Kto zostanie Czarnym Koniem festiwalu Ars Independent 2018?

Filmy, animacje, gry wideo i wideoklipy – każdego roku Ars Independent poszukuje najciekawszych nowości w czterech konkursach. Tegoroczny nabór zgłoszeń do katowickiego festiwalu trwa do 31 maja. Komu teraz przyznamy tytuł Czarnego Konia?


Ars Independent 2018 odbędzie się od 25 do 30 września. Jak co roku na 6 festiwalowych dni do Katowic zawita najnowsza kultura audiowizualna. Będzie to nie tylko kino z całego świata, lecz również pokazy animacji i teledysków, wystawy gier wideo, wirtualnej rzeczywistości i nowych technologii, koncerty i interdyscyplinarne spektakle. Pierwsze ogłoszenia programowe poznamy 1 czerwca – wówczas wystartuje także przedsprzedaż karnetów.

Filarem imprezy są cztery międzynarodowe konkursy, przybliżające nową, młodą i debiutancką twórczość z lat 2017/2018. W kategorii Czarny Koń Filmu zmierzą się reżyserki i reżyserzy pełnometrażowych filmów; krótkometrażowe animacje – w Czarnym Koniu Animacji. Czarny Koń Gier Wideo i Czarny Koń Wideoklipu skierowane są do autorów i autorek nowych gier i teledysków.

We wszystkich dziedzinach twórczynie i twórcy konkurują o tytuł i statuetkę Czarnego Konia oraz nagrodę finansową w wysokości 500 euro. Pamiętajmy, że jurorskim gronem na festiwalu jest cała publiczność, która w głosowaniach decyduje o przyznaniu nagród!

– To festiwal, który nie uznaje kompromisów; w czasie którego największym grzechem jest wystawienie oceny w postaci letniej, niezobowiązującej trójki – pisał w relacji dla „Reflektora” po ubiegłorocznej edycji Mateusz Demski, co w punkt oddaje ducha konkursów Czarny Koń.

Regulaminy i formularze zgłoszeniowe

Organizatorami wydarzenia są instytucja Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

Fotografia: Tymoteusz Staniek