Przewodnik Okfowicza: Dzień 1

Jak się nie zgubić w gąszczu atrakcji przygotowanych przez organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu
Filmów Niezależnych OKFA? Codziennie wieczorem wpaść na stronę Filmowego Południa i sprawdzić festiwalowy przewodnik na kolejny dzień. Możecie także spytać się nas bezpośrednio – w końcu w Koninie i naszej redakcji nie zabraknie!

1 czerwca (czwartek)

Blok I 10.00-12.00 – obiekt festiwalowy – kino Oskard, ul. Aleje 1 Maja 7a

1. „Skorupki: film o szczęściu” – Michał Turlewicz, kategoria: film amatorski, fabularny
W prywatnej dżungli kwiatów doniczkowych pani Alicji pokoje wynajmują Marcin i Bilana. Oboje szukają na własny sposób rozumianego szczęścia.

2. „Daniel” – Anastazja Dąbrowska, kategoria: film studencki, dokumentalny
Bohater spędza wakacje na koloniach dla osób z zespołem Downa. Kamera podgląda rozmowy Daniela z kolegami. Chłopcy absolutnie poważnie rozmawiają o dziewczynach.

3. „Polonez” – Agnieszka Elbanowska, kategoria: film niezależny, dokumentalny
W Aleksandrowie Kujawskim ogłoszono konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. W jedenasty dzień jedenastego miesiąca roku dyrektor domu kultury, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka wybiorą najlepszego patriotę w regionie.

4. „Baszta Montalemberta” – Marta Wieczorek, Jędrzej Derouiche, kategoria: film amatorski, animowany, debiut
Bitwa żelowych misiów, kula armatnia łamiąca prawa grawitacji i nadęty Francuz wycięty z papieru – czy tak kojarzy się Wam lekcja historii? Dla Montalemberta wszystko jest możliwe.

5. „Lila” – Dominika Łapka, kategoria: film niezależny, fabularny, debiut
Nieoczekiwanie w domu kilkuletniego Joszka zamieszkuje jego kuzynka Lila. Po chwilowej euforii dzieci zaczynają ze sobą rywalizować, także o to, które z nich będzie spało z mamą…

6. „Bankiet” – Julia Orlik, kategoria: film studencki, animowany
Główny bohater trafia na bankiet, podczas którego nie może odnaleźć się w towarzystwie. Aby nie odstawać od reszty gości, zaczyna powtarzać wykonywane przez nich czynności.

7. „Justyna” – Mieszko Dobek, kategoria: film amatorski, inny, debiut
Justyna to świat w świecie. Nie zdając sobie sprawy ze swojej unikalności wchodzi w otaczającą ją rzeczywistość. Ciekawa ludzi dotyka ich swoimi drobnymi palcami.

8. „Ostatni pokój” – Marta Chyła-Janicka, kategoria: film studencki, animowany
Małżeństwo oprowadza kobietę po mieszkaniu. Początkowo zdaje się ona być zainteresowana jego kupnem, lecz z czasem rozmowa schodzi na zupełnie inny tor.

OKFA opowiedziana plasteliną przez Monikę Kuczyniecką.

Blok II 12.15-14.00

9. „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” – Agnieszka Waszczeniuk, kategoria: film studencki, animowany
Atmosfera Podlasia ukazana w niekonwencjonalny sposób, poprzez gwarę, która stanowi o odrębności regionu.

10. „Pani Rena od aniołów” – Aleksandra Folczak, kategoria: film amatorski, dokumentalny
Pani Rena, jej mąż Włodek i legwan Edek tworzą nietuzinkową rodzinę. Bohaterka toczy walkę z ciężką chorobą, przy życiu trzyma ją pasja do nauczania języka angielskiego i miłość do zwierzęcia.

11. „The Filmmakers – a prequel” – Dominik Watin, kategoria: film niezależny, fabularny
Historia przeklętego Reżysera Szopenhałera, który po dekadzie niepowodzenia decyduje się nakręcić swoje kolejne arcydzieło.

12. „Powrót” –  Damian Kocur, kategoria: film studencki, fabularny
Ania wychodzi na pierwszą, trzydziestogodzinną przepustkę z zakładu karnego. W domu czekają na nią mąż i kilkuletni syn. Wszystko jest ustalone – we trójkę mają opuścić kraj. Jednak przed ucieczką Ania postanawia rozliczyć się z przeszłością.

