Znamy listę filmów przyjętych na XXV MFFN „Publicystyka 2018”!

Jubileuszowa edycja, bo już po raz dwudziesty piąty spotykamy się w Kędzierzynie-Koźlu na święcie X muzy; wymienić swoje poglądy, powspominać stare czasy. Będzie to wyjątkowy Festiwal nie tylko ze względu na repertuar, ale na całokształt dorobku artystycznego.

W dniu 29.09.2018 r. Komisja Kwalifikacyjna w składzie:

  • Piotr Gabrysz – Komisarz Festiwalu, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury,
  • Piotr Aptacy – adiunkt Instytutu Nauk o kulturze i studiów interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • Bogusław Rogowski – dziennikarz, instruktor fotografii i filmu,
  • Marian Białas – menadżer kina, wielbiciel filmu,

oceniła 165 nadesłanych filmów, z 31 krajów, o łącznym czasie projekcji 26 godzin, postanowiła zakwalifikować do Konkursu 58 filmów.

Cały protokół można przeczytać TUTAJ.

Wśród wybranych produkcji znalazły się m.in. 3 filmy z mikołowskiego AKF „iks” – „Przerwany lot” Wojciecha Szwieca, „Pętla Czasu” Natalii Rusin i „Herkules z Hadesu” Tomasza Lisonia. Na liście znajduję się również „starzy wyjadacze kina”.  Julian Zawisza przyjedzie z „Wiosną w MZT” oraz Jan Bartoszek (z Kędzierzyna-Koźla [przyp. red.]), który przedstawi nam aż dwie produkcje – „… tańcz, mała, tańcz…„, „GGEOTRUPES STERCORARIUS„.

Trzeba podkreślić, że na rocznicową edycję Festiwalu im. Ireneusza Radzia zakwalifikowały się 29 filmy polskie oraz tyle samo zza granicy. Film, który „przebył najdłuższą drogę” pochodzi z Argentyny.

Cieszy widok tak wielu produkcji, w szczególności polskich. Świadczy to, o wciąż rosnącej popularyzacji kina i możliwościami technicznymi, dzięki którym każdy, kto ma pomysł na film może go zrealizować.
Zagraniczni Twórcy, przysyłając swoje dzieło na Festiwal,  chcą zostać zauważeni, opowiadając swoją historię, która dotyka ich serca i umysły.

Zapraszamy do Kędzierzyna-Koźla w dniach 19-21 X!