Podsumowanie III Festiwalu Nowe Kino – Nowy Sącz | Czyli dlaczego warto jeździć na festiwale filmowe?

Dlaczego ludzie zrzeszają się, by tworzyć? Dlaczego powstają liczne ośrodki kultury, w których chce się dać ludziom młodym i starym środki na „uzewnętrznienie siebie”? Dlaczego warto wyjeżdżać i obserwować jak tworzą inni?

Na powyższe pytania uzyskałem odpowiedź na III Festiwalu Filmów Fabularnych „Nowe Kino – Nowy Sącz” i chciałbym się podzielić z Wami swoimi przemyśleniami.

 1. Potrzeba wyrażenia, tego co „siedzi mi w głowie”.
  Tworzymy, żeby wyrazić siebie, odreagować na otaczający nas świat, przyklasnąć lub upomnieć różnym tezom. Kiedyś, kiedy pieniędzy było mało, rolka 16mm negatywu i chemia kosztowały krocie, ludzie gromadzili się w ośrodkach przyzakładowych, tworząc kroniki i dokumenty. Każdy milimetr taśmy, każda klatka była na wagę złota.
  Dzisiaj jest nieco inaczej — mamy o wiele większe możliwości, świat poszedł do przodu, nie musimy się martwić, że zabraknie nam filmu, a gotowy projekt możemy wrzucić do sieci i czekać na reakcję publiczności. Jednak kontakt ten nie jest bezpośredni. Nikt Ci nie powie „Stary, mogłeś poprawić to i to” lub „Ale to genialne!” prosto w twarz. I tu pojawiają się festiwale filmowe czy nawet premierowe projekcje na dużym ekranie, czyli…
 2. Wymiana artystyczna.
  Spotkania, na których jest kilka, lub kilkanaście osób. Na sali uznani filmowcy, amatorzy (którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z filmem, ale zazwyczaj mają najświeższe spojrzenie), dziennikarze i ludzie, którzy przyszli po prostu na film. Dlatego festiwal w Nowym Sączu odznacza się na mapie Polski. Tam twórcy danego bloku siadają jak równy z równym i mogą powiedzieć co im w duszy gra, ale też wysłuchać uwag od publiczności jak i prowadzącego spotkanie (w Nowym Sączu rozmowy prowadził Pan Robert Gliński).
 3. Podróże kształcą.
  Nowy Sącz. Konin. Kędzierzyn – Koźle. Gdynia. Białystok. Bydgoszcz. Cieszyn. Warszawa
  To tylko kilka przykładów gdzie można dobrze obcować z X muzą. Nie tylko ze względu na festiwale się tam odbywające, ale na ludzi, kulturę i historię powstawania miasta i festiwalu. Wykorzystaj to, że jesteś w danym miejscu na 120%.
 4. Nowe kontakty.
  Poświęć czas na rozmowy z twórcami, a oni na pewno będą zainteresowani Twoją osobą i twórczością. Nawiąż relację, po prostu zapytaj o zagwozdkę, która nasunęła Ci się podczas oglądania filmu. Będąc na różnych festiwalach kilka razy spotkacie się ponownie. Dla mnie każdy kolejny wyjazd kojarzy mi się ze spotkaniami z rodziną, której dawno nie widziałem.
 5. Po prostu bądź.
  Bierz i czerp z życia siłę! Wykorzystaj ją do tworzenia nowych filmów, o których będziesz mógł porozmawiać ze swoją filmową rodziną, która jeszcze nie raz Cię zaskoczy.

 

 
   fot. Andrzej Rams

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy laureatów
3. Festiwalu Filmowego NOWE KINO – NOWY SĄCZ. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Jury w składzie: Kinga Dębska (Przewodnicząca), Tomasz Gąssowski, Paweł Sztompke, Andrzej Wolf (Członkowie), po obejrzeniu 32 filmów konkursowych, na posiedzeniu w dniu 17.11.2018 r. postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Główną Festiwalu – Złoty Sędziwój, w wysokości 5.000,00 PLN
Dla Filipa Bojarskiego
za film pt. „ WAKACJE
Za świeżość spojrzenia i radość życia.

Nagrodę Srebrny Sędziwój, w wysokości 3.000,00 PLN
Dla Damiana Kocura
za film „ Nic nowego pod słońcem
Za buddyjski uśmiech bohatera.

Nagrodę Brązowy Sędziwój, w wysokości 1.000,00 PLN
Dla Jakuba Radeja
za film „ Sweet home Czyżewo
Za słodko-gorzkie spojrzenie na Polskę.

Nagrodę Aktorski Sędziwój, w wysokości 2.500,00 PLN
Dla Moniki Kwiatkowskiej
za rolę w filmie „ Wakacje
w reżyserii Filipa Bojarskiego

Nagrodę Foto Sędziwój, w wysokości 2.000,00 PLN
Dla Igora Połaniewicza
za zdjęcia do filmu „ Bogdan i Róża
w reżyserii Mileny Dutkowskiej
Za spójność zdjęć z opowieścią i fantastyczne portrety.

Nagrodę Muzyczny Sędziwój, w wysokości 2.000,00 PLN
Dla Marii Holki
za muzykę do filmu „Trzech znanych P
w reżyserii Karoliny Ford

Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego dla Grupy Filmowej FILMOVIES z Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.

Wyróżnienie pozaregulaminowe JURY dla Filmu ” SYZYFY ” w reżyserii Jana Gruszki.

Statuetka Sędziwój Publiczności została przyznana filmowi „Tamtej nocy
w reżyserii Patrycjusza Kostyszyna.