13.  „Ostatni sezon”-  Sławomir Witek, kategoria: film niezależny, dokumentalny
Historia, która trwa od zmierzchu do świtu i pokazuje połów bałtyckich rybaków – ojca i syna. Jak długo można jeszcze walczyć o podtrzymanie rodzinnej tradycji i wierzyć, że to nie jest ostatni sezon na morzu?

14. „Karawela”, kategoria: film studencki, fabularny, debiut
Ruda stroni od cywilizacji i mieszka w samochodzie. Zabierze nas w podróż po paru miejscach, ale czy tę podróż powinniśmy brać dosłownie?

15. „Śledztwo” – Jerzy Jóźwiak
kategoria: film amatorski, fabularny
Tila zakochuje się w doktorancie Marku. Jej koleżanki – Fela i Basia postanawiają go sprawdzić.

Między pokazami polecamy skosztowanie tradycyjnych okfowych słodkości – krówek!

Blok III 15.00-16.30

16. „Pierwszy raz” – Daria Kopiec, kategoria: film studencki, fabularny
Opowieść o trudnej do zdefiniowania młodzieńczej próbie dojrzewania do partnerstwa. Poważne decyzje, które podejmuje chłopak z dziewczyną, przekraczają ich wyobrażenia. Konfrontacja z nową sytuacją okazuje się być dla każdego z nich przeżyciem indywidualnym.

17. „Spowiedź. UK”, kategoria: film amatorski, dokumentalny
Jacek mieszka w Wielkiej Brytanii. Żona, dzieci, pies, mieszkanie z ogrodem i codzienne troski w polsko-angielskiej rzeczywistości. Spowiedź człowieka, który pozostawił dom, aby odnaleźć inny.

18. „Trzy rozmowy o życiu” – Julia Staniszewska, kategoria: film niezależny, dokumentalny, debiut
Trudna i bolesna rozmowa matki i córki. Matka – lekarka, wierząca i praktykująca katoliczka. Córka – agnostyczka, jej dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro.

19. „Kukułek” – Daniel Zagórski, kategoria: film amatorski, fabularny/animowany
Do ciemnogrodu, w którym żyją samonakręcający się nakręceni zostaje podrzucony Kukułek. Wprowadza terapię za pomocą sztuki. Początkowa niechęć przeradza się we współpracę. Odrodzony humanizm zaczyna działać.

16.45 – Inauguracja 63. OKFA

Blok IV 17.00-18.00

20. „Pod Jesionami” –  Jakub Kopania, kategoria: film studencki, dokumentalny
Film nawiązuje do piosenki „Jesiony” zespołu Dżem, opisującej jeden z najbardziej znanych tyskich barów. Dlaczego to miejsce stało się natchnieniem dla utworu? Kim są jego klienci? Dlaczego wciąż tu wracają? I jak ważna jest legenda Ryszarda Riedla?

21. „Chimera” – Kuba Januszewski, kategoria: film amatorski, fabularny, debiut
Dzień po imprezie Rafała męczą chimery zeszłej nocy.

22. „Dieter Niebieski” – Wojciech Szwiec, kategoria: film amatorski, dokumentalny
Opowieść o malarzu Dieterze Nowaku. Film o Śląsku, sztuce i piciu gorzoły.

Pokazy specjalne (bilet w cenie 10zł obejmuje wejście na oba filmy):


18.30 – „Las, 4 rano”  reż. Jan Jakub Kolski
Forst to zamożny, dobrze zorganizowany i ekscentryczny człowiek. Kiedy go poznajemy, wydaje się królem życia. Któregoś dnia porzuca korporację, w której jest bezwzględnym szefem. Zniszczenia, jakie po sobie zostawia, nie dają nadziei na powrót.

Las, 4 rano kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny: zarośnięty, brudny, w łachmanach – zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy – to ten sam człowiek – Forst. Mężczyzna mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą.

Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia Jadzia. Forst musi po raz kolejny zmieniać swoje życie…


20.30 – „Ederly” reż. Piotr Dumała

Tytułowe EDERLY to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto i jego mieszkańcy osaczają bohatera. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości, jest bardzo silna. Niezdecydowanie Słowa (w tej roli doskonały Mariusz Bonaszewski) niepokoi i bawi zarazem. Kto wygra w tej grze? Czy ktokolwiek może w niej wygrać?