"Dr Strangelove" - najbardziej szalony film Kubricka?

"Dr Strangelove" - najbardziej szalony film Kubricka?
Autor Kamila Walencynowicz
Kamila Walencynowicz03.07.2024 | 6 min.

Dr Strangelove czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę to kultowy czarno-biały film Stanleya Kubricka z 1964 roku. Wywrotowa satyra na zimną wojnę i paranoję okresu kryzysu kubańskiego w wyśmienity sposób punktuje absurdy systemu nuklearnej zagłady. Błyskotliwy humor i wyraziste postacie, w tym tytułowy Dr Strangelove, czynią ten film prawdziwą klasyką kina.

Kluczowe wnioski:
 • Film jest przepełniony głęboką ironią i kpiną z systemu nuklearnego odstraszania z czasów zimnej wojny.
 • Kreacje aktorskie, zwłaszcza Petera Sellersa w wielu rolach, są wybitne i zapadające w pamięć.
 • Satyra Kubricka wyśmiewa ludzką krótkowzroczność i zachłanność w obliczu nuklearnej zagłady.
 • Dzieło to przeszło do historii jako kultowy i wybitny przykład czarnej komedii.
 • Film stanowi celną satyrę na okres zimnej wojny oraz pokrętną logikę wyścigu zbrojeń.

Dr Strangelove - Szalona satyra na zimną wojnę

Dr Strangelove czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę to przełomowy film z 1964 roku, który wyszedł spod ręki genialnego Stanleya Kubricka. Obraz ten w błyskotliwy sposób ośmiesza paranoidalne lęki i napięcia okresu zimnej wojny, wyśmiewając pokrętną logikę rozbudowy arsenałów nuklearnych. Reżyser z właściwą sobie maestrią wykorzystuje czarny humor, by zakpić z ludzkiej krótkowzroczności w obliczu groźby atomowej zagłady.

Choć fabuła filmu zaczyna się w dość konwencjonalny sposób - od rzekomego ataku nuklearnego na Związek Radziecki przez szalonego generała - to zaraz potem eskaluje w serię szalonych wydarzeń. Sekwencje z Doktorem Strangelove i jego teoria o przetrwaniu ludzkości po nuklearnym holokauście rozbijają farsą absurdalne doktryny atomowego odstraszania. Wyśmiewane są także niedorzeczne pomysły na prowadzenie wojny przy użyciu bomb nuklearnych.

Cała ta czarna komedia wydziela jednak miazmat poważnej grozy związanej z realną możliwością nuklearnej zagłady podczas zimnej wojny. Kubrick celnie punktuje ludzkie szaleństwo i upartą gotowość do samozniszczenia w imię zwycięstwa nad wrogiem. Kpiąc z militarystycznych doktryn i pokazując ich niedorzeczność, film ten pozostaje niezwykle trafną satyrą na irracjonalne napięcia czasów żelaznej kurtyny.

Śmiech przez łzy to zresztą motyw przewodni Dr Strangelove. W obliczu apokaliptycznych wizji, reżyser zdaje się mówić - jeśli nie możemy się z tego śmiać, to musimy szlochać. A śmiech jest zdecydowanie bardziej produktywną reakcją na niewytłumaczalne głupoty wyścigu zbrojeń. Wraz z ogłupiałymi generałami, politykami i naukowcami, widzowie mogą tylko podziwiać zakręcone poczucie humoru Kubricka i chwalić siebie za zachowanie zdrowych zmysłów.

 • Kultowy film stanowi niezwykle celną satyrę na szaleństwo wyścigu zbrojeń i napięcia zimnej wojny.
 • Posługując się czarnym humorem, Kubrick bezceremonialnie punktuje absurdy doktryn nuklearnych.
 • Choć przesiąknięty groteską i farsą, obraz ma w sobie poważne przesłanie o ludzkiej krótkowzroczności.
 • Śmiech przeplata się tu z przerażeniem, bo mowa jest o niezwykle realnej wówczas groźbie nuklearnej zagłady.

Dr Strangelove - Analiza postaci z filmu Stanleya Kubricka

Kluczowe postacie w Dr Strangelove czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę są tak samo zwariowane i przerysowane jak cała fabuła. To z jednej strony marionetki służące pokazaniu absurdu nuklearnych doktryn, a z drugiej wyjątkowo wyraziste kreacje aktorskie pogłębiające oryginalny czarny humor filmu. Na pierwszym planie znajduje się oczywiście tytułowy Dr Strangelove w fenomenalnej roli Petera Sellersa - nazistowski naukowiec opętany teorią o ocaleniu ludzkości po atomowym holokauście.

Sellers wciela się też w inne kluczowe postacie, sprawiając, że trudno odróżnić realizm od groteski. Jego prezydent Merkin Muffley to srogi dowódca sił zbrojnych, ale też prostak co chwila zmieniający zdanie pod wpływem nowych faktów. Z kolei Mandrake, więziony na zaginionym lotnisku, na próżno stara się zapanować nad chaotyczną sytuacją wywołaną przez szalonego pułkownika Rippera, również granego przez Sellersa.

Galerię znakomitych kreacji aktorskich dopełnia wyborny Sterling Hayden jako zaślepiony paranoją i rasizmem generał Turgidson. Z uśmiechem na ustach zachwala on radykalne rozwiązania, od wypuszczenia promieniowania po ratowanie "rasowo czystej" kobiety. Równie złowieszczo i komicznie wygląda były nazista z SS generał Pudłowaty, z salą tortur w swojej kuźni i szalonymi pomysłami na wojnę.

Wszyscy oni są karykaturami zaczerpniętymi z rzeczywistości zimnej wojny. Ich absurdalne poglądy, będące żywymi alegoriami straszliwych doktryn militarnych, zsynchronizowane są z przejmującym humorem. Pod ich wyolbrzymionymi gestami i przerysowanymi wypowiedziami czai się jednak mocny przekaz Kubricka o ludzkiej skłonności do obłędu i samounicestwienia w imię mrzonek o wyższości i dominacji.

Czytaj więcej: Adderall zamiennik w Polsce - kup teraz bez recepty

Czytaj więcej: Bohaterowie "Rodziny Addamsów" - czarujący i upiorny świat klanu

Wybitna gra aktorska w kultowym filmie Dr Strangelove

Trudno wyobrazić sobie Dr Strangelove czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę bez nieprawdopodobnie efektownej gry aktorskiej. To właśnie znakomite kreacje komediowe, na czele z Peterem Sellersem wcielającym się w kilka ról, stanowią sól tego dzieła. Sellers jest tu absolutnie niedościgniony, wprowadzając pogłębioną warstwę szalonego humoru do nieprawdopodobnej fabuły.

W roli tytułowego Dr Strangelove'a stworzył on jedną z najzabawniejszych postaci w historii kina. Pomimo swojej nazistowskiej przeszłości i radykalnych poglądów, ten savant-naukowiec opętany manią przetrwania ludzkości po nuklearnej wojnie zachwyca swoim ekscentryzmem. Kreacja Sellersa ze sztuczną kończyną wślizgującą się co rusz w nazistowskie pozdrowienie jest po prostu kultowa.

Równie wyborną rolę Sellers stworzył jako prostolinijny ale tchórzliwy prezydent Merkin Muffley, który połyka na raty wszystkie rewelacje i próbuje dyplomatycznie rozładować kryzys. Z kolei jako pułkownik Mandrake, rozrzutny brytyjski oficer nieustannie używający eufemizmów, wprowadza on odrobinę dżentelmeńskiej klasy. Wreszcie w postaci paranoicznego generała Ripettera widać prawdziwe oblicze przerażającej wojskowej doktryny.

Podsumowanie

Zdjęcie "Dr Strangelove" - najbardziej szalony film Kubricka?

Dr Strangelove czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę to wybitna satyra Stanleya Kubricka na paranoidalne czasy zimnej wojny. Film brawurowo wykorzystuje czarny humor, by zakpić z niedorzecznych doktryn nuklearnych i ludzkich przywódców gotowych sprowokowaćatm zagładę. Choć osadzony w groteskowych okolicznościach, obraz ten niesie przejmujące przesłanie o krótkowzroczności i obłędzie militarystycznych ideologii.

Wyraziste kreacje aktorskie, zwłaszcza nieprześcignionego Petera Sellersa, dopełniają efektu przesadnej farsy podsycającej komizm sytuacji. Choć śmiejąc się na zawołanie wraz z Doktorem Strangelove i kompanią zwariowanych dowódców, w głębi duszy czujemy lęk wobec ogłupiających teorii, które mogły doprowadzić ludzkość na skraj nuklearnej zagłady. W tym leży siła tej nietuzinkowej czarnej komedii.

5 Podobnych Artykułów

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Aktorki polskie po 60. - jak zdobyły serca publiczności?
 4. Filmy o śpiewaniu dla młodzieży - Najlepsze filmy muzyczne
 5. Dlaczego fotele gamingowe są najlepsze dla graczy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamila Walencynowicz
Kamila Walencynowicz

Od zawsze interesowałam się szeroko pojętą kulturą filmową. Na blogu publikuję felietony tematyczne, omówienia dzieł kultowych oraz sylwetki wybitnych twórców kina. Z pasją odkrywam klasykę i wspieram niszowe produkcje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły