OKFA 63. – Znamy werdykt jury

63. OKFA nadal trwa, ale największe emocje uczestnicy konkursu przeżyli już wczoraj. 3 czerwca ogłoszono werdykt oraz wręczono nagrody najlepszym obrazom wybranym przez trzy zespoły jury. W tym roku najlepsze okazały się „Droga weterana – pokonać Hańczę”, „Trzy rozmowy o życiu” i „Daniel”.

52 filmy, 13 jurorów, 2 dni pokazów.

W skład jury głównego weszli: Krzysztof Majchrzak – przewodniczący, Łukasz Maciejewski, Kuba Czekaj, Bartosz M. Kowalski i Jarek Marszewski. Ich decyzją najlepszym filmem amatorskim (Grand Prix OKFA 2017 im. Stanisława Pulsa) został film „Droga weterana – pokonać Hańczę” w reżyserii Rafała Makolądry.

Nagroda I powędrowała do Daniela Zagórskiego za film „Kukułek”, a wyróżnienie otrzymał  „Pęd” w reżyserii Szymona Ruczyńskiego.

Jury przyznało pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe dla filmu „Chimera” w reżyserii Kuby Januszewskiego.

Grand Prix OKFA 2017 w kategorii film niezależny przyznano obrazowi „Trzy rozmowy o życiu” w reżyserii Julii Staniszewskiej.

Nagrodzono także „Przed świtem” Łukasza Borowskiego. Wyróżnienie otrzymała produkcja „Świetne wieści” w reżyserii Kuby Gryżewskiego.

W tej kategorii Jury przyznało także kolejne pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe, które przyznano Oliwierowi Kozłowskiego za kreację aktorską w filmie „Baraż”.

W ostaniej kategorii – film studencki – triumfowała Anastazja Dąbrowska z filmem „Daniel”.

Druga nagroda przypadła produkcji „Szczękościsk” w reżyserii Kordiana Kądzieli, natomiast wyróżnienie powędrowało do Julii Orlik za film „Bankiet”.

Wyróżnienie honorowe za kreację aktorską przyznano Magdalenie Czerwińskiej, która wystąpiła w filmie „Powrót”.

Nagrodę Jury Młodych, które w tym roku tworzyli Stanisław Cuske, Monika Marcyniak i Piotr Wąsala, otrzymał, wyróżniony także przez Jury Główne, film  „Daniel” w reżyserii Anastazji Dąbrowskiej.

W protokole znajdujemy uzasadnienie wyboru –  za opowiedzenie pięknej i spójnej historii o przyjaźni i miłości; bohaterowie wprowadzili nas w świat pełen marzeń i naiwnych pytań, na które każdy z nas szuka odpowiedzi.

Ostatnie z zespołów jury – Jury społeczne doceniło jeszcze inną produkcję. Ewa Jeżak, Agnieszka Kamińska, Marlena Rumak, Aneta Brdyś i Małgorzata Broniszewska wybrali najlepszym filmem obraz „Lila” w reżyserii Dominiki Łapki (Studio Munka w Warszawie).

Historia przedstawiona w filmie jest zaskakująca, fabuła przybiera nieoczekiwanie dramatyczny obrót, wskutek którego widz przeżywa skrajne emocje – czytamy w protokole pracy Jury. –Jury zwróciło uwagę na dbałość o szczegóły, poprawne kadry i oprawę muzyczną a przede wszystkim świetnie wykreowane przez młodych aktorów role Joszka i Lili.

Protokoły Jury

Zdjęcia: OKFA