Kryptobus. Autobus zapłakany śmiechem

15 kwietnia sprawdziliśmy kondycję Kryptobusu, który powoli zbliża się do celu. Złapaliśmy go w Gliwicach, gdzie miał swój przystanek na trasie do II Festiwalu Krypty Absurdu. Objazdowe kino klasy B konsekwentnie zaraża kolejne miasta miłością do „filmów złych” i efektownie promuje majowy festiwal.

Po Krakowie, Chorzowie, Wrocławiu i Bielsku-Białej, grupa pod kierownictwem Pawła Trzepizura powróciła na Górny Śląsk, by na piątym pokazie specjalnym zaprezentować najlepsze obrazy z dotychczasowych comiesięcznych spotkań Krypty Absurdu. Industrialna przestrzeń BLCRK została zaaranżowana na kameralne kino, które przyciągnęło zarówno dobrze zaznajomionych z Kryptą kinomanów, jak i jej nowicjuszy.

   

-Zobaczycie filmy, które opowiadają o miłości do kina – Paweł Trzepizur zapowiedział godzinny seans, w programie którego znalazły się m.in. znana ze świątecznej edycji „Zemsta drzew” czy teledysk obrazujący heroiczną walkę członków zespołu 42 z gigantycznym King Kongiem demolującym Katowice.

Chociaż niektórzy z nas mogli przyzwyczaić się do salw śmiechu wybuchających na sali i swobodnej atmosfery pokazów, Krypta Absurdu dalej nie przestaje czarować nas łatwością, z jaką daje każdemu czystą radość wynikającą z oglądania kina dalekiego od zwyczajowych wyobrażeń o sztuce. Przepis na taki produkt? Paweł Trzepizur wymienia: -Wystarczy grupka znajomych, kilo bananów i telefon z dobrym aparatem.

   

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zakosztować tej przyjemności lub chcecie podpatrzeć, jak to robią najlepsi, to zdecydowanie wybierzcie się na pozostałe z przedfestiwalowych pokazów w Częstochowie (20.04), Opolu (21.04) i Cieszynie (22.04).

Od 16 do 20 maja w Katowicach odbędzie się II Festiwal Krypty Absurdu. Portal Filmowe Południe objął to wydarzenie patronatem medialnym. Zaostrzcie apetyty na naprawdę mocne kino i uważajcie na banany.

FOTOGRAFIE: Tymoteusz Staniek

Śledź Kryptę Absurdu na Facebooku