Home Movie Day: Ocalić od zapomnienia

W dzisiejszych czasach mało który fenomen nie ma swojego święta. Ten jednak wyjątkowo zasługuje na swoje miejsce w kalendarzu. 25 listopada będziemy obchodzić 4. edycję Home Movie Day, czyli Święta Kina Domowego.

Pomysł wynika z naglącej potrzeby dowartościowania amatorskich zbiorów, które, poprzez przechowywanie często w nieprofesjonalnych, prywatnych archiwach, coraz bardziej niszczeją i popadają w zapomnienie –wyjaśnia Agata Tecl-Szubert z Filmoteki Śląskiej.

Święto Kina Domowego obchodzone jest w m.in. w Pradze, Melbourne, Toronto, Tokio, Frankfurcie i we Florencji. W Polsce specjalne wydarzenia odbędą się w Warszawie i w Katowicach w kinie Kosmos.

Dla tych, którzy posiadają w domach zbiory filmowe, będzie to doskonała okazja do odświeżenia materiałów, uporządkowania ich, przypomnienia. Dla tych, którzy będą uczestniczyć w roli widzów, będzie to jednorazowa szansa na zapoznanie się z filmami, które dokumentują przeszłość Śląska z osobistej perspektywy mieszkańców – w ten sposób Agata Tecl-Szubert zaprasza do wzięcia udziału w czwartym Home Movie Day, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 listopada w Centrum Sztuki Filmowej.  Na widzów czeka mnóstwo atrakcji. –Pokażemy m.in. materiały z prywatnego archiwum Jerzego Kukuczki – znanego himalaisty, który był jednocześnie, o czym mało kto wie, filmowcem -amatorem i fotografem; materiały dokumentujące np. wyburzanie rynku katowickiego czy pogrzeb Gustawa Morcinka.

Święto Kina Domowego to wydarzenie, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach udźwiękawiania filmów. Tradycyjnie będzie można wybrać się na spacer po magazynach Filmoteki Śląskiej. -Podczas HMD będzie można zobaczyć zupełnie inną stronę ruchomych obrazów – taśmy różnych formatów, analogowe projektory i kamery. Zwrócimy uwagę na to, co najczęściej pozostaje niewidoczne, a bez czego nie byłoby kina – opowiada Agata Tecl-Szubert.

Punktem kulminacyjnym będą popołudniowe pokazy filmowe. O godz. 14 na ekranie zagoszczą nagrania z domowych archiwów, których właściciele do 21 listopada mogli uzyskać profesjonalne porady oraz pomoc w konserwacji materiałów filmowych. O godz. 17 rozpocznie się pokaz amatorskich filmów zrealizowanych przez Jerzego Kukuczkę, które na żywo komentować będzie syn, Wojciech Kukuczka.

Po pokazie odbędzie się krótka konferencja „Bohaterowie domowych archiwów”. O amatorskich nagraniach rozmawiać będą Paulina Haratyk, Wojtek Kukuczka i Albert Karkosz. Święto Kina Domowego zakończy projekcja dwóch filmów: „A Song of Air”, reż. Merilee Bennet i „Historie rodzinne”, reż. Sarah Polley.

Historie rodzinne 

Pierwszy z nich rozgrywa się w latach 50’ w australijskim Brisbane. To autobiograficzna opowieść o relacji między córką a jej ojcem, który na 16mm taśmie dokumentował codzienne życie rodzinne. W „Historiach rodzinnych” wraz z reżyserką i główną bohaterką filmu wyruszymy na poszukiwanie prawdy o najbliższych, które zamiast odpowiedzi, przyniesie jeszcze więcej pytań.

Program 4. Home Movie Day (25.11, Kino Kosmos):

10.00-11.00 – Home Movie Dzieciom – warsztaty udźwiękawiania filmów z domowych archiwów. Uczestnicy: 3+

11.30-13.00 –  Między historią a wyobraźnią. Na zajęcia trzeba przynieść zdjęcie z domowego archiwum. Uczestnicy: 7-12 lat

13.00 – Dzień Otwarty Filmoteki Śląskiej – spacer po magazynach Filmoteki, znajdujących się w Kinie Kosmos.

14.00-17.00 – Przegląd filmów z domowych archiwów + konsultacje z konserwatorami.

17.00-18.00 Projekcja amatorskich filmów Jerzego Kukuczki zrealizowanych podczas wyprawy na szczyt Shisha Pangma – ostatni, czternasty ośmiotysięcznik. 18 września 1987 Jerzy Kukuczka stając na szczycie góry, został drugim człowiekiem na świecie, który otrzymał miano zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Podczas Home Movie Day zobaczymy wybrane materiały z tej wyprawy. Filmy będzie komentował syn himalaisty – Wojtek Kukuczka. Projekcji będzie towarzyszyła promocja pierwszej książki z cyku „Z archiwum Jerzego Kukuczki” – „Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87” (redaktor naczelna: Katarzyna Zioło, 2017)

18.00-19.00 Bohaterowie domowych archiwów – spotkanie. Udział biorą: Paulina Haratyk, Wojtek Kukuczka, Albert Karkosz

19.00
Projekcje filmów:
„A Song of Air”, reż. Merilee Bennet, Australia 1988, 27 min
„Historie rodzinne”, reż. Sarah Polley, Kanada 2012, 108 min