Poszukiwana/y: film industrialny

Do 15 maja br. Filmoteka Śląska kolekcjonuje amatorskie filmy, na których kadrach zapisano huty, kopalnie, fabryki i osiedla robotnicze, To wszystko by uświetnić tegoroczną edycję Industriady, która odbędzie się 10 czerwca.

Jeśli chcesz, aby Twój film stał się częścią tego projektu, przynieś go do Filmoteki Śląskiej, która ma swoją siedzibę w budynku Kina Kosmos (Sokolska 66, Katowice).

Chcemy przyjrzeć się organizacji nie tylko czasu pracy, ale i sposobom spędzania wolnego czasu po pracy – na osiedlach, wspólnych wyjazdach na zakładowe wycieczki, wczasach pracowniczych – tłumaczą organizatorzy.  Filmów dokumentujących przemysłowe dziedzictwo regionu jest sporo – natomiast filmografia jest wciąż niepełna. Brakuje w niej indywidualnego punktu widzenia, małych historii konkretnych osób, pozornie zwykłych wydarzeń. To właśnie one składały się na rytm, styl i kulturę życia mieszkańców naszego regionu.

Każdym filmem, jaki zostanie przekazany Filmotece, zajmą się konserwatorzy. Zdigitalizowane obrazy zostaną wyświetlone w specjalnym pokazie w trakcie trwania Industriady.

Więcej