Opowieść o tym, co Filmowy Skarbnik znowu namieszał w Mikołowie

  • Na tegoroczny Konkurs Filmów Amatorskich i Niezależnych nadesłano 80 filmów, z czego komisja kwalifikacyjna dopuściła 42 do konkursu
  • Pokazy odbywały się w dniach 22-23 września br.
  • W piątkowych pokazach i prelekcjach uczestniczyła młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. rotm. Witolda Pileckiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie
  • Wydarzeniem towarzyszącym konkursu były Dni Otwarte Amatorskiego Klubu Filmowego „iks”
  • Uczestnicy festiwalu wzięli udział w warsztatach filmowych
  • W trakcie Gali Finałowej odbyła się premiera produkcji „Filmowy Gust Mikołowa”
  • Po raz pierwszy w historii Galę Finałową można było oglądać na żywo za pośrednictwem portalu Facebook
  • Zwycięzcą konkursu został Tomasz Pawlak, autor animacji „Alegoria ekologiczna, czyli Leokadii i Ildefonsa łyp wstecz”

Po rocznej przerwie w kalendarz wydarzeń kulturalnych Mikołowa po raz kolejny wpisał się Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych. W ciągu dwóch dni Miejska Biblioteka Publiczna zamieniła się w świątynie twórczości offowej, a zebrani na sali widzowie mieli okazję zanurzyć się aż w 42 historie opowiedziane przez twórców niezwiązanych zawodowo z produkcją filmową.

Przy filiżance aromatycznej kawy, w przyciemnionej sali, byliśmy świadkami przejmujących dramatów, poznawaliśmy silnych bohaterów i podziwialiśmy warsztat animacji. Po pokazach był czas na niekończące się dyskusje i wymiany opinii.

Nie tylko oglądaliśmy filmy. Patrycja Paczyńska-Jasińska była naszym przewodnikiem po długiej historii kina i w trakcie swojej prezentacji nie tylko przybliżyła nam jego losy, ale każde zwróciła uwagę na wyjątkowe jednostki outsiderów ekranowych. Jej wykład był inspirującym wstępem do pokazów i zaproszeniem do samodzielnych podróży po świecie kina. Któż z nas nie dodał w pośpiechu paru pozycji do priotytetowej listy zaległości?

Dopełnieniem wykładu była wizyta w sali Amatorskiego Klubu Filmowego „iks”, który ma swoją siedzibę w Mikołowie już od ponad 55 lat. W ciasnym pokoju na pierwszym piętrze Miejskiego Domu Kultury znajdują się pamiątki sztuki kinowej, które w trakcie festiwalu każdy miał okazję zobaczyć. Podziwialiśmy 8mm kamerę, montowaliśmy film nożyczkami i taśmą klejącą, z góry spoglądał na nas Górniczy Oscar, a instruktor klubu, pan Jerzy Jóźwiak snuł opowiadania o kinie czasów celuloidu.

Wybudzić się z atmosfery minionych lat trzeba było szybko, gdy członek klubu Tymoteusz Staniek poprowadził warsztaty filmowe. Dzielił się z uczestnikami swoją wiedzą, a jury konkursu obradowało napięcie, by sprawiedliwie przyznać laury. W końcu ogłoszono wyniki.

Zwycięzcy VII Konkursu Filmów Amatorskich i Niezależnych „Filmowe Południe” 2017

Dziękujemy za Waszą obecność!

Zdjęcia: Tymoteusz Staniek i Andrzej Fijałkowski