Eugeniusz Kluczniok

Jeden z najpopularniejszych twórców niezależnych na Śląsku

 

Kluczniok realizuje swoje filmy w Klubie Filmu Niezależnego w Rybniku Chwałowicach. Scenarzysta, reżyser, producent i aktor w jednej osobie. Wszystkie jego filmy to pełnometrażowe komedie opowiadające o życiu na Górnym Ślasku. Do tej pory najbardziej znanym filmem klucznioka jest „Byzuch”.

Urodzony w 1951r. Od 1968r. związany zawodowo z kopalnią DĘBIEŃSKO, gdzie pracował jako elektryk na dole, a następnie na powierzchni. Równolegle z pracą na kopalni pracował jako muzyk w zespołach rozrywkowych.
Po zlikwidowaniu kopalni, nadal pracuje w tym samym miejscu w powstałej spółce energetycznej MEGAWAT.
Od młodych lat komponuje i pisze teksty, w większości w gwarze śląskiej. Inną jego pasją jest łowiectwo. Poluje prawie 30 lat.
Przygoda z filmem jest bardzo krótka. Na początku tworzył muzykę do filmów KFN i zagrał epizodyczną rolę w serialu NATALIA OSTATNIE SŁOWO.
Później współautor (scenarzysta, producent, reżyser oraz aktor – w jednej osobie) sześciu pełnometrażowych filmów („Jak przed wojną”, „Msza” ,”Kantpol”, „Byzuch”, „Bajzel po polsku”, „Byzuch 2”). Rozgrywające się w scenerii Górnego Śląska obrazy Eugeniusza Klucznioka wielokrotnie były wyróżniane i prezentowane w różnych stacjach telewizyjnych
(m.in. w emitowanym na żywo przez TVP Kultura programie Grażyny Torbickiej – z udziałem legendy polskiego kina, Kazimierza Kutza).
Film pt. „Jak przed wojną” zakwalifikował się do konkursu kina niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006r.
Zdobywca wyróżnienia za film „Byzuch” w ramach konkursu kina niezależnego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2009r. Zdobywca nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie kultury w 2005r. Laureat nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie kultury w 2010 r. za szczególne zasługi w dziedzinie upowszechniania kultury śląskiej, tradycji gwary śląskiej i obyczajów regionu  oraz pasję w tworzeniu filmów niekomercyjnych. W 2010 roku odznaczony srebrną Honorową odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” za działalność filmową.
Filmografia:

2014        Cnota

2010        Byzuch 2
2009        Bajzel po polsku
2008        Byzuch
2006        Kant-Pol
2005        Msza
2004        Jak przed wojną