Absurd? Tak, poproszę!

Spokojny środowy, wieczór – 19 kwietnia A.D 2017. Katowice powoli z ruchliwych ulic przenoszą się do swych domostw…


…Rzeczywistość jednak okazała się diametralnie inna – wieczór, podsycany topniejącym (sic!) śniegiem, który znów zaskoczył drogowców, stworzył dla Katowiczan i nie tylko, perfekcyjny czas do zanurzenia się w świat filmów trochę gorszej kategorii – owianej złą sławą i określanej przydomkiem „B”. Bo przecież nie trudno o absurd gdy jeszcze tydzień temu lał się żar z nieba, a dziś znów trzeba było przywdziać na siebie skórę.

 

Tak więc kiedy zanurzyło się w Kryptę Absurdu, nie było już powrotu – zaczynając od horroru („The Bagman„), który mógłby konkurować z „Zabójczymi ryjówkami” o miejsce na szczycie w swojej klasie, meandrując na obrzeżach poprawności etyczno-politycznej, ożywiając Osamę Bin Ladena („Zombin Laden„), zahaczając o kolejny horror („The Hole„), który o dziwo okazał się najlepszym (najgorszym?) filmem klasy B, aż wreszcie kończąc na klasyku – „Danger 5„, który przerósł wszelkie oczekiwania i mógłby śmiało być kontynuacją przgód Agenta 007.

Po pokazie udało mi się nawiązać krótką rozmowę z Twórcami Krypty – Klaudyną Koźmińską i Pawłem Trzepizurem. Po wstępnej rozmowie okazało się, że są to „zaprawieni w boju” Poszukiwacze filmów „kategorii lepszej” – w czasie 11. i 12. edycji kilOFFa organizowali blok filmowy pod nazwą „Plan B”. Niesłabnąca popularność filmów klasy B pozwoliła im rozwinąć się na tyle, aby stworzyć comiesięczny cykl pokazów w katowickiej Absurdalnej.
Zaskoczeniem dla wszystkich zebranych było ogłoszenie, że w dniach 18-20 maja, będzie odbywał się I Festiwal Krypty Absurdu. Wydarzenie, jak podkreślają Organizatorzy, jest całkowicie za darmo i  serdecznie na nie zapraszają.

Absurdu nie było końca, a za równy miesiąc koneserzy, jak i Ci, którzy pragnęliby zażyć trochę innego kina, będą mieli swoje niepowtarzalne Święto. Nam, jako zespołowi Filmowego Południa nie pozostaje nic innego oprócz kibicowania, by wszystko poszło zgodnie z planem i życzyć kolejnych edycji!