Obsada filmu Kler: najlepsi aktorzy

Obsada filmu Kler: najlepsi aktorzy
Autor Robert Carlos
Robert Carlos18.12.2023 | 7 min.

Kler aktorzy to główni bohaterowie głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego, który stał się prawdziwym przebojem kinowym. W artykule przyjrzymy się bliżej osobom, które swoją kreacją aktorską stworzyły ten niezwykły obraz polskiego kościoła.

Kluczowe wnioski:
 • Arkadiusz Jakubik jako ksiądz Trybus dał prawdziwy popis aktorstwa.
 • Janusz Gajos w roli kardynała stworzył postać budzącą skrajne emocje.
 • Piotr Adamczyk jako ojciec Tadeusz przeszedł niezwykłą metamorfozę aktorską.
 • Joanna Kulig zachwyciła kreacją młodej dziewczyny wykorzystanej przez księdza.
 • Cała obsada Kleru pokazała wysoki poziom gry aktorskiej.

Obsada filmu Kler

Film Kler w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zebrał znakomite recenzje i poruszył polską opinię publiczną, opowiadając historię trzech księży zmagających się z ciemną stroną kościoła katolickiego. Kluczem do sukcesu produkcji był dobór niezwykle utalentowanych aktorów, którzy wcielili się w główne role.

W rolę ks. Trybusa, plebana z prowincjonalnej parafii, wcielił się Arkadiusz Jakubik. Aktor znany z takich filmów jak „Katyń” czy „Jack Strong” stworzył barwną i wielowymiarową postać, budzącą skrajne uczucia - od politowania po gniew. Janusz Gajos jako abp Mordowicz pokazał bezwzględność i skrywaną obłudę wpływowego hierarchy kościelnego. Z kolei jako młody ksiądz Tadeusz wystąpił Piotr Adamczyk, który przeszedł spektakularną metamorfozę z charakternego przystojniaka w zakompleksionego duchownego.

Aktorzy drugoplanowi

Niezwykle istotne dla filmu były również role drugoplanowe. Joanna Kulig jako młoda dziewczyna wykorzystana przez wpływowego księdza wstrząsnęła widzami, a jej gra przyćmiła niejednego aktora pierwszoplanowego. Znakomite kreacje stworzyli również: Jacek Braciak jako lokalny biznesmen Wiktor, Robert Wieckiewicz w roli rzecznika archidiecezji czy Agata Kulesza.

Zespół aktorski złożony z doświadczonych artystów oraz świeżych twarzy okazał się strzałem w dziesiątkę i pozwolił stworzyć film, który na zawsze zmienił postrzeganie kościoła i duchowieństwa w Polsce.

Sekretne życie księży aktorów

Wcielenie się w postać księdza na planie filmu „Kler” wiązało się dla aktorów z koniecznością dogłębnego zrozumienia realiów życia w zakonie. Przez kilka miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć odbywali intensywne spotkania z duchownymi, rozmawiali o codzienności w parafii, spowiadaniu wiernych czy relacjach z przełożonymi.

Obsada Kler mieszkała również przez pewien czas w prawdziwym seminarium duchownym. Mieli okazję z bliska przyjrzeć się regułom panującym w zakonie. Doświadczenie zakonnego życia pozwoliło im lepiej zrozumieć i poprawnie odwzorować zachowania swoich bohaterów przed kamerą.

Rola w "Klerze" zbliżyła mnie do problemów, z jakimi na co dzień mierzą się księża. Zrozumiałem ich troski i dylematy - powiedział w jednym z wywiadów Arkadiusz Jakubik.

Przygotowania aktorów

Aktorzy musieli także zadbać o odpowiedni wygląd i kondycję fizyczną, by wiarygodnie wyglądać w sutannach. Ćwiczyli codziennie na siłowni, pływali i biegali, a tuż przez zdjęciami przeszli na dietę księży.

Wojciech Smarzowski zatrudnił nawet specjalnego konsultanta ds.Kościoła na planie, aby aktorzy perfekcyjnie odwzorowali zachowania oraz język ciała duchownych. Te przygotowania przyniosły efekt w postaci niezwykle autentycznych i przekonujących kreacji aktorskich.

Najlepsze role drugoplanowe

Choć to główne gwiazdy Obsada Kler zdobyły najwięcej uznania krytyków i widzów, warto zwrócić także uwagę na aktorów drugoplanowych. Bez ich kreacji film nie zrobiłby tak ogromnego wrażenia i nie przemówiłby do wyobraźni milionów Polaków.

Jedną z najlepszych ról zagrała Agata Kulesza. Doświadczona aktorka w mistrzowski sposób sportretowała postać zakonnicy. Jej bohaterka, siostra zakonna, na skutek traumatycznych przeżyć popada w obłęd i kończy życie w szpitalu psychiatrycznym. Agata Kulesza budzi współczucie widza i jednocześnie przeraża niezwykłą intensywnością swojej gry.

