"Duma i uprzedzenie" z Colinem Firthem - najlepsza adaptacja klasyki?

"Duma i uprzedzenie" z Colinem Firthem - najlepsza adaptacja klasyki?
Autor Michał Kopytko
Michał Kopytko10.07.2024 | 6 min.

Duma i uprzedzenie Colin Firth to na zawsze już ikona popkultury. Błyskotliwa adaptacja Jane Austen z 1995 roku z genialnym Colinem Firthem w roli pana Darcy'ego urzekła miliony widzów na całym świecie. Zachwycające zdjęcia, doskonała obsada i wierne oddanie ducha powieści sprawiły, że film zyskał status kultowego i plasuje się w czołówce najlepszych ekranizacji w historii.

Kluczowe wnioski:
 • Film z 1995 roku w reżyserii Simona Langton jest uważany za najlepszą adaptację książki Jane Austen.
 • Colin Firth stworzył jedną z najbardziej pamiętnych ról jako dystyngowany pan Darcy.
 • Pozostali aktorzy, tacy jak Jennifer Ehle, doskonale wpisali się w swoje role.
 • Przepiękne zdjęcia krajobrazów oddały klimat epoki i wnętrza posiadłości arystokratycznych.
 • Scenariusz wiernie odwzorował intrygi, powikłania fabularne i dialogi pełne dowcipu z powieści.

Recenzja ekranizacji "Dumy i uprzedzenia" z Colinem Firthem

W 1995 roku światło dzienne ujrzała jedna z najwybitniejszych adaptacji filmowych w historii kinematografii. Ekranizacja arcydzieła Jane Austen pt. "Duma i uprzedzenie" z Colinem Firthem w roli Pana Darcy'ego podbiła serca milionów widzów na całym świecie. Reżyser Simon Langton dokonał rzeczy niezwykłej - stworzył dzieło, które z ogromnym szacunkiem i wiernością odwzorowało klimat i ducha powieści, jednocześnie wzbogacając ją o niezapomniane kreacje aktorskie i przepiękne zdjęcia.

Już od pierwszych minut filmu widzowie zostają wciągnięci w świat angielskiej arystokracji z początku XIX wieku. Każda scena, każdy detal zdradzają ogromną dbałość twórców o autentyzm i wierność realiom epoki. Wspaniała gra aktorska, celne i dowcipne dialogi pełne podtekstów, a także mistrzowskie ujęcia malowniczych krajobrazów i wnętrz posiadłości szlacheckich - wszystko to składa się na wyjątkowe dzieło filmowe, które na stałe wpisało się do kanonu najwybitniejszych ekranizacji książkowych.

Sercem tej produkcji jest jednak kreacja sceniczna Colina Firtha. Jego Pan Darcy to postać, która już na zawsze pozostanie jedną z ikon światowego kina. Arystokratyczna postawa, dystyngowane maniery i nieodparta przystojność przywołują na myśl ideał dżentelmena. Ale najważniejsza jest głębia tej roli - Firth w mistrzowski sposób oddaje całą paletę emocji oraz wewnętrzny konflikt, z jakim zmaga się jego bohater.

Warto też wspomnieć o innych aktorach, jak choćby o Jennifer Ehle, która wcieliła się w rolę Elizabeth Bennet. Jej gra stanowi doskonałe dopełnienie dla Firtha, tworząc ze swoim partnerem znakomitą parę ekranową o niezwykłej chemii. Cała obsada, od głównych po drugoplanowe role, zasługuje na słowa najwyższego uznania za wykreowanie tak wiarygodnych i zapadających w pamięć postaci.

Porównanie książki Jane Austen z filmowym wcieleniem

Ekranizacja z 1995 roku uchodzi za wzór wierności wobec literackiego pierwowzoru. Twórcom filmu udało się w niezwykły sposób przenieść na duży ekran nie tylko samą fabułę, ale także i samą duszę powieści Jane Austen. "Duma i uprzedzenie" to opowieść pełna intryg, powikłań miłosnych, gry pozorów i subtelnych podtekstów. Zarówno książka, jak i film stanowią wyjątkową satyrę na społeczne konwenanse angielskiej arystokracji z epoki.

Ogromną zasługą twórców jest świetne odwzorowanie tych wszystkich niuansów, bez wypaczania przesłania oryginału. Dialogi filmowe to dosłowne cytaty z powieści, cała gra subtelnych aluzji i niedopowiedzeń została zachowana. Podobnie jest z konstrukcją fabularna i wątkami pobocznymi, które przeplatają się zarówno w książce, jak i na dużym ekranie.

Widzowie mają więc niezwykłą okazję doświadczyć tego samego unikalnego połączenia komedii obyczajowej, romansu i inteligentnej satyry społecznej, które urzekło czytelników już w momencie wydania powieści Jane Austen. Co więcej, twórcy filmu znacznie uwypuklili ironiczny i satyryczny wydźwięk oryginału, przez co ich dzieło zyskało jeszcze większą głębię.

 • Mimo rozmiarów produkcji, filmowcom udało się zachować intymny i kameralny nastrój.
 • Wszystkie najważniejsze wątki, postaci i dialogi zostały wierne przeniesione z książki.
 • Krytycy chwalili produkcję za uczciwość wobec tekstu źródłowego i zachowanie tonu powieści.
 • Według znawców, filmowi Darcy jest nawet bardziej wierny książkowej wizji niż książkowa Lizzy.

Reasumując, chociaż żadna ekranizacja nigdy nie odda w pełni całej głębi literackiego arcydzieła, adaptacja z 1995 roku jest tego najdoskonalszym przykładem. Zarówno miłośnicy książki, jak i widzowie, którzy nie znali wcześniej tej historii, mogą w pełni delektować się tym dziełem filmowym, oddającym ducha oryginału Jane Austen jak żadne inne.

Czytaj więcej: Horrory o opętaniach - Najstraszniejsze filmy o opętaniach

Czytaj więcej: Komedia o Hitlerze - najbardziej szokująca produkcja w historii kina?

Sugerowana lista rzeczy do uprzedzenia w "Dumie i uprzedzeniu"

Tytuł powieści "Duma i uprzedzenie" mówi sam za siebie - istotną częścią tej opowieści są właśnie te dwie negatywne cechy, które doprowadzają do wielu nieporozumień pomiędzy głównymi bohaterami. Tytułowa para – Pani Lizzy oraz Pan Darcy – znajdują się w labiryncie uprzedzeń zarówno własnych, jak i społecznych konwenansów tamtej epoki. Ta sytuacja prowadzi do licznych humorystycznych i tragicznych zarazem sytuacji.

Jak łatwo się domyślić, możemy wysnuć listę rzeczy, wobec których bohaterowie żywią swoje uprzedzenia i względem których kierują krytyką. Powieść piętnuje przede wszystkim powierzchowność, snobizm, rasizm, seksizm i wszelkie zachowania zgodne z krzywdzącymi stereotypami. Austen w błyskotliwy sposób pokazuje, jak bardzo zgubne mogą być uprzedzenia, szczególnie w relacjach damsko-męskich.

Podsumowanie

Zdjęcie "Duma i uprzedzenie" z Colinem Firthem - najlepsza adaptacja klasyki?

Ekranizacja "Dumy i uprzedzenia" z 1995 roku z Colinem Firthem w roli Pana Darcy'ego to prawdziwe arcydzieło sztuki filmowej. Reżyserowi Simonowi Langtonowi udało się stworzyć dzieło, które z ogromnym szacunkiem i wiernością oddało klimat powieści Jane Austen. Aktorzy, scenografia i zdjęcia prezentują się zjawiskowo.

Kreacja Colina Firtha jako dystyngowanego arystokraty to prawdziwa perełka tej Dumy i uprzedzenia. Jego charyzmatyczna gra, oddająca całą głębię tej postaci, na zawsze już zapisała się w historii kina. Film ten to prawdziwy majstersztyk, który powinien obejrzeć każdy miłośnik literatury i dobrego kina.

Najczęstsze pytania

Twórcom udało się w niezwykły sposób przenieść na duży ekran nie tylko samą fabułę, ale i ducha powieści Jane Austen. Produkcja zachowała wierność oryginałowi, dogłębnie oddając satyrycznie i ironiczne przesłanie książki. Aktorzy, scenografia i zdjęcia doskonale oddały klimat epoki.

Colin Firth stworzył jedną z najbardziej pamiętnych i charyzmatycznych kreacji w historii kina. Jego dystyngowany, aczkolwiek pełen wewnętrznego konfliktu Darcy, stał się wręcz synonimem dżentelmena. Firth mistrzowsko oddał głębię tej skomplikowanej postaci.

Twórcom udało się w niezrównany sposób oddać ironiczny i satyryczny wydźwięk oryginału Jane Austen. Ekranizacja wyraźnie eksponuje krytykę konwenansów, uprzedzeń i powierzchowności, charakterystyczną dla powieści.

Colin Firth jest mistrzem klasycznych ról kostiumowych. Świetnie wypadł na przykład jako Mark Darcy w filmie "Bridget Jones" czy też jako George VI w "Jak zostać królem". Warto również obejrzeć go w adaptacjach "Zakochany Szekspir" i "Dziewczyna z pociągu".

Ekranizacja jest obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników literatury i kina kostiumowego. Usatysfakcjonuje wielbicieli Jane Austen, jak również tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z jej twórczością. To arcydzieło filmowe, które powinien obejrzeć każdy szanujący się kinoman.

5 Podobnych Artykułów

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Aktorki polskie po 60. - jak zdobyły serca publiczności?
 4. Filmy o śpiewaniu dla młodzieży - Najlepsze filmy muzyczne
 5. Dlaczego fotele gamingowe są najlepsze dla graczy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Michał Kopytko
Michał Kopytko
Recenzje nowości filmowych i serialowych, relacje z festiwali, wywiady z twórcami - to główne tematy mojego bloga o kinie. Specjalizuję się w kino artystycznym i niezależnej twórczości. Jestem orędownikiem X Muzy.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły