Najlepsze filmy francuskie online - Topowa lista do obejrzenia

Najlepsze filmy francuskie online - Topowa lista do obejrzenia
Autor Michał Kopytko
Michał Kopytko18.12.2023 | 9 min.

Najlepsze filmy francuskie to prawdziwe arcydzieła kina, które warto znać. W tym artykule przedstawiam subiektywny wybór produkcji, które uważam za wybitne i godne polecenia. Znajdziesz tu zarówno nagradzane na całym świecie tytuły, jak i mniej znane perełki. Liczę, że zainspiruję Cię do odkrywania francuskiej kinematografii i zachęcę do sięgnięcia po te wyjątkowe dzieła.

Kluczowe wnioski:
 • W artykule polecam zarówno klasykę kina francuskiego, jak i nowsze produkcje warte uwagi.
 • Filmy dobierałem pod kątem różnorodności gatunkowej, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
 • Wszystkie tytuły łączy wysoka jakość i artystyczny, autorski charakter.
 • Zestawienie zawiera zarówno rozpoznawalne na całym świecie hit, jak i mniej oczywiste perełki.
 • Mam nadzieję, że artykuł zainspiruje Cię do poznania wybitnych dzieł francuskiej kinematografii.

Najlepsze komedie francuskie wszech czasów

Komedia to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych we Francji. Francuscy twórcy mają niezwykły talent do kreowania zabawnych i pełnych ciepła opowieści, które bawią i wzruszają widzów na całym świecie. Wśród najwybitniejszych najlepszych filmów francuskich z gatunku komedii znajdziemy prawdziwe perełki, do których warto wracać.

Jednym z najsłynniejszych tytułów jest kultowa już dziś komedia „Amelia” z 2001 roku w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta. Audrey Tautou brawurowo wciela się w tytułową rolę nieśmiałej kelnerki, której życie diametralnie się zmienia, gdy przypadkowo znajduje ogromne pieniądze. Film urzeka ciepłym, nostalgicznym klimatem i wzruszającą historią miłosną głównej bohaterki.

Innym filmem obowiązkowym dla fanów francuskiej komedii jest „Nietykalni” z 2011 roku. Produkcja opowiada o przyjaźni sparaliżowanego milionera i jego opiekuna z trudną przeszłością. Mimo że fabuła porusza poważne kwestie, to całość utrzymana jest w lekkim, komediowym tonie. Aktorskie popisy głównych aktorów François Cluzeta i Omara Sy gwarantują świetną zabawę.

Klasyka francuskiej farsy

Klasycznym przykładem francuskiej komedii jest również film „Żandarm z Saint-Tropez” z 1964 roku z udziałem legendarnego aktora Louisa de Funèsa. Jest to jedna z najpopularniejszych komedii w historii francuskiego kina, która doczekała się aż 6 kontynuacji. De Funès w roli porywczego żandarma, który musi upilnować spokoju malowniczej miejscowości Saint-Tropez gwarantuje szaloną jazdę bez trzymanki.

Ten klasyk pokazuje, że francuska komedia potrafi bawić ponadczasowym, uniwersalnym humorem, do którego chętnie wraca kolejne pokolenia widzów.

Kultowe dramaty francuskie warte obejrzenia

Francuscy twórcy mają również niezwykły talent do kreowania przejmujących dramatów na najwyższym poziomie. Wśród filmy francuskie tego gatunku możemy znaleźć prawdziwe arcydzieła poruszające najważniejsze problemy współczesnego świata.

Jednym z przykładów jest głośny dramat „Nienawiść” w reżyserii Mathieu Kassovitza z 1995 roku. Obraz przedstawia historię młodego skinheada Wincentego, który dopuszcza się brutalnego morderstwa na tle rasowym. Reżyser bezkompromisowo obnaża problem nienawiści i ksenofobii we współczesnym społeczeństwie.

Innym wymownym i poruszającym dramatem jest „Młode lwy” z 1958 roku w reżyserii Louise’a Malle. Fabuła osadzona jest w realiach wojny algierskiej i pokazuje dylematy moralne, przed którymi stają młodzi, niedoświadczeni żołnierze. Obraz zmusza widza do głębokiej refleksji na temat okrucieństwa i bezsensu wojny.

„Młode lwy” uchodzą za jedno z najwybitniejszych dzieł francuskiej kinematografii, które wciąż pozostaje niepokojąco aktualne.

Niezapomniane francuskie filmy romantyczne

Romantyczne komedie również stanowią istotną część francuskiej tradycji filmowej. Francuzi mają szczególny talent do kreowania lekkich, ciepłych i wzruszających opowieści miłosnych, które trafiają w gusta widzów na całym świecie.

Doskonałym tego przykładem jest urocza komedia „Amelia” w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta, o której była już mowa wcześniej. Film opowiada o rozkwitającym uczuciu tytułowej nieśmiałej kelnerki i ekscentrycznego mężczyzny, który zmienia jej monotonne życie w pasjonującą przygodę. Ujmująca historia i klimat Paryża lat 60. gwarantują niezapomniane emocje.

Najlepsze francuskie thrillery pełne napięcia

Najlepsze filmy francuskie online - Topowa lista do obejrzenia

Wśród bogactwa gatunków reprezentowanych przez francuską kinematografię znajdziemy również mrożące krew w żyłach thrillery. Francuscy twórcy inscenizują nierzadko mocno mroczne i wstrząsające historie, które wciągają widza w niesamowite połączenie grozy, napięcia i emocji.

Jednym z najgłośniejszych thrillerów ostatnich lat jest „Martwe światło” z 2018 roku w reżyserii Pascala Laugiera. Jest to przerażająca opowieść o tajemniczych zaginięciach ludzi w pobliżu jaskini w Pirenejach. W rolach głównych błyszczą tu gwiazdy francuskiego kina – Roschdy Zem, Raphaël Personnaz i Nathalie Roussel.

Tytuł O czym opowiada
Okrutna gra Mroczny thriller z elementami horroru o grupie nastolatków, która pada ofiarą tajemniczego zabójcy podczas imprezy urodzinowej.
Czas wilka Nietypowy miks gatunków - thriller sensacyjny z elementami fantastyki o tajemniczej istocie terroryzującej mieszkańców górskiej wioski.

Francuskie thrillery osadzone są często w malowniczych plenerach tego kraju, co dodaje im szczególnego uroku i oryginalności. Nie brakuje w nich ponadto charakterystycznego dla francuskiego kina klimatu tajemnicy i grozy.

Wybitne francuskie filmy wojenne i historyczne

Najlepsze filmy francuskie to także wspaniałe obrazy osadzone w realiach historycznych, które w niezwykle sugestywny i poruszający sposób ukazują losy bohaterów w najciemniejszych momentach historii Francji i Europy.

Przykładem może być głośny dramat wojenny „Oficer i szpieg” w reżyserii Romana Polańskiego z 2019 roku. Obraz opowiada prawdziwą historię Alfreda Dreyfusa - kapitana armii francuskiej niesłusznie oskarżonego o zdradę stanu pod koniec XIX wieku. Film pokazuje absurdy wojskowego wymiaru sprawiedliwości i mroczne mechanizmy ówczesnej Francji.

Innym wybitnym dziełem jest „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” z 1989 roku w reżyserii Jean-Pierre Blanc. Fabuła osadzona jest w realiach I wojny światowej i opowiada historię grupy poetów-żołnierzy, dla których pisarstwo staje się ucieczką od okropności wojny. Film w poetycki i przejmujący sposób gloryfikuje braterstwo i humanizm w nieludzkim czasie.

 • Francuskie filmy historyczne i wojenne łączy dbałość o realizm i historyczną wierność.
 • Często oscylują one wokół uniwersalnych tematów jak walka dobra ze złem czy poszukiwanie człowieczeństwa w ekstremalnych sytuacjach.

Wspaniałe francuskie filmy animowane dla każdego

W bogatym dorobku francuskiej animacji znajdziemy zarówno bajki dla najmłodszych, jak i animacje dla starszych widzów. Są wśród nich prawdziwe arcydzieła, które zachwycają nieszablonową fabułą, oryginalną plastyką i uniwersalnymi wartościami.

