Antoni Halor – wspomnienie artysty

Znajdują się tam m.in. Teofil Ociepka, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Alfred Szklarski, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar czy Jan Skrzek. Niewielki skwer, plac Grunwaldzki, zaraz naprzeciwko katowickiego Kina Kosmos. Warto tam przystanąć i spędzić chwilę z upamiętnionymi tam osobami związanymi z kulturą Górnego Śląska.

Od momentu założenia plenerowej „Galerii Artystycznej”, co roku do zaszczytnego grona dołącza kolejna postać wybierana w głosowaniu mieszkańców miasta. 8 września o godz. 14 na placu odsłonięte zostanie kolejne popiersie. Antoni Halor dołączy do zaszczytnego grona śląskich ludzi kultury. Z tej okazji Filmoteka Śląska i Centrum Sztuki Filmowej zapraszają do przypomnienia sobie filmografii śląskiego twórcy i proponuje szereg wydarzeń towarzyszących.

ANTONI HALOR (1937-2011) – reżyser filmowy i telewizyjny, artysta plastyk, członek i współzałożyciel legendarnej grupy Oneiron, literaturoznawca, aktywista w zakresie promowania kultury Górnego Śląska w Polsce i na świecie. Ukończył ASP w Krakowie i PWSFTviT w Łodzi. Napisał doktorat ,,Legenda i prawda. Wokół wybranych mitów w kulturze śląskiej” na Uniwersytecie Śląskim. Autor opowiadań, scenariuszy, esejów i szkiców z dziedziny sztuki, filmu i literatury. Autor licznych książek o kulturze, obyczajach i legendach Górnego Śląska. Od tego roku w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich znajduje się wystawa stała poświęcona artyście.

PROGRAM

8 września, piątek

14.00, Plac Grunwaldzki – Odsłonięcie pomnika w „Galerii Artystycznej” na Placu Grunwaldzkim

14.30, Kino Kosmos, Galeria „Przed Seansem” – Wernisaż wystawy poświęconej twórczości artysty w kinie Kosmos, w Galerii „Przed Seansem”.

18.00, Kino Kosmos, sala Solaris – Spotkanie poświęcone Antoniemu Halorowi

Spotkanie przybliżające postać Antoniego Halora jako filmowca, artysty, członka grupy twórczej „Oneiron”, kulturoznawcy. W spotkaniu wezmą udział badacze kultury na Górnym Śląsku, przyjaciele i rodzina artysty m.in.: Józef Gębski (reżyser, scenarzysta, wspólnie z Antonim Halorem autor wielu filmów dokumentalnych), Michał Bukojemski (reżyser filmów dokumentalnych, operator, producent), prof. Andrzej Gwóźdź (badacz kultury nowych mediów, znawca historii kina na Górnym Śląsku)

Spotkanie zakończy pokaz wybranych filmów krótkometrażowych Antoniego Halora ze zbiorów Filmoteki Śląskiej:

„Czarne-zielone” reż. Antoni Halor i Józef Gębski, 1971, reportaż, 16 min.

Bezcenne świadectwo czasu. W jednej z sal szkoleniowych w kopalni Siemianowice odbywa się kurs dla przyszłych górników. Reportaż ukazuje przebieg szkolenia, wnętrza kopalni m.in.: przebieralnie, łaźnię, obejmuje także wywiady z młodymi mężczyznami, którzy przyjechali na Górny Śląsk do pracy.

„Pożegnanie kolejki” – reż. Antoni Halor, 1968, etiuda szkolna, 9 min.

Impresja na temat likwidowanej trasy wąskotorowej kolejki górniczej w Siemianowicach Śląskich. W czołówce zostały użyte plansze graficzne autorstwa Antoniego Halora.

Człowiek z laską, czyli portret człowieka praktycznego” – reż. Antoni Halor, 1978, dokument, 15 min.

Portret Jerzego Ziętka, jednego z najbardziej charyzmatycznych działaczy ruchu robotniczego, uczestnika powstań śląskich, cieszącego się do dziś społecznym uznaniem.

Ulica, o której trochę wiem” – reż. Antoni Halor, 1989, dokument, 12 min.

Film śledzi zmiany zachodzące w obrębie jednej z górnośląskich uliczek.

Drzewo szczęśliwe” – reż. Józef Gębski, Antoni Halor, 1970, animacja, 9 min.

Animacja zrealizowana techniką wycinanki wzorowanej na renesansowych drzeworytach.

 

Bilety w cenie 8zł można kupić w kasie Kina Kosmos lub online

Więcej