Przenieś swój film w inny wymiar dzięki Filmotece Śląskiej

  • Masz w domu nagrania na taśmie filmowej? Filmoteka Śląska zadba o ich konserwację
  • Przynieś taśmy do Filmoteki Śląskiej do 21 listopada
  • Święto Kina Domowego odbędzie się po raz czwarty 25 listopada w Centrum Sztuki Filmowej / Kinie Kosmos

Home Movie Day, czyli Święto Kina Domowego to dosyć nowa inicjatywa, która przywraca wartość amatorskim rodzinnym nagraniom i dokształca właścicieli tych materiałów w konserwacji i przechowywaniu taśm filmowych.

-To są bezcenne zbiory -tłumaczy Agata Tecl-Szubert z Filmoteki Śląskiej. –Materiały filmowe, które powstały poza oficjalnym obiegiem, stanowią ważne źródło wiedzy o dawnym Śląsku i jego kulturze. Są jak okruchy wspomnień, które ponownie przywołane opowiadają o przeszłości z zupełnie innych perspektywy – osobistej, bardziej intymnej, domowej. Poszerzają oficjalne narracje historyczne i kulturowe o wiedzę o życiu codziennym. 

Jeśli w swojej szafie wciąż masz nagrane na taśmie migawki z wakacji, rodzinnych uroczystości lub życia codziennego, przynieś je do Filmoteki Śląskiej do 21 listopada. Twoim filmem zajmą się eksperci. –Stan materiałów zostanie szczegółowo sprawdzony, taśmy zostaną nawilżone przez konserwatorów, a także naprawimy sklejki –wylicza Agata Tecl-Szubert. -Najważniejsze jest to, że w ramach HMD można będzie znowu pooglądać filmy na dużym ekranie – często mamy w domowych zakamarkach taśmy, kasety VHS, ale nie mamy już projektorów czy odtwarzaczy. W ten sposób HMD staje się pretekstem do rodzinnego spotkania i wspominania. 

 

Oprócz tego, w trakcie Home Movie Day, do dyspozycji widzów oraz posiadaczy nagrań będą konserwatorzy, którzy wyjaśnią, w jaki sposób dbać i przechowywać archiwalne nagrania rodzinne.

-Posiadacze domowych archiwów często przechowują zbiory w niekorzystnych warunkach, trudno znaleźć dofinansowanie na digitalizację i rekonstrukcję amatorskich filmów -kontynuuje organizatorka. -Badacze w bardzo wąskim zakresie zajmują się amatorskimi materiałami. 

Home Movie Day to okazja, by ich poznać.

Strona wydarzenia na facebooku