Jednym z najpiękniejszych filmów animowanych ostatnich lat jest „Na los szczęścia, Baltazarze!” w reżyserii Rémi Chaya. Jest to pełna ciepłego humoru i wzruszeń opowieść o sympatycznym cielaku Baltazarze, który marzy o tym by zostać najsławniejszym bykiem do walki w hiszpańskiej arenie. Film urzeka bajeczną animacją i klimatem starej Hiszpanii.

Kolejnym wybitnym tytułem jest kultowy już film „Asteriks i Obelix: Misja Kleopatra” z 2002 roku. Przygody nieustraszonych Galów w Egipcie Faraonów niezmiennie bawią i cieszą się popularnością wśród kolejnych pokoleń. Świetny humor sytuacyjny, oryginalna animacja i udana fabuła to atuty tej niezwykłej produkcji.

Podsumowanie

W powyższym artykule starałem się zaprezentować subiektywny wybór najlepszych filmów francuskich, które warto znać. Poruszyłem szerokie spektrum gatunków - od komedii, przez dramaty, thrillery, po filmy historyczne i animacje. Mam nadzieję, że choć w części udało mi się przekonać Ciebie, drogi czytelniku, do francuskiej kinematografii i zachęcić do sięgnięcia po niektóre z prezentowanych tytułów.

Przy doborze filmów kierowałem się z jednej strony ich artystyczną jakością, ponadczasowością i wpływem na światowe kino. Z drugiej - starałem się wybrać produkcje różnorodne gatunkowo, tak by każdy widz odnalazł coś dla siebie. Obok oczywistych hitów i arcydzieł nie zabrakło też mniej znanych perełek godnych szerszego grona odbiorców.

Mam świadomość, że prezentowany przeze mnie wybór daleki jest od wyczerpania tak niezwykle bogatego tematu jak filmy francuskie. Niemniej liczę, że artykuł pozwolił Ci choć w minimalnym stopniu zanurzyć się w fascynującym świecie francuskiej kinematografii i odkryć produkcje, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć.

Jeśli podobał Ci się mój wybór i sposób prezentacji, zachęcam do śledzenia mojego bloga filmowego, na którym dzielę się recenzjami najciekawszych nowości światowego kina. Do zobaczenia pod kolejnym artykułem!

Najczęstsze pytania

Do kanonu francuskiej kinematografii zaliczają się takie tytuły jak m.in. "Siódma pieczęć" Bergmana, "Imię róży" Jeana-Jacques’a Annauda czy "Cyrano de Bergerac" Jeana-Paula Rappeneau. Warto również znać twórczość uznanych reżyserów takich jak Luc Besson ("Leon zawodowiec", "Piąty element"), czy Jean-Pierre Jeunet ("Amelia").

Wśród polecanych w artykule komedii znajdziemy m.in. kultowego już "Żandarma z Saint-Tropez", "Amelię" z Audrey Tautou czy nagrodzonego Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny obraz "Nietykalni" z 2011 r. z François Cluzetem i Omarem Sy.

Doskonałymi propozycjami na randkowy seans będą without wątpienia urocze romanse takie jak "Amelia" Jeuneta o nieśmiałej kelnerce, której życie odmienia się gdy poznaje ekscentrycznego mężczyznę, czy "Kochankowie z księżyca" z Anouk Aimée o parze zakochanych w szalonej podróży po Europie.

Zdecydowaną większość polecanych filmów znaleźć można na popularnych platformach VOD takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Player. Część tytułów dostępna jest również na DVD lub Blu-Ray.

W 2023 roku szczególnie warto zwrócić uwagę na nowy, wysokobudżetowy serial Canal+ "Marie Antoinette" w reżyserii brytyjskiej aktorki Emilii Schüle. Jest to historia jednej z najsłynniejszych kobiet w dziejach opowiedziana z nowoczesną, feministyczną perspektywą.

5 Podobnych Artykułów

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Amerykańskie bajki - klasyka animacji, którą warto przeżyć na nowo
 4. Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach
 5. Nie przegap podczas podróży: Hiszpańskie seriale na Netflix
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Michał Kopytko
Michał Kopytko
Recenzje nowości filmowych i serialowych, relacje z festiwali, wywiady z twórcami - to główne tematy mojego bloga o kinie. Specjalizuję się w kino artystycznym i niezależnej twórczości. Jestem orędownikiem X Muzy.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły