Aktor z "Matrixa": co robią gwiazdy po przygodach z Matrixem?

Aktor z "Matrixa": co robią gwiazdy po przygodach z Matrixem?
Autor Kamila Walencynowicz
Kamila Walencynowicz26.06.2024 | 5 min.

Aktor z Matrixa to termin, który stał się symbolem kultowej sagi sci-fi. Przez lata trzymaliśmy kciuki za Neo, Morfeusza i innych bohaterów zmagających się z sztuczną rzeczywistością. Ale co się stało z gwiazdami po przygodach z Matrixem? Dowiedzmy się, jakie role przyjęli, co osiągnęli i jak potoczyło się ich życie prywatne po udziale w tej ikonicznej trylogii.

Kluczowe wnioski:
 • Wielu aktorów z Matrixa odnosiło sukcesy w kolejnych hollywoodzkich produkcjach, zdobywając sławę i uznanie krytyków.
 • Niektórzy z nich wykorzystali swoją popularność do działań charytatywnych i społecznych.
 • Życie prywatne gwiazd Matrixa nie zawsze było usłane różami - część z nich musiała stawić czoła kontrowersjom i skandalom.
 • Dla kilku aktorów rola w Matrixie była szczytem kariery, po którym nastąpił znaczący spadek zainteresowania mediów.
 • Niezależnie od dalszych losów, obsada Matrixa zapisała się w historii kina jako ikony kultowej sadze sci-fi.

Aktor z Matrixa: od sukcesu do zapomnienia?

Choć dla wielu aktorów występ w Matrixie był przepustką do wielkiej sławy, nie wszystkim udało się utrzymać blask reflektorów. Przyjrzyjmy się losom gwiazd, które po ikonicznej sadze sci-fi zniknęły z pierwszych stron gazet. Kontynuacja ich karier nie zawsze potoczyła się po wish równi pochyłej.

Aktorzy matrix jak Joe Pantoliano (Cypher) czy Marcus Chong (Tank) odeszli nieco w cień, choć wcale nie z własnej woli. Pantoliano, nagrodzony Emmym aktor charakterystyczny, miał prawdziwy životopisowy przestój po Matrixie. Dopiero w ostatnich latach częściej gości na wielkim ekranie, ale wciąż nie może przebić się do głównego nurtu.

Podobnie Marcus Chong po roli serdecznego operatora zdobył sporą rzeszę fanów, jednak jego kariera nie nabrała większego rozpędu. Aktor wpadł w konflikt z prawem, przez co miał problemy ze znalezieniem kolejnych angaży.

Przykład odwrotny to Gloria Foster, która wcieliła się w rolę mądrą Oraculum. Kultowa artystka zmarła niedługo po premierze trylogii Wachowskich, przez co nie mogła kontynuować swojej świetnej passy. Jej aktorskie dziedzictwo zostało jednak upamiętnione w kolejnych częściach Matrixa.

Kariera na fali

Owszem, dla większości aktorów matrixa rola w tej serii była przepustką do wielkiego showbiznesu. Keanu Reeves po kultowym wcieleniu w Neo otrzymał mnóstwo propozycji i zaczął regularnie pojawiać się w kasowych hitach. Laurence Fishburne (Morfeusz) także utwierdził swoją pozycję na aktorskiej scenie, zgarniając jedną za drugą prestiżową rolę.

 • Keanu Reeves: Od Neo do Johna Wicka - kariera nie zwalnia tempa.
 • Laurence Fishburne: Kultowy Morfeusz i wiele innych charakterystycznych postaci.
 • Carrie-Anne Moss: Przykład aktorki, która nie powtórzyła sukcesu Trójki z Matrixa.
 • Lambert Wilson: Z programistora francuskiej korporacji do sławnego złoczyńcy.

Prawdziwe gwiazdy Matrixa - Keanu Reeves, Laurence Fishburne czy Carrie-Anne Moss - bardzo długo żyły tym sukcesem. Reeves zwłaszcza został zapamiętany jako wizjonerskie wcielenie Neo. Dziś trudno uwierzyć, że ten aktor kiedykolwiek zmagał się z brakiem ról!

Największe role i osiągnięcia aktorów z Matrixa

Część obsady Matrixa potrafiła z wdziękiem wykorzystać swoją sławę i charakterystyczne role, angażując się w kolejne prestiżowe produkcje. Oto niektóre z nich:

Keanu Reeves, odtwórca głównej roli Neo, nie próżnował po zakończeniu trylogii. Wystąpił w takich hitach jak "Constantine", "Street Kings" czy "47 roninów". Jego prawdziwa przebrażka nastąpiła jednak w 2014 roku, kiedy to wcielił się w tytułowego bohatera serii "John Wick". Filmy o byłym płatnym zabójcy przyniosły mu ogromną popularność.

Laurence Fishburne, który zagrał mentora Neo - Morfeusza, także może pochwalić się olbrzymim dorobkiem. Zagrał m.in. w "21 gramach", "Przetrwaniu" czy kultowym już "Czarnym Narcyzie". W 2022 roku mogliśmy podziwiać go także w głośnym "The Way of The Voice".

Carrie-Anne Moss (Trinity) niestety nie wykorzystała potencjału roli buntowniczki. Kobieca gwiazda Matrixa miała spore problemy ze znalezieniem kolejnych ról na miarę swoich możliwości. Występowała głównie w serialach i niskobudżetowych produkcjach.

Zaskakujące wybory karier

Wśród aktorów drugoplanowych także znaleźli się tacy, którzy po Matrixie poszli zaskakującą ścieżką kariery. Lambert Wilson, odtwórca programisty Merowingeusa, jest dziś znanym politykiem i działaczem społecznym we Francji. Aktor, który wcielił się w skorumpowanego biznesmena, dziś walczy z korupcją w rodzimym kraju.

 • Hugo Weaving (Agent Smith) wystąpił w kilku częściach przygód Władcy Pierścieni.
 • Gina Torres (Cas) obecnie jest gwiazdą serialu "Uwikłani".
 • Harry Lennix (Komandor Lock) ujawnił się jako świetny aktywista polityczny.
 • Monica Bellucci (Persefona) dalej jest ikoną piękna na dużym ekranie.

Warto również wspomnieć Hugh Weavinga - odtwórcę niesławnego Agenta Smitha. Po Matrixie aktor zagrał w kultowych produkcjach Petera Jacksona – Władcy Pierścieni oraz King Kongu. To pokazuje, że nawet mając na koncie bardzo charakterystyczną rolę, można zaskakiwać różnorodnością kreacji.

Czytaj więcej: Polskie filmy dla dzieci i młodzieży

Czytaj więcej: "Siedem sióstr" - fascynujący film z niezwykłą fabułą

Podsumowanie

Zdjęcie Aktor z "Matrixa": co robią gwiazdy po przygodach z Matrixem?

Losy aktorów z Matrixa po udziale w kultowej sadze sci-fi potoczyły się różnymi ścieżkami. Gwiazdą numer jeden pozostał niewątpliwie Keanu Reeves, który dzięki roli Neo zyskał ogromną popularność i dostał szereg świetnych propozycji. Również Laurence Fishburne czy Hugo Weaving regularnie goszczą na wielkim ekranie w ciekawych rolach.

Nie wszystkim aktorom matrixa udało się jednak kontynuować karierę na fali sukcesu Matrixa. Niektórzy, jak Carrie-Anne Moss (Trinity), odeszli nieco w cień, nie znajdując tak charyzmatycznych ról. Kariera części obsady, np. Monica Bellucci czy Gina Torres, także nabrała zaskakującego obrotu. Niezależnie od dalszych losów, obsada aktorów z matrixa zapisała się w historii światowego kina.

5 Podobnych Artykułów

 1. Filmy z Steven Seagal - Najlepsze filmy akcji
 2. "Bez wyjścia" - jakie sekrety skrywa ta przerażająca produkcja?
 3. Amerykańskie bajki - klasyka animacji, którą warto przeżyć na nowo
 4. Filmy o śpiewaniu dla młodzieży - Najlepsze filmy muzyczne
 5. Dlaczego fotele gamingowe są najlepsze dla graczy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamila Walencynowicz
Kamila Walencynowicz

Od zawsze interesowałam się szeroko pojętą kulturą filmową. Na blogu publikuję felietony tematyczne, omówienia dzieł kultowych oraz sylwetki wybitnych twórców kina. Z pasją odkrywam klasykę i wspieram niszowe produkcje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły