„Film i miasto vol. 2”: 5 najciekawszych wydarzeń przeglądu

Już jutro w Kinoteatrze Rialto rozpocznie się przegląd „Film i miasto”, w ramach którego, przez prawie cały maj będziemy mogli przyglądać się architekturze z perspektywy filmu i odwrotnie. Prawie każdego dnia w różnych lokalizacjach w Katowicach odbywać się będą wydarzenia specjalne, z których my wybraliśmy pięć najbardziej przykuwających naszą uwagę.

1) Otwierający drugą edycję przeglądu pokaz niemego filmu „Człowiek z kamerą” zobaczymy 8 maja o godz. 19.00 w Kinoteatrze Rialto. Seans odbędzie się przy muzyce na żywo, którą wykona zespół „We Will Fail”. Komentarz wygłosi Agata Tecl-Szubert z Filmoteki Śląskiej oraz architekt Aleksander Krajewski

„Człowiek z kamerą”; reż. Dżiga Wiertow, Rosja, 1929, 68 min
„Człowiek z kamerą” to poetycki obraz Moskwy lat 20., obserwowanej od wczesnych godzin rannych do momentów szczytu. Setki perspektyw, doskonały montaż i wielki żywioł filmowania. Wiertow nie tylko rejestruje rzeczywistość ale tworzy ją na nowo za pomocą wszechmocnego oka kamery. Niezwykłe rytmiczne zestawienia ujęć prowokują skojarzenia, obrazy codzienności zderzają się z autotematycznymi zdjęciami ukazującymi proces tworzenia dzieła filmowego (filmweb.pl)
bilety: 15 zł/18 zł

2) Tydzień później, 15 maja w Galerii Architektury SARP o godz. 17.00 odbędą się warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku of 7 do 12 lat, które poprowadzą specjaliści – arch. Ewa Szymańska-Sułkowska i arch. Ewa Staszczyk. Udział w warsztatach „Archidzieci” jest darmowy, ale liczba uczestników jest ograniczona, stąd obowiązuje kolejność zgłoszeń.

3) W środę, 16 maja o godz. 17.00 w Centrum Zimbardo będzie można zobaczyć dzieło Kazimierz Kutza – „Sól ziemi czarnej” z 1969. Po zanurzeniu się w filmowy świat z okresu powstań śląskich, arch. Aleksander Krajewski poprowadzi uczestników po ulicach Nikiszowca.
bilety: 5 zł

4) W Noc Muzeów (19 maja) w Kinoteatrze Rialto od godz. 18.00 będzie można zgłębić jego historię i zobaczyć oryginalne mapy budynku z 1913 r. i 1930 r. Na ekranie wyświetlony zostanie film Dagmary Drzazgi pt. „Teatr niknących obrazów”, który opowiada historię tego wyjątkowego kinoteatru. Wieczorem odbędzie się spacer szlakiem dawnych kin z prof. Andrzejem Gwoździem.
bilety: 5 zł

5) 27 maja kino wejdzie do Parku Śląskiego. O godz. 16.00 w Gołębniku odbędzie się pokaz filmu „Pierwszy, jedyny, najlepszy” w reż. Anny i Adama Witkowskich, który poświęcony jest Wojewódzkiemu Parkowi Kultury i Wypoczynku. Po nim, uczestnicy będą mogli zobaczyć wybrane filmy archiwalne ze zbiorów Filmoteki Śląskiej, a następnie na rowerach przemierzyć ścieżki, które przed chwilą oglądali na ekranie. Wycieczkę rowerową po Parku Śląskim poprowadzą arch. Aleksander Krajewski i arch. Piotr Buśko.

>Pełen program< 

Program realizowany we współpracy Filmoteki Śląskiej/IF „Silesia-Film” oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich oddz. Katowice.

Partnerami wydarzenia są: Kino Kosmos, Kinoteatr Rialto, Klubogaleria SARP, Centrum Zimbardo, Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 25, Park Śląski.