7 powodów, dla których warto pojechać na 63. OKFA

Do 15 maja można uzyskać akredytację na 63. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA im. prof. Henryka Kluby, który odbędzie się w dniach 1-4 czerwca br. w Koninie. Osobom, które wciąż nie podjęły decyzji czy pojawić się na konkursie czy nie, przedstawiamy siedem mocnych argumentów za przyjazdem.

1. Dobre filmy
Wystarczyło by powiedzieć tyle, ale by nie zostawiać obietnic bez pokrycia wystarczy przytoczyć nazwiska osób odpowiedzialnych za selekcję obrazów konkursowych: Grzegorz Zariczny (nagrodzony za fabułę „Nasza zima zła” na Festiwalu Filmowym w Gdyni), Aleksandra Maciuszek (zdobywczyni Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym) i Witold Kon (Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych). Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 213 filmów, z czego 52 zostało zakwalifikowanych do Konkursu Głównego. Rozstrzygnięty on zostanie w trzech kategoriach: film niezależny, film amatorski i film studencki.

Komisja Kwalifikacyjna 63. OKFA

2. Otwarte omówienia filmów konkursowych przez Jury
Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA od lat buduje swoją markę na niezwykłej atmosferze, która wytwarza się pomiędzy twórcami a ekspertami. Omówienia filmów są okazją do wymienienia opinii oraz do usłyszenia pochwał, krytyki i rad, nad czym pracować, by poprawić swój warsztat. Rozmowy te często przeciągają się i wychodzą z sali kinowej do restauracji i pokojów hotelowych.

62. OKFA

3. Możliwość nawiązania przyjaźni z innymi twórcami
Będąc już przy pokojach hotelowych i restauracjach – organizatorzy festiwalu zapewniają uczestnikom festiwalu wiele możliwości do integracji w czasie wycieczek i bankietów. Często wspólny obiad lub droga z hotelu do Kina Oskard rozpoczyna znajomość na lata. Na festiwal do Konina zjeżdżają filmowcy z najdalszych krańców Polski (i zagranicy) w każdym wieku.

62. OKFA

4.Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim – spotkanie autorskie
OKFA to nie tylko pokazy filmów niezależnych, to także szeroka gama wydarzeń towarzyszących. 2 czerwca o godz. 19. odbędzie się spotkanie z Danutą Stenką, aktorką teatralną i filmową, które poprowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy oraz juror OKFA. Owocem współpracy tej pary był wydany w 2013r. wywiad-rzeka „Flirtując z życiem”. Oprócz tego, Łukasz Maciejewski jest autorem innych publikacji poświęconych kobietom w filmie: „Aktorki. Spotkania” (2012) i „Aktorki. Portrety” (2015). Wszystko wskazuje na to, że będzie to niezwykle interesująca rozmowa.


5. Koncert Brodki
Chyba nie ma nikogo, komu trzeba przedstawiać postać Moniki Brodki. 26 kwietnia br. artystka została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Alternatywa za „Clashes”, potwierdzając talent doceniony już przy poprzedniej płycie „Granda”, uhonorowanej tą samą nagrodą w kategorii Album Roku Pop. Brodka w każdym kolejnym utworze wychodzi pod prąd, eksperymentuje, bawi się tekstem i dźwiękiem. To wydarzenie, którego nie można przegapić będąc na festiwalu. Nie będzie to trudne, gdyż koncert odbędzie się bezpośrednio po gali zakończenia festiwalu, w sobotę 3 maja o godz. 19.

Instagram: missbrodka

6.„Znak Zorro” & Niemy Movie – film niemy z muzyką i dubbingiem na żywo
Kiedy opadną już emocje związane z rozstrzygnięciem konkursu, warto zrelaksować się i wrócić do lat, kiedy kino było definiowane wyłącznie jako obraz ruchomy. W niedzielę, 4 czerwca o godz. 18 odbędzie się pokaz niemego filmu „Znak Zorro” (1920) w reżyserii Fred Niblo, który zapoczątkował sławę hiszpańskiego bohatera w masce. Organizatorzy wymieniają: „prześmieszna kreacja Douglasa Fairbanksa, humorystyczny dubbing i duża dawka oryginalnej muzyki”. Nic dodać nic ująć.


7. Odwiedź Konin
Myśląc o wyjeździe na weekend rzadko bierzemy pod uwagę Konin. Festiwal jest więc świetną okazją, by odkryć uroki tego miasta. To tutaj znajduje się najstarszy w Europie znak drogowy, a w Muzeum Regionalnym można podziwiać szczątki Słonia Leśnego. Zaledwie 6km od centrum miasta, w małej miejscowości Wola Łaszczowa rozlewa się Jezioro Turkusowe, którego nazwa idealnie oddaje niezwykły kolor wody. Na niedzielną mszę można wybrać się do Sanktuarium w Licheniu, które położone jest w odległości 16km od Konina.

Źródło: konin.pl
Źródło: A może weekend w Koninie?

Do zobaczenia na 63. OKFIE!

 

Program

Informacje o szczegółach uzyskania akredytacji znajdziecie w regulaminie.