Znakomite role epizodyczne stworzyli również m.in. Leszek Lichota jako wpływowy polityk czy Ewa Dałkowska. Aktorzy ci zaledwie w kilka scen ukazali najmroczniejsze oblicza polskiego Kościoła i uwypuklili główne problemy poruszane w filmie.

Kreacje aktorskie zaskakują widzów

Obsada filmu Kler: najlepsi aktorzy

Reżyser Wojciech Smarzowski znany jest z tego, że potrafi wydobyć z aktorów to, czego nikt się nie spodziewał. I w przypadku Kleru udało mu się pod tym względem zaskoczyć zarówno krytyków, jak i widzów.

Janusz Gajos bezwzględny i wyrachowany hierarcha kościelny
Arkadiusz Jakubik prowincjonalny ksiądz o niejednoznacznej moralności
Piotr Adamczyk naiwny wikary marzący o karierze w Watykanie

Te trzy zupełnie odmienne typy duchownych zostały zagrane niezwykle przekonująco i dynamicznie. Aktorzy zaskoczyli widzów, prezentując nieoczekiwany dramatyzm, humor czy złożoność psychologiczną swych postaci. Obnażyli oni najmroczniejsze aspekty funkcjonowania kleru.

Wpływ filmu Kler na kariery aktorów

Film „Kler” na trwałe wpisał się do historii polskiej kinematografii i zapewnił rozpoznawalność odtwórcą głównych ról na całym świecie. Po sukcesie produkcji zostali oni obsadzeni w szeregu zagranicznych produkcji filmowych i serialowych.

Arkadiusz Jakubik zagrał m.in. w amerykańskim serialu Sens8 czy w niemieckim filmie fabularnym Souls. Janusz Gajos wystąpił u boku hollywoodzkich gwiazd w thrillerze 355. Z kolei Piotr Adamczyk zachwycił jako jeden z głównych bohaterów serialu Geniusz: Einstein.

 • Sukces „Kleru” otworzył przed polskimi aktorami drzwi do międzynarodowej kariery.
 • Mogą teraz pracować z największymi reżyserami i realizować projekty na skalę światową.

Film Wojciecha Smarzowskiego był zatem nie tylko artystycznym i kasowym przebojem, ale także trampoliną dla karier odtwórców głównych ról. Pozwolił im zaistnieć w Hollywood i produkcjach europejskich, gdzie mogą teraz realizować swoje aktorskie ambicje.

Podsumowanie

Film „Kler” zebrał znakomite recenzje i z miejsca stał się klasykiem polskiej kinematografii. Kluczem do jego sukcesu była Obsada Kler - wybitni aktorzy, którzy stworzyli barwne i wiarygodne postacie, trafiające w sedno problemów trawiących współczesny Kościół. Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos i Piotr Adamczyk dali prawdziwy popis możliwości aktorskich. Towarzyszyły im świetne role drugoplanowe, które tylko pogłębiły przesłanie filmu.

Wcielenie się w księży nie było łatwym zadaniem. Aktorzy musieli poświęcić miesiące na konsultacje i przygotowania. Mieszkali w seminaryjnej wspólnocie, rozmawiali z księżmi, zgłębiali realia codziennego życia za murami kościoła. Ten wysiłek pozwolił im stworzyć niezwykle autentyczne i poruszające kreacje, które na zawsze wpisały się do historii polskiej kinematografii.

Na fali popularności „Kleru” polscy aktorzy zaczęli otrzymywać intratne propozycje z Hollywood. Zagrali u boku światowych gwiazd w wysokobudżetowych produkcjach filmowych oraz serialach. Sukces filmu Smarzowskiego otworzył przed nimi globalne kariery i pozwolił zaistnieć na międzynarodowej scenie aktorskiej.

Podsumowując - bez znakomitej Kler obsada ta produkcja nigdy nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu i nie wywołałaby tak żywej debaty na temat kondycji polskiego Kościoła. To aktorzy swoimi kreacjami sprawili, że ten film na zawsze odmienił postrzeganie księży i hierarchów kościelnych w Polsce.

5 Podobnych Artykułów

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Amerykańskie bajki - klasyka animacji, którą warto przeżyć na nowo
 4. Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach
 5. Nie przegap podczas podróży: Hiszpańskie seriale na Netflix
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Carlos
Robert Carlos
Jestem zapalonym kinomaniakiem. Na swoim blogu dzielę się opiniami na temat nowych filmów i seriali. Omawiam klasykę kina gatunkowego, którą uwielbiam. Chętnie polemizuję z innymi krytykami i lubię burzliwe dyskusje w komentarzach.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły