wśród filmów grozy.
 • Bohaterowie tych produkcji zmagają się z opętaniem przez demony lub inne moce.
 • Filmy te pełne są napięcia, szokujących scen i przerażających obrazów.
 • Artykuł zawiera subiektywny wybór najstraszniejszych horrorów o opętaniach.
 • Te produkcje potrafią przerazić i zafascynować zarazem.

Horrory o opętaniach od klasyków gatunku

Klasyki gatunku filmów grozy o opętaniach to te produkcje, które na zawsze wpisały się do kanonu horroru. To one wyznaczyły główne trendy i motywy, które później były wielokrotnie kopiowane i naśladowane. Do najważniejszych tytułów można zaliczyć choćby "Egzorcystę" Williama Friedkina z 1973 roku z niesamowitą rolą Lindy Blair. Obraz ten na zawsze odmienił postrzeganie filmów o opętaniu i do dziś budzi grozę swym mrocznym klimatem. Kolejna pozycja to oczywiście „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego, gdzie przerażające sceny snute są w aurze niepewności i podejrzeń.

Do klasyków można zaliczyć również „Narzeczoną diabła” z 1957 roku wyreżyserowaną przez Jacka Claytona. W tej historii młoda pielęgniarka zostaje opętana przez demony po tym, jak znaleziono ukryty medalion złego ducha. Napięcie w tej produkcji rośnie z każdą minutą.

Późniejsze klasyki horrorów o opętaniu

Oprócz starych klasyków, na szczególna uwagę zasługują również nieco późniejsze horrory o opętaniach, które okazały się prawdziwymi hitami. Do takich filmów można zaliczyć horror z 1973 roku „Omen” w reżyserii Richarda Donnera. Obraz klasyfikuje się jako jeden z najbardziej przerażających w historii kina. Z kolei „Amityville” Stuarta Rosenberga z 1979 roku oparty był na prawdziwych wydarzeniach. Groza wnika w głąb umysłu, a napięcie z minuty na minutę rośnie jak na drożdżach.

Horrory o opętaniach z zabłąkanymi duszami

Horrory o opętaniach często opowiadają historie, gdzie w centrum wydarzeń znajdują się zabłąkane dusze zmarłych, które chcą wejść w ciała żywych. Złe intencje tych duchów prowadzą do dramatów bohaterów. Tak jest choćby w kultowym horrorze „Dziedzictwo” z 1993 roku w reżyserii Wes Cravena, gdzie rodzina zostaje opętana przez demona zamkniętego w starym zabytkowym domu.

Podobny motyw pojawia się w filmie „Co kryję w piwnicy?” Tibora Takácsa. Tutaj po zakupie starego domu, nowi właściciele zaczynają odkrywać jego mroczną historię.

Uwięzione dusze oprawców

Ciekawą odmianą są horrory, gdzie to dusze zmarłych oprawców chcą się zemścić i infiltrują ciała żywych. Takim obrazem jest „Udręczeni” z 2005 roku w reżyserii takich gigantów jak bracia Coen czy Sam Raimi. Tutaj trójka studentów wspólnie wynajmuje dom. Nie wiedzą jednak, że poprzedni lokatorzy zostali brutalnie zamordowani, a ich dusze wciąż tam przebywają i czyhają na okazję do zemsty.

Horrory o opętaniach z przerażającymi obrazami

Horrory o opętaniach potrafią być tak obrazoburcze i odrażające, że na widok niektórych scen można dostać koszmarów. Nie brakuje krwawych obrazów, makabrycznych scen czy epatowania realizmem wydarzeń. Do takich produkcji należy zaliczyć chociażby slasher „Zło” Olatunde'a Osunsanmiego. W tym filmie satanistyczny kult uprawia rytualne mordy, co prowadzi do szeregu drastycznych scen.

Innym horrorem pełnym szokujących i drastycznych obrazów jest „Rytuał” z 2017 roku w reżyserii całkiem nieznanego Daniela Stamma. Akcja rozgrywa się w małomiasteczkowej angielskiej społeczności, która kryje straszną tajemnicę. Film obfituje we krwawe momenty, które na długo pozostają w pamięci widzów.

Horrory o opętaniach inspirowane prawdziwymi historiami

Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach

Niektóre z najmocniejszych emocjonalnie horrorów o opętaniach inspirowane były prawdziwymi wydarzeniami. Niezwykle przerażającym i sugestywnym obrazem jest „Anioł śmierci” z 2007 roku w reżyserii Johna Borowskiego. Film opowiada o pielęgniarce Jane Toppan, która z zimną krwią mordowała swoich pacjentów. Z kolei niemiecki obraz „Requiem” Hansa-Christiana Schmida z 2006 roku oparty jest na historii Anneliese Michel. Opowiada on historię dziewczyny, która zapada w chorobę psychiczną i zaczyna uważać, że jest opętana.

Tytuł Rok Reżyser
"Anioł śmierci" 2007 John Borowski
"Requiem" 2006 Hans-Christian Schmid

Horrory o opętaniach, w których diabeł nie śpi

Od zawsze najskuteczniejszą bronią, aby naprawdę przestraszyć widzów, okazywała się obecność samego diabła lub demonów. Dlatego horrory o opętaniach bazujące na tej tematyce ciągle pozostają niezwykle popularne i przerażające zarazem. Już sam tytuł „Potępienie” z 2009 roku reżyserii Stevena R.Monroea zdradza złowrogą atmosferę. Historia koncentruje się na okrutnej rodzinie sadystów i złoczyńców, którzy zawierają pakt z demonem.

Z kolei w „Łowcy duchów” z 2001 roku w reżyserii Steve'a Becka, zły duch opętuje kamerzystę telewizyjnego. Wydarzenia toczą się w nękanym niesamowitymi zjawiskami domu, gdzie ekipa telewizyjna chce nakręcić materiał. Z każdą chwilą rośnie groza i poczucie zagrożenia ze strony demonów.

Horror „Potępienie” to mroczna historia pełna okrucieństwa, a obecność diabła jeszcze bardziej spotęgowała uczucie grozy.

Horrory o opętaniach z mrożącymi krew w żyłach scenami

Wśród horrorów o opętaniach znajdziemy cały szereg produkcji pełnych scen tak przerażających, że aż mrożących krew w żyłach. Do takich tytułów można z pewnością zaliczyć niepokojący „Mam dość!” Patryka Vegi. Już sam trailer zapowiada mnóstwo eskalacji napięcia i szokujących obrazów. Podobnie jest w „Astral” w reżyserii Bona Xaviera z 2018 roku. Tym razem mamy do czynienia z opętanym astralnym ciałem głównego bohatera oraz walką o ocalenie jego duszy.

 • Sceny egzorcyzmów potrafią przyprawiać o ciarki na plecach.
 • W "Astral" opętane jest astralne ciało bohatera co przeraża widzów.

Innym sugestywnym obrazem jest „Iż” Jerzego Passendorfera z 1982 roku na podstawie prozy Stefana Grabińskiego. Klaustrofobiczna i mroczna atmosfera sprawiają, że widz musi mierzyć się z własnymi lękami i obawami.

Podsumowanie

Horrory o opętaniu od dziesięcioleci fascynują i przerażają widzów. W niniejszym artykule przybliżono klasyki gatunku filmów o opętaniach, które na zawsze wpisały się do kanonu kina grozy i wyznaczyły główne trendy. Omówiono także późniejsze hity, w tym produkcje na podstawie prawdziwych wydarzeń. Poruszono motyw zabłąkanych dusz, które opętują ciała żywych. Zwrócono uwagę na horrory obfitujące w drastyczne i szokujące sceny oraz te, w których kluczową rolę odgrywa sam diabeł.

Artykuł stanowi subiektywny wybór najciekawszych i najstraszniejszych filmów o opętaniach. Z pewnością wiele z tych produkcji na zawsze pozostanie w pamięci miłośników kina grozy. Lektura pozwala lepiej zrozumieć horror jako gatunek i dostrzec różnorodność motywów wykorzystywanych przez twórców. Zarówno fani mocnych wrażeń, jak i osoby szukające filmowych emocji z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Horrory o opętaniu to zdecydowanie osobna nisza wśród filmów grozy. Produkcjom tym nie można odmówić oryginalności fabuły i pomysłowości reżyserów w budowaniu nastrój grozy i napięcia. Nawet jeśli niektóre sceny rażą makabrą i okrucieństwem, to i tak widz pozostaje w ich szponach do samego końca. Filmy te działają na wyobraźnię i podświadomość, wywołując silne emocje, które na długo pozostają w pamięci.

Mam nadzieję, że niniejsze zestawienie najstraszniejszych horrorów o opętaniach zainspiruje do sięgnięcia po niektóre z tych produkcji. Być może pozwolą one spojrzeć szerzej na ten nietuzinkowy gatunek filmowy i docenić kunszt jego twórców w operowaniu grozą. Życzę mocnych wrażeń!

Najczęściej zadawane pytania

Tego typu horrory działają na wyobraźnię, a walka dobra ze złem fascynowała ludzi od zawsze. Dodatkowo wiara w siły nadprzyrodzone jest wciąż żywa. Dlatego opowieści o opętaniu przyciągają uwagę.

Do klasyków gatunku zalicza się "Egzorcystę", „Dziecko Rosemary”, „Narzeczoną diabła” czy „Omen”. Gorąco polecam również „Dziedzictwo”, „Co kryję w piwnicy?” oraz „Amityville”.

Osoby wrażliwe i podatne na lęki powinny zachować szczególną ostrożność. Jednak dla zdrowych ludzi z dystansem do fikcji filmowej nie ma zagrożenia.

Polecam serwisy VOD takie jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime. Tam z pewnością każdy fan horrorów znajdzie coś dla siebie. Można też szukać na portalach z filmami online.

Motyw walki dobra ze złem odwołuje się do powszechnego lęku i fascynacji siłami nadprzyrodzonymi. Dodatkowo wiarygodna gra aktorów potęguje uczucie grozy i napięcia.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. Najprzystojniejsi aktorzy lat 90 - Aktorzy amerykańscy
 3. Rose i Jack - Tajemnice miłości z Titanica
 4. Serbski film cały film online Lektor PL
 5. Film o iluzjonistach: najlepsze filmy o magikach do obejrzenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Carlos
Robert Carlos
Jestem zapalonym kinomaniakiem. Na swoim blogu dzielę się opiniami na temat nowych filmów i seriali. Omawiam klasykę kina gatunkowego, którą uwielbiam. Chętnie polemizuję z innymi krytykami i lubię burzliwe dyskusje w komentarzach.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły